ANASAYFA

Netflix Hakkında Bilinmeyen 12 Gerçek

[responsivevoice_button voice="Turkish Male"]

Netflix’e uygulama üzerinden erişebileceğiniz gibi doğrudan internet tarayıcısı ile de giriş yapabilirsiniz. Android, Apple ve Windows üzerinden uygulamaya erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Netflix uygulaması akıllı televizyonlarda, oyun konsollarında, blu-ray oynatıcılarında, alıcı kutularında ve medya oynatıcılarında da kullanılabiliyor.

Herkesin bu kadar kolaylıkla erişip kullandığı Netflix birdenbire hayatımıza giriverdi. İşte size Netflix hakkında az bilinen 12 ilginç bilgi:

 1. Netflix 1997 senesinde kuruldu ve kurulduğu sene geçici bir süreliğine Kibble ismi kullanıldı.
 2. Hayatımıza birdenbire son yıllarda girdiğini düşündüğümüz Netflix aslında Google’dan bile yaşlı. 1998 kuruluş tarihli olan Google, Netflix’ten bir yaş küçük.
 3. Kuruluşundaki amaç DVD satışı ve kiralama hizmeti sunmak olan Netflix 1998 yılında web sitesini kullanıma sundu.
 4. Film kiralama sistemini 2007 yılında terk ederek çevrimiçi yayın özelliğini kullanıma soktu.
 5. Netflix elbette gelirinin bir kısmını da reklamdan sağlıyor. Ancak ilginç bir gerçek var ki: Ücretli üyelik ile kullanan Netflix kullanıcıları, yıllık ortalama 160 saat reklam izlemekten kurtuluyor.
 6. Netflix uygulaması 2016 yılında tüm dünyada kullanılabilir bir hizmet olarak sunuldu. Fakat sonrasında anlaşmazlık yaşadığı bazı ülkelerden geri çekilmek durumunda kaldı.
 7. Netflix, ilk Oscar ödülünü 2017 yılında En İyi Kısa Belgesel dalında Beyaz Kasklılar ile kazandı.
 8. Popüler platform internet tüketimini de önemli ölçüde etkiliyor. Yoğun kullanım zamanlarında, internet trafiğinin ortalama üçte birini oluşturuyor.
 9. Netflix’in hala bulunmadığı bazı ülkeler var. Örneğin Çin, Kuzey Kore, Suriye ve Kırım’da Netflix kullanılmıyor.
 10. 90’lı yılların sonunda kurulan Netflix’in ilk orjinal ilk içeriği ise 11 dakikalık test görüntüleriyle 2011 senesinde çekildi.
 11. İlginç bir bilgi de üyelik ücretleri ile ilgili… Aylık aboneliğin en ucuz olduğu ülke Türkiye, en pahalı olduğu ülkeler ise Kuzey Avrupa ülkeleridir.
 12. Netflix’in en pahalı dizisi olma ünvanını The Crown dizisi elinde bulunduruyor. Bir sezonun maliyeti ortalama 130 milyon dolar.

Büyük bir pazar haline dönüşen bu çevrimiçi akış sitesi uzun bir süre daha piyasayı domine edecek gibi duruyor.

Peki siz Netflix kullanıyor musunuz? Popüler platform hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
To Top