Kapat
Anasayfa 134 0

HTML Editörlerinin Temel Özellikleri

HTML Editörlerinin Notepad ile Web Tasarımı Tasarımcıların profesyonel tasarım editörlerine sahip olamadıkları ve/veya Web sayfaları üzerinde hızlı ve basit işlem yapmayı gerektiren durumlar için Notepad hali hazırda uygun bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzün gelişmiş, ileri düzey, programlama dilleri ile desteklenen Web uygulamalarının oluşturulmasında Notepad gibi kelime işlem yazılımlarının yeterli olamayacağı unutulmamalıdır.

Kelime işlemcileri Web tasarım sürecinde basit ve/veya temel işlemler için kullanmak daha doğru bir yaklaşım olabilir. Notepad yazılımını başlatmak için [Başlat] [TümProgramlar] [Donatılar] [Notepad] adımlarını takip ediniz.

HTML Editörlerinin Notepad ile oluşturulan Web sayfasını kaydetmek için [Dosya_Adı.htm] veya [Dosya_Adı.html] ifadelerini kullanınız. Kolay kullanımı ve Windows İşletim Sistemlerinin varsayılan yazılımlarından birisi olması nedeniyle ücretsiz ve erişilebilir. Bir yazılım olmasının yanında Notepad uygulaması ne yazık ki görsel arayüze sahip olmaması ve tasarımcı dostu araçlardan yoksun olması gibi nedenler ile Web tasarımcısının HTML bilgisi ve tasarım becerisi ile sınırlı bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür yazılımlarda HTML etiketleri doğrudan tasarımcı tarafından yazılmaktadır.

Birkaç Adım İleri, HTML Editörlerinin Notepad++ ile Web Tasarımı

Notepad++
Resim


Yazılım, C++ dili ile geliştirildiğinden isminin sonunda aynı karakterler kullanılarak Notepad++
adını almıştır. Bir önceki başlık altında ele aldığımız Windows İşletim Sistemi ile birlikte gelen Notepad
uygulamasının oldukça gelişmiş özelliklere sahip bir türevi olan Notepad++, C, Java, HTML gibi birbirinden
farklı özelliklere sahip çeşitli dilleri tanıyabilme ve bu çerçevede kodlama sırasında kullanıcıya/tasarımcıya
önemli ölçüde kolaylık ve/veya destek sağlayabilen bir yazılımdır.

Kullanılan kelimeleri, komutları otomatik tamamlamayabilme ve/veya alakalı komutun kullanımına ilişik ipucu sağlama, Çoklu dil desteğine haiz olma,Yazım kurallarını vurgulama ,Aynı anda çoklu belgeler ile çalışabilme, Blok ya da/ve ya düzgüsel parantezler için renklendirme, Kullanıcı tanımlı laf dizimi renklendirme, Makro kaydedebilme ve oynatma


Notepad++ yazılımını başlatmak için [Baslat] [Tüm Programlar] [Notepad++] [Notepad++] adımlarını takip ediniz.
HTML dili ile gerçekleştirilen Web tasarımları ve/veya tarayıcılarda farklı biçimlerde görüntülenebilmektedir. Bu
nedenle Notepad++ ile yapılan tasarımlarda farklı tarayıcılardaki görünümlerin test edilmesinde yarar vardır.

Resmi Sosyal Medya Hesaplarımız: Youtube Instagram Twitter
 

Burak Eti {Burak Eti}