Kapat
Anasayfa 685 0

Oyun Yapım Aşamaları

 Yazacaklarıma ek olarak daha binlerce detay var illaki ama basite anlatacağım ben. Şunu söylemem gerekiyor oyun yapmayı sadece grafik ve kodlamadan ibaret olduğunu düşünenler var. Bana göre oynanış ve hikayesi güzel kurgulanmış bir oyun her türlü tutar bunu unutmayın. Şuan grafiği kötü ama oynanışla yada hikayesiyle beğenilen binlerce oyun var. Grafiklerin güzel olması tabi ki oyunu kaliteli yapar ama her şey grafik değildir bunu anlamak gerek. Steam de dikkatlice bakarsanız binlerce oyun görürsünüz. Örneğin Unturned oyununu ele alalım grafikleri küplerden oluşan bu oyunu 16 yaşında bi arkadaşımız yapmış ama şuanda en çok oynanan oyunlardan. Bahsetmek istediğimi şimdi anlamışsınızdır umarım. Olay sadece grafik ve kodlama değil işleyiş önemli. 

Başlamadan önce şunuda söylemek gerek. Aşağıda bahsedeceğim yapılacak listesi oyun motoru ve bahsedilen programları kavramış, işi öğrenmiş kişiler içindir. Eğer bu programları hiç bilmiyorsanız yada az biliyorsanız önce mantığını kavramak ve programları sökmek için denemeler yapıp kendinizi geliştirmelisiniz. Şimdi geçelim yapılacaklara.

1. Öncelikle hiçbirşeye başlamadan önce kafanızda projeyi hazırlamanız lazım. Oyunun türü,nasıl olacağı, ne amaçla olacağı ve nasıl işeleyeceğini kafanızda bi tamamlayın. Kararsız kalırsanız ortaya saçma birşey çıkacaktır. Kararınızı verin ve sadece ona yoğunlaşın.

2. Yukarıdaki bahsettiklerimi tamamladığınızda yapmanız gereken şey bir hikaye hazırlamak. Hiçbir amacı olmayan oyunlarda bile hikaye olmak zorundadır en azından girişte göstermelik birşey olmalı. En basit örneği Angry Birds. Adamlar o basit oyun için bile bir hikaye düşünmüşler. Hikaye her zaman önemlidir.

3. Hikaye ve mantığı artık kafamıza yerleştiğine göre Photoshop ile yada elle karakterler,oyunun mapı ve benzeri tasarımları çiziyoruz ki olay tam olarak kafamızda canlansın. Bir çok kişi acele ediyor bunu yapmadan direk oyuna geçmeye çalışıyor. Haliyle bir yerde tam konuyu oturtamıyor ve daha sıkıcı bir hal alıyor oyun yapma işi. Bu sebeple bu basit ama önemli şeyleri sırayla ve düzenli bir şekilde gitmek bana göre her zaman çok önemlidir. Oyun yapmak sabır isteyen bir iş ve bunu bu şekilde sabırla,azimle ve istikrarlı bir şekilde yapmalısınız.

4. Menüsü. Bana göre işin basit ve başlangıç kısmı menüsüdür. Hızlıca bir menü yaparak o başlangıcı ayarlamanız size şevk ve zevk verecektir Menü tasarımını Photoshop ile yapabilirsiniz yada hareketli bir şey olmasını istiyorsanız oyundaki bir kısmı yada karakteri kullanabilirsiniz. Fakat eğer oyundaki öğeleri kullanacaksanız menüyü sonraki plana bırakmak daha mantıklı olabilir

5. Evet artık konsepti az çok oturttuk hemen hemen her şeyi hazır ve ne yapacağımızı artık biliyoruz. Şimdi geldik işin zor kısmına. Öncelikle gerekli olan öncelikli grafikler hazırlanır. Hikayede ve işleyişte düşündüğünüz o asıl grafikleri hazırlıyoruz. Örneğin bir araba oyunu yapıyorsak önce araba ve ufak bir yol hazırlamakla başlamalıyız. Detayları(ağaçlar,bariyerler,vs) her zaman sonraki plan olmalı. Genel işleyişi önce bir hazırlamak lazım dediğim gibi. Bu sayede hem oyun daha az kasarken genel işleyişi tamamlamış olursunuz hemde kafanızda soru işaretleri kalmamış olur. Basit detayları zaten sürükle bırak yöntemi ile basitçe ekleyebilirsiniz. Işıklandırma ve ufak şeyler sonradan eklenebilir şeyler.

