Kapat
Anasayfa 843 0

Peki Bu KOTLİN Nedir ?

Kotlin, JetBrains’in geliştirdiği bir programlama dilidir. JetBrains(bilmeyenler için)’in, IntelliJ IDE’sinin arkasındaki yaratıcı firma olduğunu hatırlatmalıyız. Java geliştiriciler için hazırlanmış şahane bir geliştirme ortamı olan IntelliJ’de artık Kotlin yazabilir ve Java kodlarını Kotlin’e çevirebilirsiniz.

Peki Ya Java’yı Es Geçmeye Mi Çalışıyorlar?

Kesinlikle hayır! Zaten yakın zamanda böyle birşey, kanımızca düşünülemez. Uydu cihazlarından akıllı telefonlara, drone’lardan akıllı televizyona dek Java her yerdedir. Hatta Android Studio’nun yeni versiyonunda Java daha da geliştirildi. Kotlin, Java’yı daha iyi yazabilmeye fayda sağlayacaktır.

 Uygulamalar Daha İyi Mi Olavak Veya Farklı Görünecekler?

Farklı olma konusunada hayır! Ancak daha iyi görünebilirler. Çünkü geliştiriciler daha hızlı çalışacak ve daha çok zamanları olacak. Bu nedenle arayüz konusuna ağırlık vermeye vakitleri kalacaktır.

  Kotlin Neden Geliştirildi ?

Birçok geliştirici gibi sizinde kendinize bu soruyu defalarca sorduğunuzu düşünüyorum. Java varken neden bu dile ihtiyaç duyuldu ? Ne gerek vardı ki ? Senelerdir Java ile yazıyoruz nereden çıktı bu dil ? gibi birçok geliştirici tarafından sorulmuş olan sorulara cevap olarak JetBrains firması ; “Performans ve güvenliği feda etmeden Java’dan daha özlü kodlar yazmayı sağlamak için bu dili geliştirdik” cevabını vermektedir. Kotlin’in temel hedefi kod satırlarını azaltmak, daha güvenli kod yazmak olarak söyleyebiliriz. Kotlin Javayı bitirdi ya bitirecek gibi yorumlar asılsızdır. Kotlin geliştiricilerinden olan Andrey Breslav, Kotlin’in nesne yönelimli bir dil ve Java’dan “daha iyi bir dil” olarak tasarlandığını söyledi. Ancak hala Java koduyla tamamen birlikte çalıştığı için şirketler Java’dan Kotlin’e kademeli bir geçiş yapıyorlar.

Kotlin’in Desteklediği Platformlar

Kotlin programlama dili ile 4 ana platformda ya da alanda çeşitli uygulamalar geliştirebilirsiniz. Aşağıda maddeler halinde geliştirme alanları listelenmiştir.

JVM : Server-side Uygulamalar

Android : Android Uygulamalar

Browser : JavaScript tabanlı Web Uygulamalar

Native : MacOS, iOS ve Gömülü sistemler Uygulamaları. (Geliştirilme aşamasındadır.)

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...