Kapat
Algoritma 1.328 6

Neden Python?

NEDEN PYTHON ?

Etrafta bu kadar güzel ve eski dil varken neden gidip Python’u seçmeliyim, diyebilirsiniz. Python’un diğer dillerden çok bir fazlası yoktur. Ancak fazlası olan konularda ise ayrıcalığını koymuştur. Bunların en başında temiz ve kolay syntax yapısı gelir. Bana göre Python’dan daha kolay öğrenilebilen bir dil şu anlık yok. Bunun yanında eskiden yazılmış olan kodları okumakta diğer dillere göre oldukça kolaydır. Benim Python’un çok iyi olduğunu farklı konular da vardır ve diğer dillere göre çok farklı alanlarda kullanılırlar. Uzaya gönderilecek robotun testlerini yapmaktan, Mozilla’nın sitesine, network izleme programı yapmaktan, mikroişlemci programlamaya kadar. Bu yüzden ben bu başlık altında sadece kolaylığına dikkat çekmek istedim.

Aşağıda bir java ve python kodu var. İki kod da ekrana “HelloWorld” yazıyor. Yorumu size bırakıyorum.

Java;

public class HelloWorld
{
Public statick void main (String[] args)
{
System.out.println("Hello , world!");
}
}
Python; 

print "Hello, world!"

İTÜ fizik bölümünden Berkin Malkoç, “Temel Bilimler ve Mühendislik Eğitiminde Programlama Dili Olarak Python” başlıklı makalesinde etraflı bir inceleme sunuyor. 
Kısa başlıklarla özetlersek:

 • Açık kaynaklı. Kullanmakta özgürsünüz, bir şirkete bağlı olmak zorunda değilsiniz. Üstelik ücretsiz.
 • Yapısı sade. Okuması ve yazması çok kolay. Çok hızlı öğrenebiliyor. 
 • “Dinamik” dil. Yorumlayıcısıyla çalışıyor. Çok karmaşık işlemleri basit komutlarla yaptırabilirsiniz.
 • Etkileşimli. Yorumlayıcı penceresinde art arda komutlar verip işlemler yapabilirsiniz.
 • Aklınıza gelen bir fikri çabucak bir program oluşturarak deneyebilirsiniz.
 • Genel kullanım alanı geniş ve yazılım sanayiinde çok seviliyor. Bu sayede sürekli geliştiriliyor. Öğretici kaynak bulmak kolay.
 • Bilimsel araştırmalarda çok yayın olarak kullanılıyor. Çeşitli bilim dallarında kullanmak üzere özel hazırlanmış kütüphaneleri var. Bu kütüphaneler kendini bu işe adamış profesyonel yazılım ekipleri tarafından hazırlanıyor, yoğun şekilde test ediliyor ve yine açık kaynaklı.

PYTHON NEDEN BÜTÜN HACKER’LARIN FAVORİ PROGRLAMA DİLİ ?

Python; hacker’ların en çok tercih ettiği dil. Peki, bu dili böylesine çekici kılan şey nedir?

Basitliği, gücü, nesne yönelimli olmasının yanı sıra birçok özelliği daha var.
Birçok kişi, sırf hacking için Python programlama öğreniyor. Başka bir programlama dili bilip Python’a geçenler, bunu çok daha rahat gerçekleştiriyorlar. Google’da yaptığım araştırmalarda da hack dünyası, Python’un etrafında dönüyor. Diğer dillerle kıyaslandığında gayet kısa ve açık seçik olan bu dil, güçlü özellikler sunmasına rağmen sanki daha kolay öğrenilebilirmiş gibi. Bu nedenle UCLA, Stanford, MIT gibi büyük ABD üniversiteleri artık programlamaya giriş dersinde Python öğretiyorlar. Eğer siz de güvenlik ve hack dünyasına meraklıysanız, programlamaya Python’dan başlayın. 

Hangi Editörü Kullanmalıyım?

Python kullananlar ile yapılan görüşmelerde en çok kullandıkları editörün ne olduğu sorulduğunda aşağıdaki gibi cevaplar verilmiştir.

1. SublimeText
2. Vim
3. Emacs
4. Notepad ++
5. TextWrangler
6. IDLE
7. Atom
8. Aquamacs
9. GNU Nano
10. Kate
11. Gedit

SublimeText, açık ara önde görünüyor.

Python öğrendik ama hep konsol uygulaması mı yapacağız?

Tabii ki hayır.
Python GTK, Tkinter ve Qt ile sizlerin GUI uygulaması yapabilmenize olanak sağlıyor. Hatta sürekli olarak da yeni GUI ortamları geliştiriliyor. Benim size tavsiyem kesinlikle Qt olacaktır. Qt ile tasarımı çizip PyQt kullanarak bunları koda dökmeniz gayet basittir. Ayrıca da bir hayli gelişmiştir. Ben kesinlikle PyQt‘yi öneriyorum.

GUI uygulaması da yaptık. Peki, web sitesi nasıl yapacağız?

Python web programlama konusunda da bir hayli gelişmiş durumda. İçinde çok fazla framework bulunduruyor. Bunlardan ilk aklıma gelenleri WebPy, Django, CherryPy, Pylons, Bottle, Turbogears ve Flask. Diyeceksiniz ki bu kadar çok framework var hangisini seçelim?
Bana sorarsanız Django ile başlarsanız diğerlerine geçmeye fırsat bulamazsınız. Hem Türkçe kaynak olarak da diğerlerinden kat kat üstün durumda.

Python ile geliştirilmiş olan web server Tornado’ya da kesinlikle bakın derim. İlerde ufak çaplı işlerinizde kullanabilirsiniz. (Arduino ve web bağlantısında kullanılabilir.)

Mobil uygulama yapabilir miyiz?

Eğer telefonunuz Symbian ise Python ile yapılmış birçok uygulamayı daha önce kullanmışsınızdır. Bu yüzden siz de yapabilirsiniz. Ancak cep telefonunuz Android veya IPhone ise şimdilik biraz sıkıntıları var. SL4aA kullanarak android mobil uygulama geliştirebiliyorsunuz. Şunu söyleyebilirim ki; Python cross-platform olduğu için aklınıza gelecek her işletim sisteminde çalışır ve ona uygun kod yazabilirsiniz.

Kendinize bir proje yapın.

Yukarıdakileri yaptığınıza göre, artık ciddi bir bilgi birikiminiz olmalı ve bu bilgilerinizi bir projede kullanmalısınız.

Bu sayede bilgileriniz de pekişir.

Bugün birimiz fakat yarın hepimiz bilişim çağına ayak uyduracağız 🙂

Tolga Uğurlu {Why?}

“Neden Python?” üzerine 6 yorum

 1. Ecem dedi ki:

  Gayet güzel bilgiler paylaşmışsın canım herkesin anlayabileceği açık bir dil ile ifade etmişsin ellerine emeğine sağlık 👏😊

  1. Why? dedi ki:

   Çok teşekkürler, anlaşılabilir bir dil olarak algılanması beni mutlu etti. 7’den 70’e herkesin kavrayabileceği noktalara değinmek en doğrusu.

Yorumlar kapalı.