PROGRAMLAMA DİLLERİ

Microsoft Visual Studio Nedir, Ne İşe Yarar?

[responsivevoice_button voice="Turkish Male"]

Microsoft Visual Studio Nedir?

Visual Studio, birçok programlama dilini kullanarak program, uygulama ya da web sitesi yapabileceğiniz bir IDE yani entegre geliştirme ortamıdır. Microsoft Windows için bilgisayar programları, web siteleri, web uygulamaları, web hizmetleri ve mobil uygulamalar geliştirmek için kullanılır.

Visual Studio, Windows API, Windows Forms, Windows Presentation Foundation, Windows Store ve Microsoft Silverlight gibi Microsoft yazılım geliştirme platformlarını kullanır. Hem yerel kod hem de yönetilen kod üretebilir.

Aynı zamanda Microsoft Visual Studio’nun hem ücretsiz bir “topluluk” hem de ücretli bir “ticari” sürümü mevcuttur. Ücretsiz olması da kullanıcıların bu ortama kolay ulaşabilmesi adına önemli bir etkendir. Yazılım işlerinin mutfağında olanların hayatının bir kısmında ya da tamamında yer edinmiş bu programın geçmişi 1995 yılına dayanmakla birlikte güncel sürümü 2019 yılında yapımcısı Windows tarafından kullanıcılara sunulmuştur.

Visual Studio Hangi Dilleri Destekler?

Visual Studio, farklı programlama dillerini destekler ve dile özgü bir hizmet olması koşuluyla, kod düzenleyicisinin ve hata ayıklayıcının hemen hemen tüm programlama dillerini desteklemesine olanak tanır. Yerleşik diller arasında C, C ++ ve C ++ / CLI (Visual C ++ ile), VB.NET (Visual Basic .NET ile), C # (Visual C # ile), F # (Visual Studio 2010’dan itibaren) ve TypeScript (Visual Studio 2013 Update 2’den itibaren) bulunur.

Diğer dillerin yanı sıra Python, Ruby, Node.js ve M gibi diğer dilleri destekleme, ayrı olarak yüklenen dil servisleri aracılığıyla sağlanır. Aynı zamanda XML / XSLT, HTML / XHTML, JavaScript ve CSS’yi de destekler. Java (ve J #) geçmişte destekleniyordu.

Microsoft, eklentileri destekleyen ve ücretsiz olarak kullanılabilen Community sürümü, Visual Studio’nun ücretsiz bir sürümünü sunar. Visual Studio’yu buradan indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Microsoft Visual Studio’nun Temel Özellikleri Nelerdir?

 • Etkili düzenleme ve hata ayıklama (Debugger): 

Çeşitli türlere, işlev tanımlarına dayalı bir akıllı kod tamamlamaları olan IntelliSense ile üretkenliği arttırabilme yapabilmekte ve ”Tanıma Git”“Tüm Başvuruları Bul” gibi özelliklerle de büyük kod tabanlarında rahatlıkla gezinebilme seçeneği düzenlemenin kolaylığı açısından iyi olmakla beraber kesme noktalarını, tam çağrı yığınını ve etkileşimli bir konsol kullandığı için düzenleyeciden kod üzerinde hata ayıklamak son derece basit halde gerçekleşir.

 • Yüzlerce programlama dili için destek:

Visual Studio Code, başlıca programlama dillerinin tümünü destekler. JavaScript, TypeScript, CSS ve HTML gibi sık kullanılan web tabanlı diller ve Visual Studio marketinden elde edilen zengin uzantılar diğer yüzlerce programlama dili için tamamlanma, lint uygulama, hata ayıklama ve yeniden düzenleme desteği sunar. Birçok programlama dilini desteklemesiyle de az önce okuduğunuz tüm işlevselliklerini direkt olarak korumaktadır.

 • Tasarımcı (Designer):

Visual Studio uygulamaları, kullanıcılarına arayüzlerini geliştirmek ve yardımcı olmak adına birtakım görsel tasarım aracı sağlamaktadır. Bu araçlar şunlardır; Windows Form Tasarımcısı (Windows Form Designer), WPF Tasarımcısı (WPF Designer), Web Tasarımcısı/Geliştiricisi (Web Designer/Development), Sınıf Tasarımcısı (Class Designer), Veri Tasarımcısı (Data Designer), Eşleştirme Tasarımcısı (Mapping Designer).

 • Genişletilebilirlik:

Visual Studio, kullanıcılarına programın işlevselliğini arttırmak adına kodlarını Visual Studio uzantılaryla yazmalarına olanak tanır. Bu uzantılar, Visual Studio’ya “takılır” (“plug into”) ve onun işlevselliğini genişletmeyi hedefler. Bu uzantıları; makrolar, eklentiler ve paketler şeklinde görebiliriz.

Makrolar, geliştiricilerin kayıt, yeniden oynatma ve dağıtma için programatik olarak kaydetmesi için tekrarlanabilir görev ve işlemleri temsil eder fakat makrolar, yeni komutları kullanamaz ve araç pencereleri oluşturamazlar. Eklentiler, Visual Studio nesne modeline erişim sağlar ve IDE araçları ile etkileşim için kullanılır.

Microsoft Visual Studio Programının Desteklediği Ürünler Nelerdir? 

Visual Studio;.NET tabanını destekler. Hem programlama dilleri ve kodların derlenip ve yorumlandıktan sonra çalıştırılabilir dosya oluşturulması için hem de ASP.NET gibi üst düzey teknolojileri kullanarak projeler üretilmesine olanak sağlar. Bu bağlamda Microsoft Visual Studio kullanıcılarına aşağıdaki dillerde proje üretme imkanı sağlar;

 •  Microsoft Visual C++
 •  Microsoft Visual C#
 •  Microsoft Visual Basic
 •  Microsoft Visual Web Geliştirici (Microsoft Visual Web Designer)
 •  Team Foundation Server 
 •  C, 
 •  C++
 •  C++.NET,
 •  Visual Basic.NET
 •  JavaScript
 •  TypeScript
 •  CSS 
 •  HTML

Evet Genç Programcı ailesi, bugünki yazımızda Visual Studio’yu öğrendik. Sizleri yine bekleriz 😀

YouTube Kanalımızı ziyaret ederseniz çok mutlu oluruz <3

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top