ANASAYFA

Notepad++ Kaydedilmeden Kapanan Sayfayı Kurtarma

Notepad ++ Nedir ? Ne İşe Yarar ?  

Notepad++ , adından da anlaşılacağı gibi düzenleme konusunda gelişmiş özelliklere sahip bir program. Bu program sayesinde websayfalarını oluşturmakta büyük oranda kolaylaşmaktadır. Mesela not defteri ile açtığınız bir HTML sayfasının içindeki <div> tagleri normal bir yazıdan ayrılamazken, notepad++ aracımızda farklı bir renk alarak diğer kod ve metinlerden ayrılması daha bir kolay hal alıyor, ayrıca açık bırakılan, kapatılması unutulmuş tagleri de daha kolay bulmanızı sağlıyor. Yazdığınız kodları Ctrl+Space tuşu ile uygun şekilde kendisi tamamlayabiliyor. Sayfanızın satırlarını numaralandırarak sayfanızın kaç satırdan oluştuğunu görebiliyorsunuz. Programın en çok sevdiğim özelliklerinden biri ise programda FTP bağlantısının bulunması. Bu sayede notepad++ ile .php, css gibi sayfaları düzenleyip sunucunuza atacaksanız filezilla gibi ek bir ftp programı ile uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Notepad++ Kaydedilmeden Kapanan Sayfayı Kurtarma

Notepad++’ın yedek klasörüne ulaşmak için Windows + R ile Çalıştır’ı açalım ve;

Kod:

%AppData%/Notepad++/backup

Kodu ile yedeklerin bulunduğu klasöre gidelim. Yedek klasörünün yolunu Notepad++ içinden Settings(Ayarlar) > Preferences(Tercihler) penceresinden Backup(Yedek) sekmesinden yedeklerin alındığı klasörün yolu yazıyor.

Eğer şanslıysanız burada yedeği alınmıştır. Fakat bende burada yoktu ve biraz araştırdım şurayı buldum. Yine Windows + R yapıp Çalıştır’ı açalım ve şu kodu girelim;

Kod:

%temp%\N++RECOV

Benim kaydetmediğim sayfaların yedeği burada vardı.

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x