Kapat
Hack 807 0

OKCupid, 5 Milyondan Fazla Kullanıcının Bilgisini Sızdırdı!

CyberNews tarafından yapılan bir araştırmaya göre yaklaşık 5 milyon aktif üyesi olan OKCupid, kullanıcıların verilerini bilgisi olmadan çevrimiçi olarak sızdırıyordu. Oldukça popüler bir çöpçatanlık uygulaması olan OKCupid’in böyle bir skandalla gündeme gelmesi, kullanıcıların platforma olan güvenini zayıflatacak gibi görünüyor.

CyberNews’e göre kullanıcıların yerinin 10 ile 20 metre yarıçapa kadar tespit edilebiliniyor!!!

Bunu nasıl yaptıklarını anlatan CyberNews ekibi, MITM Proxy işlemlerini kullanarak OKCupid uygulamasıyla şirketin sunucuları arasındaki ağ isteklerini ve yanıtlarını keserek konum verilerine erişebildi. Bu sunucu yanıtlarına erişmekse araştırmacıların, bir kullanıcının bilinen son konum kimliğine ulaşmasına izin verdi. Böylece bir kullanıcı, OKCupid uygulamasında her oturum açtığında durumu güncelleniyordu.

CyberNews, bu işlemi defalarca yaparak kullanıcının yerini 10 ila 20 metre yarıçapına kadar belirleyebildiklerini söylüyor. Öte yandan şirket, bulgularını geçtiğimiz ocak ayında OKCupid ile paylaştığını ancak şirketin bu hataları düzeltip düzeltmediği konusunda henüz bir yenilik olmadığını söyledi. Bu noktada yine CyberNews tarafından yapılan yeni bir araştırmaysa konum kimliği izlemenin kaldırıldığını gösterdi.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
İbrahim Şener

İbrahim Şener {İbrahim Şener}

Konya'da yaşayan, 17 yaşında, teknoloji meraklısı ve şakacı kişiliğiyle dikkat çeken İbrahim Şener; şuanda teknoloji ve yazılım ile ilgili haberler yapıp ,makaleler yazarak kendini geliştirmektedir.