Kapat
Bilgisayar 348 0

İnternette gizlenme türleri; Web Proxy, Proxy, VPN

Bugün ki yazımızda bahsettiğimiz gibi internette gizlenme türlerinden bahsedeceğim. Bu bahsettiklerim az da olsa sizin gerçek ip adresinizinden farklı olarak VPN gibi bazı protokollere benzeyen protokol kullanarak hem giriş yaptığınız adresteki ip adresinizi değiştirip hem de (malum) ülkemizdeki yasaklı sitelere kolayca erişim sağlaya bildirmektedir.

                İlk olarak Web Proxy, belli başlı siteler aracılığıyla size bir sayfada ip adresi ataması yaparak kendi web sitesi üzerinden sizin eriştiğiniz web sitelerine erişim sağlar. Burada siz isterseniz çerez kaydınızı tutmaz, web sitelerindeki reklamları göstermez veyahut varsa da flash öğelerini de siz isterseniz de çalıştırtmayabilirsiniz.

                Web Proxy’nin avantajları;

-Sizin isteğiniz adında eriştiğiniz sitede uygulamaları çalıştırıp çalıştırmaz.

-Çerezleri tutmaz

-Eriştiğiniz web sitesinde varsa flash tarzı eklenti isteyen öğeleri açmaz

Web proxy’de dezavantajları;

-Giriş yaptığınız web sitesinde web sitesinin adı değil. Web adresi sizin kullandığınız web Proxy adresiyle gözükür. Bu da sizin hangi sitedeyseniz paylaşım yapmanıza engel olur.

-Adres paylaşım süresi vardır. Bir müddet sonra web proxy’de hangi adresi paylaştıysanız geçerliliğini bir süre de kaybeder.

Proxy

İkinci olarak Proxy, web proxyden farkı olarak internet Explorer ayarlarından siz bir tane ip adresi beliriyorsunuz kendinize. Oradaki ip adresinden web sitesine giriş yapmış bulunuyorsunuz.

Proxy’nin avantajları;

-İnternet explorer’da belirtmiş olduğunuz adresten giriş yapıyorsunuz.

-İnternet Explorer seçeneklerinden ip adresi giriş yapıp oradan düzeltiyorsunuz.

  Proxy’nin dezavantajları;

-Bağlantı konusunda çok sıkıntılar çekeceğinizden eminim.

-Giriş yaptığınız web sitesinin paylaşımını istediğiniz saat yapabilirsiniz fakat karşıdaki kişi bu sitede erişim sorunu yaşayabilecektir. (Yasak vb.)

VPN (Virtual Private Network), yani bağlantı şemasında gösterildiği gibi

Sizin bilgisayarınızdan girmek istediğiniz internet sitesine sanal bir ip adresi alarak girmenizi sağlar. VPN internetinizi de tamamen gizlemez mutlaka girdiğiniz web sitesi sizin ip adresinizi ve Mac adresinizin kaydını tutar ve kendi belleğinde barındırır.

VPN Türleri;

L2TP: Bu vpn türünde satın aldığınız firma size; sunucu adresi, kullanıcı adı, şifre ve ön paylaşımlı anahtar dediğimiz doğrulama şifresi vererek sizi güvende tutar.

PPTP: Noktadan noktaya anlamına gelen bu vpn özelliğinde hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanabilirsiniz burada sadece sunucu adresi, kullanıcı adı ve şifre almanız ve karşınıza çıkan ekranda okudum anlaşmayı kabul ediyorum demeniz yeterlidir.

SSTP: Burada ise sunucu size vpn bilgilerini verirken sizi güvende tutarak bağlantıyı sağlandırır. Burada diğerleri gibi size kullanıcı adı şifre ve sunucu adresi vererek güvenli bağlantınızı sağlamaya aldırır.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...