Bilgisayar

Laptop Temizliği, Performans Artırımı

Laptoplar uzunca bir süredir hayatımızda önemli yer tutmakta. İstediğimiz gibi yanımızda taşıyabildiğimiz bu ‘ arkadaşlarımıza ‘ özel bir önem vermek gerekiyor. Arkadaşımız diyorum çünkü

Laptoplar uzunca bir süredir hayatımızda önemli yer tutmakta. İstediğimiz gibi yanımızda taşıyabildiğimiz bu ‘ arkadaşlarımıza ‘ özel bir önem vermek gerekiyor. Arkadaşımız diyorum çünkü Covid-19 salgınında bilgisayarların sürekli yanımızda oluşu su götürmez bir gerçek. Bakımları masaüstü bilgisayarlara kıyasla bir nebze daha zor olan bu arkadaşlarımız için neler yapabiliriz bir göz atalım.

TEMİZLİK ve BAKIM

Kolay taşınabilir olması bir o kadar da sorumluluk getiriyor. Düzenli temizlik ve bakım yapılmaması durumunda fanda kir birikimi, termal macunun eskimesi vb. gibi sebeplerle ısınma, fandan yüksek ses çıkması, açılış süresinin uzaması gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

Öncelikle laptopumuzu tercihen yumuşak bir yüzeye ters bir şekilde koyuyoruz ve alttaki vidaları söküyoruz. Burada laptop için özel tornavidalar kullanmanız yaranızıa olacaktır.

Laptoplarda alt panel çok hırpalanmadan, hafifçe kastırılarak açılır. Bir kredi kartı kullanabilirsiniz. Arka panel açıldıktan sonra aşağıdakine benzer bir yapı göreceğiz.

Sol üstteki metalik renkli kısım fan, turuncu ( bakır ) kısım soğutma iletkeni, sağ alttaki kısım harddisk.

Bu yapı modele göre değişiklik gösterebilir ancak ilgileneceğimiz yapılar temel olarak birbirine benzer, ayırt etmekte zorlanmayacaksınız. Öncelikle soğutma iletkeninin tüm uçlarındaki vidaları söküyoruz. tamamen çıkarıyoruz. İşlemci ve ekran kartı üzerindeki termal macunu küçük spatulalar ya da benzer işlevde kullanabilecek metal olmayan, manyetik alan içermeyen bir araçla narince ( bastırmadan ) alınmalıdır. İşlemci ve ekran kartının üzerindeki, soğutma iletkeninin uçlarındaki termal macunu alkollü bir bezle ( ıslak mendil de olabilir ) narince, bastırmadan siliyoruz. Bunlar bir kenarda beklerken fanı söküyoruz. Bir diş fırçası ya da benzer şekilde kullanabileceğiniz bir araçla fanınızı temizleyebilirsiniz. Fan temizliğinde tek dikkat etmeniz gereken nokta fanı çok döndürmemek olacaktır. Temizliği yaptıktan sonra fanı yerine monte edebiliriz. Şimdi, termal macunu işlemci ve ekran kartı üzerine çok az bir şekilde koyuyoruz. Unutmayın, ne kadar çok macun koyarsanız soğutma iletkeniyle arasındaki mesafe artacaktır. Bu da iyi soğutmamaya sebep olacaktır. Daha sonra yine spatula ya da başka bir araç yardımıyla soğan zarı kalınlığında olacak şekilde yayıyoruz. Taşma olursa narince silebilirsiniz. Daha sonra soğutma iletkenini de monte edebilirsiniz. Bu sayede laptop temizlik ve bakımının önemli bir kısmı bitmiş olacaktır. Eğer neyi nereye takacağınızdan emin olamazsanız en başta bir fotoğraf çekmenizi ve ona bakarak ilerlemenizi tavsiye ederim. Daha sonra ek bir işlem yapmayacaksanız alt kapağı tekrar monte ederek işlemi bitirebilirsiniz.

PERFORMANS

Öncelikle SSD performansının HDD performansının çok önünde olduğunu belirtmek isterim. Öyle ki en iyi HDD bile en kötü SSD performansı veremiyor. Bunun için SSD kullanmak günümüzde artık performans için şarttır. Yukarıdaki fotoğrafta HDD’mizin nerede olduğunu, nasıl göründüğünü belirtmiştik. Yavaşça kaydırarak bulunduğu yuvadan çıkarıyoruz. Etrafındaki vidaları sökerek koruma bloğundan çıkarıp koruma bloğuna SSD’mizi yerleştiriyoruz. Vidaları tekrar takıp SSD’yi yerine takıyoruz ( HDD’nin çıktığı yer ). Bu işlem son derece basit arkadaşlar. Daha sonra eski HDD’nizi kullanmayacaksanız bilgisarınıza yeniden format atmanız gerekecektir. Formattan sonra bilgisayarınız ‘ canavar gibi olacaktır 🙂 . Çıkarılan HDD’yi bir HDD dönüştürücü alarak CD kısmını söküp oraya takabilirsiniz.

Yandaki bir HDD dönüştürücüdür. HDDyi içine koyup CD kısmını sökerek yerine takabilirsiniz. Ancak yazarınız olarak bunu önermem çünkü yapısı ötürü pilinizi hızlı tüketmeye sebep olacaktır.

Gelelim RAM yükseltme olayına. Aktif şekilde kullandığını RAM’i görüntülemek için CPU-Z uygulamasını indirebilirsiniz. Uygulamanın SPD kısmında slot isimli bir yer göreceksiniz. Orada hem RAM için kaç slotunuzun olduğunu hem de aktif kullandığınız RAM’in bilgilerini göreceksiniz. Tercihen kullandığınız RAM’in aynısından alıp kullanın, eğer bulamazsanız kesinlikle fazla bir şekilde araştırın yahut bir bilene danışın.

RAM montajı ise çok kolaydır. Diğer RAM’in altında ya da üzerinde başka bir slot daha bulunur. Diş yapısına dikkat ederek kolayca yerleştirebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olursa yorumlarda belirtebilirsiniz arkadaşlar. Sevgiler…

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x