Kapat
Arduino 57 0

Led Yakma Projesi

Herkese merhaba bu hafta Led yakma çalışması ile projelerimize başlıyoruz. İlk olarak projeyi yapmaya başlamadan önce projemizi Tinkercad ile şemasını çizip deneme yapmalıyız. Bence çalışıp çalışmadığını kontrol edersek daha sağlıklı projeler yapabiliriz

İlk olarak araçlarımızı seçiyoruz. Malzemelerimiz : Arduino kart, breadboard, led ve direnç

Malzemelerimizi seçtikten sonra devremizi oluşturuyoruz. İlk olarak ledi incelediğimiz zaman göreceksiniz 2 bacağı var ve bir tanesi uzun ve onu anota bağlamamız gerekiyor.

Arduino Led Projeleri | Ders 1: Led Yak Söndür (Blink) | Arduino Atölyesi

Şemayı bağlarken jumper kabloları Arduino kartının hangi pine bağladığımız çok önemlidir devremiz eksik olursa projeniz çalışmaz.

Bağlantımızı yaptıktan sonra kodlarımızı yazıyoruz. Aşağıdaki gibi kodlarımızı yazdığımız zaman ledimiz yanacaktır.

 # define LED 3 
void setup() {
 pinMode(LED, OUTPUT);
}
void loop() {
 digitalWrite(LED, HIGH); 
 delay(5000);       
 digitalWrite(LED, LOW); 
 delay(1000);       
}

Kodlarımızı incelersek ilk olarak #define ile ledimizi Arduino karta tanıtıyoruz. void setup fonksiyonu karta elektrik verdiğimizde sadece bir sefer çalışır ve sırasını loop fonksiyonuna bırakır. loop fonksiyonunda digitalWrite ile ledimizi yakıp söndürebiliriz. HIGH ile yanma işlevini, LOW ile de sönme işlevini verebiliyoruz. delay süresidir. Bekleme süresi anlamına gelmektedir.

Led yakma projesinin çalışmış halini aşağıdaki videodan bulabilirsiniz.

Ayrıca Arduino projeleri yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Örneğin Arduino kartımız bilgisayarımıza bağlıyken devrede oynama yapmamalıyız. Çünkü kullandığımız malzemeler zarar görebilir. Bunlara örnek verirsek potansiyometreyi eğer bilgisayar bağlantısı varken yerini değiştirirseniz yanabilir. Yanan potansiyometre tekrar kullanılamaz.

Bugünkü projemiz bu kadar önceki yazılarımı okumak isterseniz buraya tıklamanız yeterlidir. Haftaya proje örneklerine devam edeceğiz.

Hatice Nur Kaya {Hatice Nur Kaya}