6. Bu olayıda bitirdiğimize göre eğer kodlama ile yapıyorsak kodların genel mantığını hazırlamamız lazım. Blueprint ile yapıyorsak belki bunu bi sonraki kısma oyun motoruna geçtiğimiz kısıma bırakabilirsiniz. Yine grafikde olduğu gibi genel mantığı hazırlanmalı. Tamamen yazmak hata olur çünkü oyun motoruna geçildiğinde illaki hatalar çıkarıyor. Basitce kısımları hazırlayın ve geri kalan herşeyi oyun motoruna bırakın. Kodların tamamlanması oyun motorunda olmalı.

7. Grafikler hazırlandıktan sonra işin olmazsa olmazı sesleri ayarlıyoruz. Bu sesler yine aynı şekilde önemlidir. Sesleri olmayan bir korku oyunu düşünün. Ne kadar boş geleceğini anlarsınız. Bu sebeble doğru yerde doğru sesi vermek ve bu sesleri düzgün ayarlamak yine çok önemlidir.

8. Artık son işlemimiz oyun motoruna geçmek oluyor. Bir çok kişi direk oyun motorunu açıp oyunu yapmaya çalışıyor,yapacağını düşünüyor bu bana göre yanlıştır. Öylesine oyun motorunu açıp bir şeyler yapmayı düşünemezsiniz. Yukarıdaki kurgu ve genel yapı olmadan bi yerde illaki takılırsınız. Öylesine deneme projeler yapmak ve mantığı çözmek için başlangıçda tabiki ilk bunu yapmalısınız. Fakat gerçekten bir oyun yapmak istiyorsanız yukarıdaki listeye uygun olarak gitmeniz daha iyi olacaktır. 
Zaten listeye göre gittiğinizde şunu fark edeceksiniz. Neredeyse her şeyiniz hazır ve sadece gerekli yerleri oyun motorunda tamamlayarak bir oyunu gerçekten tamamlamaya ramak kalmış Bu durumda size bir tavsiyem olacak. Oyuna grafik,ses,resim dosyalarını koyarken kesinlikle düzenli gitmeniz. Oyun motorunda dosyalar halinde çalışın ki ileride sıkıntı yaşamayın Tüm işlemleri yaptıktan sonra genel işleyişi ve yapısı bitmiş olacaktır muhtemelen.

9. Gelelim bu aşamaya. Artık asıl yapılmak istenenler tamamlanmış ve geriye detaylar kalmıştır. Gerekli süslemeler,ek parçalar, optimizasyon ve benzeri şeyleri tamamlıyorsunuz. Örneğin bir korku oyununda kan efektleri,araba oyununda ağaçlar, bariyer, vb. şeyleri bu kısımda tamamlıyoruz. Bitime çok az kaldı sizde hissediyorsunuzdur Hadi gayret edin bitmek üzere 

10. Evet geldik son aşamaya artık tüm işlemleri bitirmiş detayları ve oynanışı, hikayesi ve sesleri her şeyi tamamlandı. Artık son testleri ve bug’ları temizleyip oyunun paketlenme işlemini yapıyorsunuz. Bu sayede son işlemimiz de bitmiş ve artık bir oyunu tamamlamış oluyorsunuz. Tebrikler

Evet özetlememe rağmen bu kadar oldu ki asıl yazıyı siz düşünün. Oyun yapım olayı gerçekten sabır,zaman ve emek gerektiren bir iş. Bunu bilerek bu işe başlarsanız meyvesinde toplarsınız. Umarım faydalı olmuştur bu yazı olabildiğince kendimce anlattım. Eksik yada hatalı bir yer varsa bildirebilirsiniz. Benim görüşüme göre gidişat bu şekilde olmalı. Bir çok kişi aceleci davrandığı için bir yerden sonra çuvallıyor. Siz sabredin ve bu sıraya göre gidin ve gerçekten bir oyun yapmanın heyecanını yaşayın 

Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım yararlı bir yazı olmuştur

Bir başka makalemizde görüşmek üzere…

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...