Kapat
Anasayfa 439 0

Kripto Paraların Parlak ABC’si Nedir?

Kripto para, güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimidir ve matematik temelli şifrelenmişlerdir. Banka kartlarımız, sanal kartlarımız veya sanal ortam da yaptığımız her işlemde yıllardır bu paraları kullanıyorduk aslında. Bankaların kasalarından fiziksel olarak paralar çıkmadan, sanal olarak paraları harcıyorduk ve bir bakıma bu paralar da kripto paralardı çünkü sadece sistemlerde rakamsal değişiklikler meydana geliyordu. Yeni nesil kripto paralar da temelde bu mantıkla çalışıyor diyebiliriz. Henüz herhangi bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilemiyor. Bu da, bu para biriminin daha güvenli olarak anılmasını sağlıyor.

İlk olarak nasıl ortaya çıktı? 

Bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir. Kripto varlıklar, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine tümüyle merkeziyetsizlerdir. 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin, ilk merkeziyetsiz kripto paradır. O zamandan beri birçok farklı kripto para ortaya çıkmıştır.

Resim

Kripto para nasıl üretiliyor? 

Paraların merkezi bir otorite veya hükümete bağlı olmadığını belirtmiştik. Bu paraların üretimi de tıpkı varlıkları gibi tamamen kullanıcı temelli bir modele sahip. İlk olarak bilmemiz gereken şey, her sanal para biriminin belirli bir üretim sınırı vardır. Birimlerinin belirli bir üretim sınırları olur (İstisnalar hariç). Paranın üretim işlemi kripto para madenciliği adı verilen teknikle yapılmaktadır. Madencilik, tüm kullanıcıların birbirlerini onayladığı bir bilgi işlem yönetimidir. Nasıl bir madenci toprağı kazıp rezerve ulaşıyorsa, krito para madencileri de tıpkı toprak kazarmış gibi bilgi işler. Bu bilgileri daha iyi işlemek için daha güçlü sistemler, yani daha yüksek işlem gücü gerekir.

Kripto Para güvenli mi?

Merkezi bir sistem üzerinden yönetilmediği için manipülasyon gibi kötü niyetli işlemlerin yapılmasını engellemesi bakımından güvenilirdir denilebilir. İlk etapta güvenlik alt yapısı çok sağlam olmayan bu para birimleri teknolojinin gelişmesiyle birlikte güvenlik açıklarını kapattı. Ancak yine de bu sistemde bazı aksaklıklar ve güvenlik sorunları meydana gelebiliyor.

Bu para birimine sahip olan kişilerin, işlem yaparken kullandığı veri tabanı ve elektronik cihazını kontrol etmesi ve güvenilirliğinden emin olması gerekiyor. Kişisel bilgisayarınızda Sanal para ile işlem yapıyorsanız bunu zaman kaybetmeden sanal cüzdanınıza aktarmalısınız. Aksi durumda, bilgisayarınızın çökmesi gibi bir sorunda paralarınız kaybolabilir.

Burak Eti {Burak Eti}