ANASAYFA

Hepimiz mutlaka indirme yapmışızdır…

Torrent hakkında genel bilgi, kullanılan programlar ve torrentlerdeki önde gelen kavramlar…

Hepimiz mutlaka indirme yapmışızdır. Oyun, video, film, müzik vs. indirmeleri hepimiz yapıyoruzdur. Pekâlâ hangimiz torrent platformuyla indirme yapıyor?

Bugün ki konumuz torrent, torrent platformu her ne kadar da çok bilinse de hepimiz genellikle internet sitelerinde dolaşırız, ararız, sorarız nasıl indirebiliriz diye… Torrent platformu ise çok farklı bir platformdur. Torrentte her aradığınızı her zaman bulabilirsiniz. Torrentte normal olduğu arama motorları mevcuttur fakat torrenti her eline gelen her istediği gibi indiremez. Torrent için, torrente özgü yazılımlar mevcuttur. Bu yazılımları internetten ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Torrentlerde tek bir tane indirme kaynağı da mevcut değil; aksine çoklu indirme kaynağı mevcuttur. En başta size torrent nedir ondan biraz bilgi vereyim;

Torrent, bir indirme platformudur. Normalden farklı olarak torrent, sadece bir siteden/bilgisayardan indirme yapmaz. Aksine birçok bilgisayardan indirme yapar. Ayrıca torrent indirme yaptığı esnada diğer bilgisayarlara da dosya paylaşımı sağlayarak buna torrent dilinde “seed(tohumlama/kaynak)” denir. Torrentlerde önemli olan seed’dir. Eğer bir torrentin seeder’i her ne kadar iyi olursa o torrent o kadar kısa sürede bilgisayara iner. Torrentleri de her önüne gelen indiremez demiştik bu yazılımsal kaynaklıdır çünkü torrent kendine göre yazılım kullanır bunlar; sade ve geniş olarak ikiye ayrılır.

Sade torrent istemcileri;

Bittorrent

Utorrent

Tixati vb.

Geniş kapsamlı torrent istemcileri (içerisinde arama motoru barındıranlar)

Zona

MediaGet vs.

Dipnot: Mediaget tarzı istemciler anti virüs istenmeyen yazılımlar listesinde olduğundan dolayı virüs olarak algılanmaktadır.

Burada size 2 tane torrent istemcisinden bahsedip konuyu elimden geldiği sürece kapatmaya çalışacağım.

uTorrent, Bittorrent, Tixati tarzı torrent istemcilerinde mesele şu; siz internetten torrent dosyasını veya magnet (torrent yakalama) seçeneğini tıklayıp indirmenize hemen başlayabilirsiniz. Bu tür torrent istemcilerinde mantık böyle işler. Siz torrent dosyasını bulur yükler veya internetten magnet özelliğini kullanarak yüklersiniz.

Zona, MediaGet (yazar olarak bu programı tavsiye etmiyoruz) tarzı istemcilerde ise mantık şu; bu tür programlarda saatlerce internette torrent dosyası aramanıza gerek yoktur sadece programın içerisindeki arama butonuna basarak istediğiniz (video, müzik, oyun, yazılım) her ürünü bulabilirsiniz. Burada Zonada büyük yer vermek istiyorum çünkü Zona diğerlerine göre çok farklı ve kendine göre bir metot işliyor. Nasıl mı? Örnek olarak bir AVM şirketine girdiniz. Bu AVM şirketi size ilk olarak kendi ürünlerini sunar, siz burada ben bunu istiyorum deyince de AVM satış elemanı da sizin istediğiniz ürünü size sunar, fakat siz burada bu ürün bana göre değil dediğiniz zaman satış elemanı hemen size alternatifleri sunar. Zonadaki mantık da aynen o şekildedir. Zona ilk olarak ne istediğinize bakar ardından size çeşitleri sunar (gerek film gerek oyun gerekse müzik), ardından siz arama motoruna istediğinizi yazdığınızda zona bunu hemen size hazır şekilde sunar. İsteğiniz ürüne tıklayınca ilk olarak indir/izle butonu ardından açıklaması ve sonrasında resim en altta ise torrent seçenekleri zuhur ediyor. Buradaki mantık şu; ilk olarak size indirme seçeneğini sunuyorum, ha isterseniz inceleyin öyle indirin veya bizim önerimizi beğenmediniz hemen size alternatifleri sunalım siz indirin. Siz de mutlu olun biz de mutlu olalım.

