Kapat
Anasayfa 175 0

Mining Nedir ? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Mining madenciliği, Teoride, bir bilgisayara ve ‌internete sahip olan herkes madencilik yapabilmektedir. Blockchain’inde mining para üretimi ve transferleri için yapılan matematiksel doğrulama işlemlerinin bütününe kripto para madenciliği ismi verilmektedir. Bu işlemlerin yapılmasında kullanılan donanım / sisteme de madenci denir. Her mining paranın madencilik türü ve madenci yoğunluğu farklıdır. Kullandığı teknoloji, kripto para biriminin türü, yazılımdaki detaylar gibi birçok şey madenciliği direkt olarak etkiler. Tabi bu durum ağın işlem hızına da etki eder. Mining madencileri, transfer işlemlerini doğrular, onaylar ve blok zincirinin bir kopyasını saklar.

resim

CPU Madenciliği

Bu madencilik yöntemi bilinen en eski yöntemlerden biri diyebiliriz. İşlemcisi yüksek bir masaüstü bilgisayarı olan herkesin yapabileceği bir madencilik türüdür. Bu yüzden çok tercih edilir bir haldeydi fakat artık eski kalıyor diyebiliriz.

Neden eski kalıyor? Çünkü tüketimi yüksek türde bir madencilik ve oldukça da yavaş. Fakat yine de en kolay şekilde madenciliği öğrenmenin yollarından biri olduğunu söylemek gerek.

CPU madenciliği için ihtiyacınız olan bir bilgisayar ve birkaç programdan ibaret. Bu noktada elinizin altındaki kasalı bilgisayarınızla hatta dizüstü bilgisayarınızla CPU madenciliği yapmayı düşünüyor olabilirsiniz ama bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü kişisel bilgisayarla madencilik yapmak sanıldığı gibi herhangi bir getiri sağlamazken, aşırı ısınan bilgisayarınız bozulabilir/yanabilir. Bir şeyler kazanmak için yola çıkmışken elinizdeki bilgisayardan da olmamanız için bundan kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

GPU Madenciliği

En bilinen ve en çok tercih edilen madencilik yöntemlerinden biri GPU madenciliğidir. Neden bu kadar bilindiğini ve tercih edildiğini soracak olursanız da cevabı oldukça net: son derece verimli ve yatırım maliyeti oldukça düşük.

İşlemci, ana kart, birden fazla ekran kartı, teçhizat çerçevesi ve soğutma gibi ekipmanlarla madencilik içi gerekli ortamı hazırlayabilirsiniz. Yapılan yatırımın geriye dönüşü, alınan verimi oldukça yüksek ve tatmin edici.

Bulut madenciliği hizmeti sunan şirket veya kişilerin geneli GPU teçhizatları kullanmaktadır. Bu şirketler veya kişiler yüzlerce-binlerce teçhizata sahipler çünkü netle uğraştıklarının farkındalar. Her ne kadar ortaya bir GPU teçhizatı koymak maliyetli olsada hash hızıne ve genel iş gücüne bakıldığında GPU madencilik teçhizatı inşa etmek uygun maliyetlidir.

Standart bir teçhizatta bir işlemci, bir anakart, soğutma, teçhizat çerçevesi ve tabii ki birkaç (2-8) ekran kartı bulunmaktadır. İyi çalışan bir GPU madencilik teçhizatının ortalama maliyeti 3000 dolar ile 5000 dolar aralığında değişmektedir. Beklenti ne kadar yüksek olursa bu maliyet o kadar artacaktır ve bu maliyetin bir üst sınırı bulunmamaktadır.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği çağımız teknolojisine en çok yakışan ve popülerliği de oldukça yüksek olan bir madencilik türüdür. Bu madencilik yönteminde teknolojiye yakışır seviyede söylemimizi kanıtlar yanı ise yormadan, yorulmadan yapılabilmesidir.

Bulut madenciliği yönteminde aslında olan şey, GPU madenciliği yapan bir şirket ya da kişinin sahip olduğu madencilik ekipmanını size kiralamasıdır. İstediğiniz bir zaman dilimi için kiralama işlemini başlatıyorsunuz ve o süreç boyunca elde edilen kazançtan masrafları düştükten sonra elde kalan para kripto para cüzdanınıza aktarılıyor. Burada şirketlerin güvenilirliği çok önemli. O sebeple bulut madenciliği yaparken çalıştığınız kişi ya da şirketi özenle araştırmalısınız. Verilen taahhütlerinden ne olduğunu özenle incelemeli, irdelemelisiniz.

Şirketler birbirinden farklı zaman dilimlerinde birbirinden farklı ücretlerle karşımıza çıkıyorlar. Genel olarak standart bulut madencilik planlarının ücretler yerine komisyon alınabiliyor. Ama genelde ücretler birim başına 0.6 dolardan başlayıp kontrat süresi boyunca 5.000 dolara kadar ödeme yapılabilir. Genelde kontrat süresi 12 ile 24 ay arası olabilirken, tercihinize göre ömür boyu olabiliyor.

ASIC Madenciliği

ASIC’in açılımı; Application-Specific Integrated Circuits. Bu sistem GPU ve CPU’dan daha fazla kripto para üretecek alt yapıya sahip. Fakat sahip olduğu “kişiye özel” sisteminden dolayı kripto para dünyasındaki ekonomik dengeleri sarstığı söylenebilir. Kalabalık bir ortamda tek bir kişinin, pastanın %75’ini aldığını düşünün. Bunda da biraz o durum var. Bu yüzden tercih edilmesi, tercih edilmiyor diyebiliriz.

Çok iyi bilinen ve sevilen araç olan ASIC’ler, GPU ve CPU’ya kıyasla çok daha fazla kripto para üretebiliyor. Bu da kripto para birimlerindeki madencilik ekonomisinin ilerleyişini alt üst ediyor. Bir kripto para biriminin madencilik sürecindeki kazancın çoğunun ASIC çiftliğine sahip tek bir madenciye gittiğinizi düşünsenize? Öte yandan ASIC’ler madencilikte merkeziyete de neden olmaları bakımından istenmeyen cihazlar konumundadır.

“Tüm bunlara bakınca hangi madencilik yöntemi daha iyi?” diye sorarsanız, kişisel tercih ve beklentilerinize göre karar vermenizin daha doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Resmi Sosyal Medya Hesaplarımız: Youtube Instagram Twitter

Burak Eti {Burak Eti}