Kapat
Anasayfa 726 0

Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ÖNCELİKLE KULLANIM AMACINIZ NEDİR?

Bilgisayar başında çok fazla zaman harcadığınız zaman çalışma, oyun oynama, video izleme ya da sadece internette gezinme yaparken daha rahat ve sürükleyici bir deneyim için için iyi bir bilgisayar monitörü ne sahip olmanız gerekir. Tabii ki monitör alırken kullanım amacınızı belirleyip ona göre bir bilgisayar almanız, en doğru ürüne yatırım yapmanıza yardım edecektir.

Kullanım amacınıza bağlı olarak çözünürlük, ekran boyutu, hız ve renk kalitesi gibi özellikler önemlidir.  Günün belirli saatleri içerisinde bilgisayar kullanıyorsanız ve temel düzeyde bilgisayar hakimiyetiniz varsa, öyle çok kapsamlı özellikleri bulunmayan modellere yönelebilirsiniz. Kişisel zevkinize ayak uydurarak bir monitör alabilirsiniz.

Bir yazılımcı iseniz ya da profesyonel bir şekilde içerik üretiyorsanız sizin için monitörün özellikleri önemlidir. Tam anlamıyla ihtiyaçlarınızı karşılayabilen ve ayırdığınız ücretle doğru orantılı olan bir monitör alıp ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

EKRAN BOYUTU NASIL OLMALI?

Adı üstünde Ekran boyutudur. İnç olarak ölçülür. 21 24 32 diye gider. Sadece büyüklükten öte, görüntü kalitesine de direk etkisi vardır. Monitör alımında monitörün boyutunu belirlemek dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür.  İhtiyacınız olacak boyut, ne yapmak istediğinize veya düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz görevlere bağlı olacaktır.  Eğer oyuncuysanız ve ona göre bir monitör arıyorsanız oyuncuların en çok kullandığı ekran boyutu 24 – 27 inç arası monitördür. Evde kullanmak için bir monitör arıyorsanız 19-21.5 inç arası monitör sizin için idealdir. Fakat aynı anda birden fazla sayfaya bakmanız gerekiyorsa bunun için 27inç ve üstü kullanmanız gerekir.

EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ

Ekran boyutu konusunda kararınızı verdikten sonra bir diğer önemli faktör ise çözünürlüktür. Bir ekranda ekran boyutuna göre milyonlarca piksel bulunur. Çözünürlük de monitörün en ve boy olarak bir monitördeki piksel oranıdır. ekran büyüdükçe, verebileceği maksimum çözünürlük de artmalıdır, çünkü çözünürlük sabit kalırsa ekran boyutu büyüdükçe görüntü kalitesi düşer. Kullanım amacınız ne olursa olsun, ekran çözünürlüğü çalışma sürecinize ve bilgisayar kullanım deneyiminize katkı sağlayacaktır. Harika bir ekran çözünürlüğü, ekranınızdaki görüntülerin daha keskin görünmesini sağlar. Modern monitörler için 1920 x 1080 standarttır. Bunlara 1080p denir. 3480 x 2160 dahil olmak üzere daha yüksek çözünürlüklü monitörlere de genellikle 4K çözünürlük denir. Bunlar 1080p nin 4 katı çözünürlüğündedir. Ev içi kullananlar için 1080p ideal bir çözünürlüktür. Profesyoneller için ise 1080p üstü önerilir. Aşağıdaki tabloda çözünürlükler için kullanıldığı ve yaygın kullanım alanlarını görebilirsiniz

Çözünürlük adıYatay x dikey y piksellerDiğer adlarıYaygın kullanım alanı
8K7,680 x 4,3208K UHDTVler
4k4,096x4KTVler, monitörler, projektörler
UHD3,840 x 2,1603K, Ultra HDTVler, monitörler
2K2,048 xProjektörler
1080P1,920 x 1080Full HDMonitörler, projektörler
720P1,280 x 720HDTVler

YENİLEME HIZI VE TEPKİ SÜRESİ

Tepki süresi MS(milisaniye) ile ifade edilir. Bu saniye piksellerin değişiminde geçen süreyi ifade ediyor. Ekran kartımız monitöre bir görüntü gönderdiğinde, monitördeki her piksel konumuna göre o görüntüyü oluşturacak rengi verir ve bir sonraki görüntünün gelmesini bekler. Tepki süresi ise ekran kartından bu görüntü geldiğinde monitörün verdiği tepkinin hızıdır. Ne kadar düşük ise o kadar iyidir. Oyuncular için dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan birisidir. Tercihiniz kesinlikle 5ms altında olsun. Önerilen 1ms dir. 1ms ve 5ms arası oyuncular için uçurumdur. Ev kullanımları için bu madde pek önemli bir konu değildir. Profesyoneller için de 5ms ve altı önerilir. Hız önemlidir. Yenileme hızı, monitörünüzle oyun oynamak istiyorsanız yine ciddi şekilde dikkat etmeniz gereken bir konudur. Monitörün ekrandaki görüntüleri ne sıklıkla yenilediğini gösterir. Hz ile ifade edilir. 144hz 1 saniyede 144 sahne gösterebiliyorken, 240hz saniyede 240 resim sığdırabilir. Geçişler çok daha akıcı gözükür. Bu da ne kadar çok ise o kadar iyidir.

PANEL TİPİ

Tercih edeceğinin monitöre karar verirken panel tipini inceleyebilirsiniz. Panel tiplerinin birbirine göre önemli üstünlükleri olmamakla beraber kullanım alanına uygun olması önemlidir.

IPS Panel, görüş açısı sorunu olmayan alttan ve üstten baktığınız da ekranın tamamını neredeyse düzgün ve renklerini canlı görebildiğiniz mucize panel türüdür. Özellikle tasarım ile ilgilenenlere hitap eden bir modeldir. Bunun yanında. VA panel de aynı özelliklerde ayrıca tepki süreleri de son yıllarda çok iyi rakamlara gelen oldukça iyi bir panel türüdür. TN paneli monitörler, sıklıkla tercih edilen arasında yer alır. Yenileme hızı son derece yüksek olduğundan oyuncular tarafından tercih edilen modeldir.

UYGUN FİYAT ARALIĞI

Çoğu kaliteli monitör fiyatları bütçemizi aşacak şekilde olsa da, makul fiyat aralığında harika modeller bulmak mümkündür. Araştırmanızı doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Profesyonel işler için ihtiyacınız olduğunda doğru monitör elde etmek için biraz fazla harcama yapmanı gerekebilir elbette.

DİĞER ÖZELLİKLER

  • Tercih edeceğiniz modelin ayarlanabilir yükseklikte olması ergonomik bir kullanım sağlar. Ayrıca monitörü farklı amaçlar için kullanırken istediğiniz yüksekliğe getirebilmenizi sağlar.
  • Ayaklı monitörler bilgisayarı masada kullananlara hitap ederken duvara monteli ürünler sabit kullanım için avantaj sunar.
  • Tercih edeceğiniz monitörün görüş açısını göz önünde bulundurabilir ve mümkün oldukça geniş görüş açısına sahip ürünlere öncelik verebilirsiniz.
  • Monitörün bağlantı türü de önemlidir. Alacağınız modele karar verirken hangi bağlantılara sahip olduğunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Ekranı büyük bir monitör, iyi bir monitör demek değildir. Piksel yoğunluğunun artıp, piksel aralığının da azalması ve çözünürlüğünde artması gerekir.

Ela Kaşcıoğlu {Ela Kaşcıoğlu}