Kapat
HTML 452 0

Html Nedir?

*Html web sayfaların hazırlamak için kullanılan bir işaretleme dilidir. *Html bir programlama dili değildir. *Html bize görsel,video,yazı gibi öğeleri sayfa içine yerleştirme ve konumlandırma,bu sayfanın web sayfaları içine düzgün görüntülenmesi.Arama motorlarında sayfa hakkında bilgi verme işlemlerini gerçekleştirir.
Html =Hyper Text Markup Language’in kısıltmasıdır.
*Html çeşitli anlamlara gelen kodlamalar(tag) ve düz metinden oluşur.Bu kodlar ancak bir Web browser(internet explorer,fırefox)tarafından anlamlı hale gelir. Bu kodla yazılmış dosyaların uzantıları genellikle html yada htm dir

*Html dili tag,etiket adlarını verdiğimiz kodlamalardan oluşur. Bu kodlar < ile başlayıp > ile biterler.
*Bir kod genellikle iki parçadan oluşur.Bu elementin başladığı ve bittiği kodlardır.Element bittiği zaman bölü(/) işareti ile başlangıçtaki değerin yazılması yeterlidir

*Tabi her kod bu duruma uymaz.Bazı kodlar için kapanma anahtarı
kullanılmaz,onun yerine bu işaret kodunun sonuna eklenir.
http (Hyper Text Transfer Protokol)bu işaret başlangıç k kodunun sonuna eklenir. https Bu protokol ile html bir sayfa dönüyor.
Peki Html kodlarını nereye yazacağız?
İlk önce bilgisayarınızda yoksa notepad++ uygulamasını indirin.ve yukarıdaki kodları yapıştırmadan yazın.Yazdıktan sonra hemen ctrl+s yapmayın ki eliniz alışsın 😀 Biz bunu .html uzantılı bir dosya olarak kaydetmemiz lazım.Dosya ismini index.html olarak yazın.Ve dosya tipini tüm dosyalar olarak seçin.Kaydettiğiniz zaman dosyayı çalıştırdığınızda web tarayıcınız üzerinden yazdıklarınız açılacaktır.
Peki bunlar ne anlama geliyor?
Bunlar başta çok yabancı gelebilir.Ama merak edip araştırırsak öğrenemeyeceğimiz hiçbir şey yok☺ Sitenin temelleri iç içe yapılardan oluşur. tagı ile başlyalım.Tag=her bir html özelliğinin adıdır.Türkçesi etikettir.Örneğin h1 bir tagdır.Bu bir başlık etiketidir.Kullanımı da şeklindedir.Görüldüğü gibi yazmak istediğim metni iki etiket ortasına aldım ve ikincisine / ekledim bu işaret ben metnimi artık sonlandırdım demek.
en temel ve en dışta olmak zorunda aksi halde kod çalışmaz fakat uygun olmaz ileride başka dillerde sorun yaşayabilirsiniz. türkçesinden de anlaşılacağı gibi baş demek.


[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Avatar

Aleyna Çelik {Aleyna Çelik}

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği(3/5)