Açık Bulma

Linkedin’i Hackleyen Rus’a Büyük Ceza

Linkedin hack

Moskova’da yaşayan 32 yaşındaki Yevgeniy Aleksandrovich Nikulin Linkedin ,Dropbox ve şu anda fazla adı duyulmayan…

[responsivevoice_button voice="Turkish Male"]

Bir hacker düşünün dünyaca ünlü bir sosyal mecrayı hackliyor açık buluyor ve Milyonlarca kullanıcının verilerini çalıyor.

Moskova’da yaşayan 32 yaşındaki Yevgeniy Aleksandrovich Nikulin Linkedin ,Dropbox ve şu anda fazla adı duyulmayan bir soru sorma,

Form sitesi olan Formspring  dahil olmak üzere üç Amerikan sosyal medya firmasına ait,

Sunucuları hackledi ve 200 milyondan fazla kullanıcının verilerini çaldı.

Resim 1

Mart ve Temmuz 2012 arasında Nikulin, LinkedIn, Dropbox ve Formspring’in bilgisayarlarına saldırdı  ve bunlara kötü amaçlı yazılımlar yükleyerek 117 Milyonun üzerinde LinkedIn  kullanıcısı ve  68 Milyondan fazla Dropbox  kullanıcısının kullanıcı veritabanlarını uzaktan indirmesine izin verdi.

FBI ile işbirliği içinde çalışan İnterpol ajanları tarafından 5 Ekim 2016 Yılında Prag’da yakalandı ve Amerika’ya iade edildi.

Resim 2

Korona virüsü yüzünden davaları uzun süre ertelendi, temmuz ayı başında suçlu bulundu ve 29 eylül’de 88 Ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sizce 88 ay yani 7 yılı geçen bir süre bu hacker için az mı yoksa fazla mı ?

Bence az , neden derseniz kimse kimsenin özeline karışamaz arkadaşlar siz siz olun kimsenin özeline karışmayın ve sizin özelinize karışmalarına’da izin vermeyin.

Güvende Kalın !

Gelişen ve değişen teknoloji devri yüzünden bir yerde kullandığınız şifreyi ikinci bir mecra’da kullanmayın .

Kullandığınız şifrelerde genelde şöyle olur kelimenin ilk harfi büyük diğerleri küçük sonra sayı ve en son noktalama işareti gelir siz bunun yerine büyük harfi kelimenin ortasında kullanırsanız hackerların işini cidden çok zorlaştırırsınız.

Örnek vermem gerekirse genelde Gencprogramcı001. olur siz bunu genCprogramCı001. yaparsanız parolanız güçlüyken çok güçlü olacaktır.

Şifrelerinizi en geç 3 ay’da 1 değiştirin yani yenileyin bunun cidden faydası çok yüksek yoksa kişisel bilgileriniz çalınır ve sizin ruhunuz duymaz…

Bu tarz hack , hacker ve siber güvenlik adına daha fazla haber ve yazı gelmesini istiyorsanız bizi instagram’dan takip edebilirsiniz instagram adresimize Buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

[Toplam: 2   Ortalama: 4.5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top