Kapat
Anasayfa 681 0

JavaScript Nedir, Avantajları Nelerdir ve Neler Yapılabilir?

JavaScript Nedir? Evet bu yazımızda Dünyanın en popüler yazılım dilleri arasında olan JavaScript dilini inceleyip, neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

JavaScript’in en popüler yazılım dillerinden birisi olmasının sebebi, çok amaçlı olmasıdır. Bir çok geliştirici ilk olarak JavaScript’e başvurur ve sadece belirli farklı özelliklere ihtiyaç duyulması durumunda diğer dillerden yardım alır.

JavaScript Nedir?

JavaScript çeşitli kaynaklarda da göreceğiniz üzere Netscape firması tarafından geliştirilmiş olan bir script dilidir. JavaScript dili bize dinamik web siteleri hazırlama imkanı verir. En önemli özelliklerinden biri de aynı andan birbiri ile alakası olmayan farklı işlemleri yapabilmesidir. Bu da JavaScript dilinin performans tasarrufu sağladığını gösterir. Bu dilin kullanıcı ile olan iletişimi de kolay ve rahattır.

JavaScript nesne tabanlı programlama dilleri arasındadır. Öğrenmesi nispeten kolaydır diyebiliriz. Aynı zamanda farklı web tarayıcılarında çalıştırılabilir. Çoğu yazılım dilinden hızlı ve hafiftir. Ayrıca JavaScript’i doğrudan HTML’e ekleyebilir veya farklı dosyalarda tutarak sadece ihtiyaç olduğunda çalışmasını sağlayabilirsiniz.

JavaScript İle Neler Yapılabilir?

Ağırlıklı olarak web tasarımında kullanılan bir dildir. Html ile birlikte kullanılıp daha dinamik web siteleri ortaya çıkarır. Tabii ki  JavaScript kullanılan web sayfalarını düzgün görüntüleyebilmek için tarayıcınızın JavaScript desteğine sahip olması gerekmektedir. Gerçi günümüzde güncel tarayıcıların hepsi JavaScript desteklemektedir. Bunun yanı sıra JavaScript ilk zamanlarda sadece istemci taraflı kullanım için tasarlanmış olsa da şimdilerde NodeJS ile birlikte sunucu taraflı kullanımına da başlanmıştır.

JavaScript Avantajları Nelerdir?

  • JavaScript kullanırken bir compiler (derleyici) kullanmanıza gerek kalmaz. Çünkü bunu web tarayıcıları Html ile yorumlar.
  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi diğer yazılım dillerine nazaran öğrenmesi kolaydır.
  • Web sitelerini daha dikkat çekici yapar ve ziyaretçilerin dikkatini çekmesini sağlar.
  • Hataları bulmak ve dolayısıyla çözmek daha kolay ve rahattır.
  • Diğer yazılım dillerine göre daha hızlıdır.

Bu sebepler JS i diğer dillere göre daha popüler yapıyor. Avantajlarına göz attık bir de dezavantajlarına bakalım.

JavaScript Dezavantajları Nelerdir?

Bütün dillerin elbette bir kaç dezavantajı olur. JavaScript de bu dillerden biri.

  • JavaScript güvenlik açıklarına karşı zayıf bir dildir.
  • Farklı cihazlardaki kullanımı bazı zamanlarda tutarsızlık yapabiliyor.
  • JavaScript dilinin kodları diğer dillere göre daha büyüktür.
  • Her tarayıcı ve cihazda desteklenmeyebilir.
  • Kötü niyetli kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir.

JavaScript Nasıl Öğrenilir?

JavaScript’i de diğer diller gibi bol örnekler ile öğrenebilirsiniz. Eğer nasıl öğreneceğiniz konusunda bir fikriniz yok ise size benim yazdığım yolu uygulamanızı tavsiye ederim. Aşağıya eklediğim linkte istediğiniz bir programlama dilini nasıl öğrenebileceğiniz konusunda adımlar var. Onları takip ederek kolaylıkla bir dil öğrenebilirsiniz. https://www.gencprogramci.org/programlama-dili-nasil-ogrenilir/

Önceki yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz….

Ela Kaşcıoğlu {Ela Kaşcıoğlu}