Kapat
Anasayfa 465 0

HarmonyOS Nedir? Huawei Neyi Amaçlıyor?

Geçen günlerde HarmonyOS 2.0‘ı tanıtınca bizler tarafından “oooo” ile beraber “acaba tutar mı ulan?” ,”Google ile rekabet ediyor adamlar bee!” algısı oluştu.Ama size yorumlardan çıkaracaklarımı söyleyeyim bu işi çok iyi yapacaklar gibi duruyor. OpenHarmony adlı açık kaynak projesinin ilk olarak 2020 yılının sonunda geliştiriciler için planlanan mobil HarmonyOS beta sürümü ile aşamalı olarak başlatılacağını da paylaştı.

HarmonyOS’a bakacak olursak kendi derleyicisi olan, Android’i de destekleyen (APK çalıştıran) açık kaynak kodlu bir işletim sistemi projesi.Bu projede amaçlardan birisi rakip olmaktan ziyade başarılı olması durumuda cep telefonları için Android’i ortadan kaldırmak olur gibi.Zor mu elbette ama pazarda ağırlığını koymayı hedefliyor.

Sadece cep telefonlarıyla kalmayıp giyilebilir teknolojiler, laptop gibi diğer cihazları da radarına almış durumda. İlk hedef Çin pazarında yerini aldıktan sonra dünya ekosistemine dahil olmak (Bu bilgi net!). Geliştiriciler için de güzel bir haber var. Bir çok yazılım diliyle yaptığınız app’ler HarmonyOS’da çalıştırılabilecek!

Yeni gelişmeler oldukça HarmonyOS -2- Serisi gelecektir.

Takipte kalın.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...