Kapat
Hack 566 0

KoronaVirüsün Ardından Gelen, Truva Atı Ginp!

Kullanıcıların banka hesaplarına erişmek için geliştirilen truva atı Ginp, koronavirüs ile birlikte tekrar ortaya çıktı. Kişinin telefonuna yüklenen Ginp, aldığı komutla “Koronavirüs Bulucu” başlıklı web sayfasını açıyor. Açılan bu web sayfasında virüsten etkilenen kişilerin bulunduğu konumun gösterildiği iddia ediliyor ve virüsü taşıyan kişilerin konumunu öğrenmek isteyenlerden 0,75 Euro isteniyor. Kişi bunu kabul ettiği zaman ödeme sayfasına yönlendiriliyor. Ödeme bilgisi girildikten sonra kişiden herhangi bir tutar çekilmiyor ve virüs taşıyan kişilerin konumu gösterilmiyor. Böylece alınan kredi kartı bilgileri siber suçluların eline geçmiş oluyor.

Çıktığı ilk zamandan beri hızla gelişip sürekli kendini geliştiren Ginp truva atının hedefleri daha önceden İspanyol kullanıcılar olurken, son sürümüne koyulan ismi farklı ülkleride hedef alacağının sinyalini veriyor.

Uzmanların Ginp ve diğer bankacılık Truva atlarının yarattığı risklere önerileri şu yönde:

  • Sadece resmi Android mağazalarından uygulama indirin.
  • Kişisel parola veya kredi kartı bilgileri gibi önemli bilgileri paylaşmayın, şüphe uyandıran bağlantılara tıklamayın.
  • Telefonunuzu bankacılık Truva atları gibi tehditlerden korumak için güvenli bir güvenlik çözümü kurun.
[Toplam: 3   Ortalama: 4.7/5]
İbrahim Şener

İbrahim Şener {İbrahim Şener}

Konya'da yaşayan, 17 yaşında, teknoloji meraklısı ve şakacı kişiliğiyle dikkat çeken İbrahim Şener; şuanda teknoloji ve yazılım ile ilgili haberler yapıp ,makaleler yazarak kendini geliştirmektedir.