Kapat
Anasayfa 203 0

Kablolama Nedir?

CAT 8 KABLOLAR

Cat8 kablosu veya kategori 8 kablosu, önceki kablolardan 2 GHz’e (2000 MHz) varan bir frekansı desteklemesi ve 30 metrelik 2 konektör kanalıyla sınırlı olması nedeniyle büyük ölçüde farklılık gösteren bir Ethernet kablosudur. Bununla birlikte, Cat8 kablosu için ayrıca korumalı kablolama gerekir. En önemlisi, Cat8 Ethernet yaması kabloları 25 Gbps veya hatta 40 Gbps hızları destekleyebilir. Cat8 kablosunun fiziksel görünümü alt kategori kablolara benzer ve RJ45 bağlantılarda veya RJ45 olmayan bağlantılarda sonlandırılabilir. Cat8 kablosu da önceki sürümleriyle geriye dönük uyumludur. Bu nedenle, standart Cat7 konektörüyle kullanmakta sorun yoktur.

ABD de Yapılan Bazı Testler

CAT 8 kablolar şuanda gelişme aşamasında olduğu için çok fazla bir bilgiye sahip değiliz lakin ABD de yapılan bazı testler ile bir şekilde durumu anlatmaya çalışacağım..

Burada alışa geldiğimiz laptoplarda, harici wi-fi alıcılarında kullanılan 802.11 bandındaki bir wi-fi platformunun internet üzerinden yapılan testlerde indirme, yükleme ve gecikme hızlarına bakarsak normal-standart bir performans sergilediğini görüyoruz. Tabi bu değerler modemden ve kullanılan Telekom operatörlerine göre farklılık gösterebilir. Bu değerlere bakarsak ortalama 81 indirme hızı, 24 yükleme hızı ve 20 gecikme hızıyla bizim günlük olarak ofis , online oyun ve okul ortamlarında işlerimizi gayet iyi görebileceğimiz bir performans sergiliyor.

Her evde kullandığımız alışı gelmiş olan CAT 6 UTP kablosunun performanslarına bakarsak ise wi-fi alıcısı olan 802.11 platformundan daha iyi bir performans sergileyerek, ortalama 96 indirme hızı, 33 yükleme hızı ve 20 gecikme hızıyla bize performans sağlıyor. Tabi bu durum da kullanılan modemden ve Telekom operatörlerine göre değişim göstermekte olup indirme ve yükleme hızlarında güzel bir fark ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. CAT 6 kabloları o zamanların şartlarına göre güzel bir teknolojiye sahip olmasıyla internet kafelerde bazı okul laboratuvarlarında şuanda kullanılmaktadır.

Lakin büyük işletim sistemlerine sahip serverlar da , e-Spor bandındaki online oyun şirketlerinin düzenlediği turnuvalarda kullanılan bilgisayarlarda ve serverlarında, gelişmiş uzay teknolojisi şirketlerinin serverları , askeri teknolojide kullanılan serverlar vb. daha kaliteli hızlarda internet ihtiyacı için üretilme ve geliştirilme aşamasında olan CAT 8 kablolarının gelişmiş alışa gelmeyen üstün performansına bakarsak ortalama 375 indirme hızı, 40 yükleme hızı ve 19 gecikme hızı ile hayalleri süsleyen bir internet ortamına sahip olunduğu söylenebilir. Kendi hayatımda kullandığım internet ihtiyaçlarından örnek verirsem YouTube platformuna yüklenen 30 dakikalık yaklaşık 500 mb lık bir video birkaç saniyede ve oyun platformlarından alışa gelmiş oyunlar mesela GTA V veya CALL of DUTY gibi yüksek fps ve yüksek gb lı oyunları birkaç dakikada indirebilme benim hayalimdeyken günümüz teknolojiyle hayalden gerçeğe döndüğünü söylemek gerçekten muhteşem bir duygu.

FİBER OPTİK KABLOLAR NASIL UÇ UCA BİRLEŞTİRİLİR

Fiber optik kablolar günümüzü çokça kolaylaştıran ve mesafeler ne olursa olsun insanlar , devletler hatta kıtalar arası iletişimimizi kurduğumuz kablolardır. Peki herhangi bir arıza veya kablo mesafesini uzatmak nasıl yapılıyor?

Öncelikle kaynak yapılmasını istediğimiz kablolarımızı bir kablo sıyırma aleti ile ( pensede olabilir) kablomuzun koruyucu plastik yapısından ayırıyoruz. Kablonun tel kısmına fiziksel temas bulunmayacak bir şekilde ek koruyucu denilen makorona geçirilir

Daha sonra peçete ve alkol yardımıyla kablolarımızı temizlenir ki üstünde herhangi bir plastik kalıntısı kalmasın. Daha sonra kablolarımızın uç kısımlarını düzgün bir şekilde kesilmesi için cliver aletini kullanılır. Eğer kablo orantısız bir şekilde kesilmiş ise kaynak tutmaz ve randıman alınamaz. 

Kesilen kablolarımızın ucunu herhangi bir fiziksel temas sağlamadan fiber optik kablo füzyon makinesine düzgün bir şekilde yerleştirilir.

Yerleştirildikten sonra makine kapağını kapatıp LCD ekran yardımı ile start düğmesine basılıp kaynak işlemine başlanır.

Kaynak işlemi LCD panelde kablonun çaplarını ayarlanıp kaynak işlemini tamamladığını gösterdikten sonra..

Makine kapağı açılır ve kaynağı korumak için ek koruyucusu yani makoron ekin olduğu kısma getirilir.

Daha sonra makinanın ısıtıcı bölümüne makoron konulur ve ısıtıcı start düğmesine basılır.

Makine kendiliğinden makoronu ısıtır ve kaynağını yaptıktan sonra uyarı sinyali verilerek işlem tamamlanır.

Yapılan işlemlerden sonra kabloyu daha sonra kullanmak için ve bu kablo çok hassas olduğu için kasede sarılır bunun içinde hassas fiber optik kablo sarma makinası kullanılır.

Yazılarımı okumak isterseniz buraya tıklayınız.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Hatice Nur Kaya

Hatice Nur Kaya {Hatice Nur Kaya}