Kapat
Anasayfa 666 0

Instagram Live Bir Bağış Başlatmak İçin Yeni Bir Yol Sunuyor

Instagram, kullanıcıların kar amacı gütmeyen kuruluşlar için para toplaması için yeni bir yol getiriyor.

Salı günü şirket, son aylarda popülaritesi azalan Instagram Live’da Bağışlar’ı tanıttı.

Canlı Bağış başlatmak için telefonunuzda Instagram’ı açın, sol üstteki kamera simgesine dokunun, ekranın alt kısmında Canlı’yı seçin, Fundraiser’ı seçin ve desteklemek istediğiniz kar amacı gütmeyen bir kuruluş seçin. Instagram, toplanan tüm paranın doğrudan o örgüte gideceğini söylüyor.

Instagram’ın ürün başkanı Vishal Shah mashable’a verdiği röportajda, “Instagram Live geçen aya göre %70’lik bir büyüme yaşadı.” dedi. Ve bazı influencers zaten fundraisers için Instagram kullanıyor olsa da, Live Donations özelliği bu daha kolay hale getirir – ve çok daha güçlü, dedi.

Yeni özelliğin erişim oldukça büyüktür. Instagram, Facebook’un bağış altyapısının üzerinde çalışıyor, bu nedenle 1 milyondan fazla kar amacı gütmeyen kuruluş var ve halihazırda gemide olan birçok kişi var.

Şah Canlı Bağışlar coronavirus salgını süresince sadece geçici bir özellik olmadığını söylüyor. “Burada kalmak için,” dedi.

Tapping on the "I donated" sticker will display how much money has been raised for a particular cause.
“Bağışladım” etiketine dokunarak belirli bir amaç için ne kadar para toplandığını gösterecektir.

Instagram da Story çıkartmaları aracılığıyla bağışlar için yeni bir özellik başlattı. Şimdi, birisi bir etiket aracılığıyla kar amacı gütmeyen bir bağış yaptığında, kendileri için bir “Ben bağışladım” etiketinin kilidini açabilirler.

Son olarak, şirket ayrıca Çarşamba günü başlayacak ve haftanın geri kalanı için çalışacak geçici bir özellik başlatıyor, “Ben bağışladım” etiketi ne kadar para belirli bir neden için yükseltilmiş olduğunu görmek için dokunan herkes sağlayan.

100% of the money goes to the nonprofits -- even the payment processing fees are waived.
Paranın %100’ü kar amacı gütmeyen kuruluşlara gidiyor – ödeme işlem ücretlerinden bile feragat ediliyor.

Finansal onboarding bu gibi özellikler için bir boğma noktası olabilir – kullanıcıların kredi kartı bilgilerini girmek için çok fazla sorun geçmesi gerekiyorsa, ya da seçim ödeme ağ geçidi desteklenmiyorsa, onlar bağış olasılığı daha az olacaktır. Şah bu farklı ülkelerde değişecek diyor, ama ABD’de, büyük kredi kartları ve PayPal desteklenir. O kesinlikle toplanan fonların tamamı kar amacı gütmeye gidecek – ödeme işleme ücretleri bağışlar çıkarılacak dikkat çekiyor.

Instagram yakın gelecekte daha fazla benzer özellik başlatmayı planlıyor. Şah, “Önümüzdeki haftalarda ve aylarda, bu alanda bizden daha fazlasını göreceksiniz, özellikle küçük işletmeleri, yaratıcıları ve kişisel bağış toplama etkinliklerini destekleyecek, ki bu da şu anda çok önemli.” dedi.

Burak Eti {Burak Eti}