ANASAYFA

IP Adresi Nedir? Ne İşe Yarar?

IP(Internet Protocol) adresi,bilgisayar ağında iletişim için interneti kullanan bir cihazın belirleyici numarasıdır. IP adresi, o cihazın hangi servis bağlayıcısı, hangi ağı kullandığını ve internete hangi bölgeden bağlandığını belirler. Bir IP adresi noktalarla ayrılan dört sayıdan oluşur; örneğin “00.00.000.000” veya “000.000.0.00” şeklinde birçok örnek verilebilir. IP adresi, internet üzerindeki bir bilgisayarın diğer cihazlar tarafından kolayca bulunmasını sağlar. Ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullanılır.

ISP (Internet service provider) İnternet Servis Sağlayıcısı, internete bağlanan her cihaza farklı bir IP adresi tanımlar.Bu adres bir dijital aygıtın başka bir aygıtla internet aracılığıyla iletişime geçmesini sağlar. IP adresi olan iki cihaz, internete bağlı oldukları süre boyunca aynı ağa bağlı olmadan da birbirleriyle iletişim kurabilirler. IP adresleri araba plakalarına benzetilebilir. Her alan adının(DNS) tanımlı olduğu bir IP adresi olduğundan internet içerisinde bir karışıklık yaşanmadan doğru adrese gidilir.

DNS Nedir?

DNS(Domain Name System-Alan Adı Sistemi), internete veya özel bir ağa bağlı olan tüm bilgisayarlar, servisleri ve kaynakları adlandırmada kullanılan hiyerarşik bir sistemdir. DNS sunucuları internetin telefon rehberidir. Kolay hatırlanan isimleri (örnek.com.tr) IP adreslerine çevirir (77.245.157.253) Her bir alan adının karşılık geldiği IP adresi mevcuttur ve kayıt altındadır. DNS, interneti yöneten ve haritalayan sistemdir. DNS Yapısı en üstten başlayarak aşağıya doğru inen, hiyerarşik yapıya sahip bir veri tabanıdır.

 DNS veri tabanına kayıtların manuel girilmesi gerekir.İnternet adresleri ilk önce ülkelere göre ayrılır. Adreslerin sonundaki tr, de, uk gibi ifadeler adresin bulunduğu ülkeyi gösterir. Örneğin, tr Türkiye’yi, uk İngiltere’yi gösterir. ABD adresleri için bir ülke takısı kullanılmaz çünkü DNS gibi benzeri uygulamaları yaratan ülke ABD’dir. İnternet adresleri ülkelere ayrıldıktan sonra com, edu, gov gibi daha alt bölümlere ayrılır.

  • Com : Ticari kuruluşları,
  • Edu : Eğitim kurumlarını,
  • Org : Ticari olmayan, hükûmetten bağımsız kurumları,
  • Net : İnternet işlevi üstlenen ağları,
  • Gov : Hükûmete bağlı kurumları,
  • Mil : Askeri kurumları gösterir.

Statik Ve Dinamik IP Adresi Ne Demek?

IP adresleri kendi içerisinde statik ve dinamik olmak üzere ikiye ayrılır. Statik IP adresi; hiçbir zaman değişmeyen, kalıcı IP adresidir.Dinamik IP adresi; bir cihaza ve internete her bağlanışta yeniden tanımlanan geçici adrestir yani servis sağlayıcısında o an boş bulunan bir IP adresi atanır. Statik IP adresi manuel(klavuz) olarak bir admin(yönetici) tarafından atanır. Dinamik IP adresleri ise bilgisayar arayüzü ya da sunucu yazılımı tarafından otomatik olarak atanır. İnternete bağlanıldığı anda bilgisayara bir IP atanır. Bu IP adresleri genellikle Dinamik IP‘lerdir. O an boş bulunan bir IP adresi servis sağlayıcısı tarafından kullanıcıya atanır. Her bağlantıda IP adresinin son numarası değişir.

İnternet üzerindeki web siteleri bir sunucuya bağlıdır.Sunucu olarak adlandırılan bilgisayarların IP adresleri kullanıcıyı siteye yönlendirir.Yani bir sitenin IP adresi biliniyorsa, tarayıcıya bu adresi yazarak da web sitesine bağlanılabilir. Ancak bu rakamlar dizisini akılda tutmak zor olduğundan, her IP adresine karşılık bir alan adı mevcuttur.

Bir web sitesine IP adresi ile erişmek oldukça kolaydır ancak bilgisayarlara bu yolla erişmek çok zordur. Bunun nedeni, web siteleri kullanıcılar tarafından kolay erişilebilir olmak ister. Bilgisayarlar ve diğer internete bağlanan cihazlarda güvenlik önlemleri nedeni ile IP üzerinden erişim oldukça zordur. İki adres arasında veri alışverişinin gerçekleşebilmesi için gerekli olan IP adresleri , gizli IP adresleri ve genel IP adresleri olmak üzere iki farklı şekildedir. Gizli olan adresler internet ağı üzerinde faaliyet ile bulunsa dahi herkes tarafından tespit edilemezler. Örneğin, evinizde internete bağlanırken, bilgisayarınızın gizli IP adresi modeminizin herkese açık IP adresi üzerinden bağlanırsınız. Bu nedenle birinin IP adresini bilseniz dahi, sadece modemin bağlandığı sunucunun hangi şehirde olduğunu öğrenebilirsiniz.

IP Adresinizi bulmak için ;

  1. Windows Başlangıç’a gelin
  2. Arama Bölümüne “cmd” Yazın
  3. Açılan Komut İstemindeki Yere “ipconfig” Yazın
  4. Enter” Tuşuna Basın

“IPv4 Address” bilgisi IP adresinizi ifade etmektedir.

“Default Gateway” modemin IP adresidir.

Subnet Mask(Alt Ağ Maskesi)’ı anlamak için CLASS(sınıf) yapılarının bilinmesi gerekir. Subnet oluştururken bir IP sınıfı belirlenmesi gerekir. IP Sınıfları,
0 ile 127.0.0.0 arası IP, A sınıfıdır.
128.0.0.0 ile 191.255.0.0 arası IP, B sınıfıdır.
192.0.0.0 ile 223.255.25.0 arası IP, C sınıfıdır.

Belirlenen bu IP adreslerinin Subnet Mask ları ise kullanılan IP bloğuna göre değişmektedir.

A Sınıf kullanılan Subnet Mask 255.0.0.0
B Sınıf için kullanılan Subnet Mask 255.255.0.0
C Sınıf için kullanılan Subnet Mask 255.255.255.0 dır.

Örnek resimde bulunanan IP adresi C Sınıfı’na örnektir.

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x