Avantajları olarak torrentte saatlerce site dolaşma yerine bir site veya bir program üzerinden torrent dosyanızı anında elde edebilirsiniz.

Dezavantajları olarak torrentte zaman geçtikçe eski nostaljik torrent dosyalarını bulabilir fakat indirme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz, çünkü zaman geçtikçe istemciler eski torrent dosyalarını silip yerine yeni dosyaları yüklemesidir.

Torrentte bazı belli başlı kaynaklar

Seed: (İngilizce: Tohum) Torrent protokolünde kaynak anlamına gelir. Dosyanın tümüne sahip ve paylaşımda bulunduran kişilere seeder denir.

Leech: (İngilizce: sülük) Torrent protokolünde sömürücü, dosya indiren manasına gelir. Dosyayı çeken kişiler aynı zamanda dosyanın kısmi bir bölümüne sahip olduklarından Leecher diye anılırlar. Bir diğer anlamda ise dosyayı paylaşmayı sevmeyen dosyanın Paylaşılmasına engel olan kişilere Leecher denilir.

Peer: (Teknik İngilizce: ) Dosya üzerinde veri transferinde bulunan herkes, kaynak ve sömürücülerin genel adı.

Reseed: Daha önce indirilmiş bir Torrent ile çekilen dosyaların bir süre sonra tekrar paylaşmaya verilen isimdir. Bu işlem Hash kontrolü gerektirir. Torrent ile çekilen dosyaların en ufak bir değişikliğe bile uğramamış olmaları gerekmektedir.

Hash: Torrent dünyasında İngilizcedeki anlamından tamamen farklı kullanılır. (Bkz. Hash) Aktarımı tamamlanan dosyanın sağlaması alınarak orijinal dosyanın sağlaması ile kontrol edilir. Bu ayrıca torrent dosyasına özel olduğu için onu benzersiz (unique) kılar.

Tracker: Torrentin bağlandığı basit bir sunucudur. Torrenti çeken Peerler Trackere dosya hakkında bilgi gönderirler, Diğer Peerler ise Trackere bağlanarak kimde hangi dosyanın hangi parçalarının olduğunu öğrenirler. Tracker üzerinden kesinlikle dosya transferi gerçekleşmez sadece Kaynak paylaşılır. Kim ne kadar dosya çekti ve ne kadar yükledi gibi istatistik bilgilerini de barındırabilir. Sayısı ne kadar fazlaysa indirme o kadar hızlı olur.

DHT (Distributed Hash Table): Peers’ler arası Kaynak paylaşımı diye özetleyebileceğimiz bir özelliktir. Tracker’dan bağımsız kaynak bulma işini üstlenir. Private (özel) Tracker’larda kullanılmaması gerekmektedir.

Download: Torrent sistemi aracılığı ile diğer kullanıcılardan dosya indirme işlemine verilen isim.

Upload: Torrent sistemi aracılığı ile diğer kullanıcılara dosya gönderme işlemine verilen isim.

Ratio: Bir Torrent’in (aslında torrent’ten indirilen dosyaların) Upload işleminin Download işlemine oranıdır. Bu özellik Private (özel) Tracker’larde özellikle önemlidir. Sağlıklı paylaşımı ve Hit&run olayını ortadan kaldırmak ve dosyaların daha yüksek hızlarda sunulmasını sağlamak için üyelik zorunluluğu olan Torrent sitelerinin çoğu tarafından kullanılan bir özelliktir. Genel olarak Torrent dünyasında paylaşımcıyım diyebilmek için 0,5 Ratioyu yakalamanız gerekmektedir, yani 10 Mb Download’a 5 Mb Upload yapmanız gerekmektedir. Public (genel) Tracker’larde ise tamamen Torrent ruhuna ve kullanıcının insafıyla alakalı bir yaptırımdır.

Hit&run: Türkçe anlamı Vur ve Kaç olan kelime, benzer bir anlamda Torrent Dünyasında da kullanılmaktadır. Dosyayı çekip hemen paylaşımdan kaldırma işlemine ve kaldırana verilen isimdir. Genellikle Torrent kullanıcıları tarafından sevilmezler. Üyeliğin zorunlu olduğu Torrent sitelerinde genellikle istenmeyen bir durumdur.

Sizleri sıkmadan elimden geldiği kadar yazıyı kısa ve öz tutmuşumdur. Bir sonraki denememizde görüşmek üzere hoşçakalın…

Yasin Esen

4.4 5 votes
Article Rating
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x