Kapat
Anasayfa 157 0

Kripto Para Borsası Nasıl Çalışır?

Kripto para birimlerine sahip olmanın bazı yolları vardır. Birimlerinin, (Bitcoin, Ethereum) bazılarına madencilik yöntemi ile sahip olunabilir. Madencilik ile kripto para sahibi olmak bu nedenle günümüzde çok zordur. Para birimlerine sahip olmanın diğer ve daha kolay yöntemi ise reel (itibari) para birimleri (Türk Lirası, Dolar, Euro vb.) ile satın almaktır. Reel para birimleri ile kripto para satın alabildiğiniz sitelere “Kripto Para Borsası” denmektedir.

Borsaları Nasıl Çalışır?

Reel para birimleri veya kripto para birimi ile alış veya satış işlemleri yapabildiğiniz platformlardır. Çalışma sistemi olarak birer değişim siteleridir. Reel para varlığınızı bu siteler üzerinden istediğiniz kripto para birimine çevirebilir, kripto para varlığınızı farklı bir para birimine veya reel para birimine çevirebilirsiniz.

Kripto para borsaları, geleneksel borsa sistemi ile çalışmaktadır. İşlemler borsa kullanıcıları arasında yapılmaktadır. Reel para birimi ile alış yapmak isteyen kullanıcı, kripto para birimini reel para birimi ile takas etmek isteyen başka bir kullanıcıdan alır. Fiziksel karşılığı olmayan sanal para birimleridir. Satın alma işlemleri de bu nedenle sadece internet siteleri üzerinden yapılabilmektedir.

resim

Kripto Para Borsaları Arasında Farklılıklar Nelerdir?

İşlem yaptıkları varlık türlerine ve hitap ettiği kullanıcı türüne göre farklılıklar göstermektedir.  Sahip olduğunuz para birimini, başka bir kripto para birimi ile takas edebilirsiniz.  Bu borsalarda genelde belli paralar ile işlem yapılmaktadır. Bölgesel işlem yapan ve sadece belli müşterilere hizmet veren borsalar.

Dünya genelinde hizmet sağlayan global borsalar, herhangi bir bağlayıcılık bulunmadan işlem yapabileceğiniz borsalardır. Global borsaların bir çoğu reel para birimleri ile işlem imkanı sunmamaktadır.

Borsalarında Nasıl İşlem Yapılır?

Reel para birimleri ile işlem yapan borsalarda, borsanın desteklediği reel para biriminde bakiyeniz olmalıdır. Bitlo para borsası Türk Lirası ile işlem yapmaktadır. Bitlo para borsasında hesap açtıktan ve kimlik bilgilerinizi girdikten sonra Türk Lirası yatırma işlemi yapabilirsiniz.

Adınıza ait bir banka hesabından yatırdığınız Türk Lirası bakiyeniz 20 dakika içerisinde otomatik olarak hesabınıza geçer. Türk Lirası bakiyenizin hesabınıza yansımasından sonra alış işlemi yapabilirsiniz. 

borsalarında alış ve satış için iki yöntem bulunmaktadır. Kolay ve Gelişmiş işlem. Kolay alış bölümünde, bakiyenizde bulunan Türk Lirası ile anında, diğer kullanıcıların satış için emir girdiği işlemlerden alış gerçekleştirirsiniz.

Gelişmiş alış bölümünde ise, alış işlemi için emir oluşturabilirsiniz. Güncel fiyattan veya daha düşük bir fiyattan alış için emir girersiniz. Girdiğiniz emir, karşılığında bir satış emri ile eşleştiğinde otomatik olarak gerçekleşir. Gelişmiş bölümde yaptığınız işlemlerde girdiğiniz emrin işlem görebilmesi diğer kullanıcılara bağlıdır.

Resmi Sosyal Medya : Youtube Instagram Twitter

Sitemizdeki Reklamlara Tıklayarak ÜCRETSİZ Maddi Destek Sağlayabilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler.

Burak Eti {Burak Eti}