Kapat
PHP 726 2

PHP YAZILIM UZMANI NEDİR? NE İŞ YAPAR?

PHP YAZILIM UZMANI KİMDİR?

Php yazılım uzmanı, php yazılım dilini kullanarak dinamik web siteleri yazan veya web projeleri yapıp, geliştiren kişidir. Kendini Php uzmanı diye tanıtan kişinin çok iyi derecede php ve mysql veritabanı bilgisi olması gerekir.

Php kullanımı oldukça yaygındır. 2012’de yayınlanan Mashable makalesine göre PHP küçük ve büyük işletmeler için tercih edilmesi gereken bir dil olarak bildiri yayınlamıştır.

PHP YAZILIM UZMANI NASIL OLUNUR?

PHP en kolay öğrenilen betik dillerin başında gelir. Bu konuya bir önceki yazımızda değinmiştik. Php hakkında ulaşabileceğiniz bir çok kaynak mevcuttur. Php’nin kendi web sayfası olan php.net adresinde bu dil hakkında tüm kaynaklar bulunmaktadır. Php dili üniversitelerin bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümlerinde ders olarak verilmektedir. Fakat php uzmanı olmak için illa üniversitelerin Bilgisayar ve Yazılım bölümlerinden mezun olmanız gerekmiyor. Biraz heves, hırs ve azimle de php uzmanı olabilirsiniz.

Öncelikle web yazıcılığının temelini öğrenmeniz gerekir. Bunun için basit dillerden başlayabilirsiniz. Html bu işin başıdır, Html öğrenerek ilk başta temelinizi oluşturmalısınız. İnternette html ve php üzerine sayısız kurs bulunmakta. İster ücretli ister ücretsiz bir çok kaynaktan yararlanarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Unutmayalım ki iyi yazılımcılar her gün bilgisayar başında kaynakları kullanarak kendini geliştiren yazılımcılardır.

PHP YAZILIM UZMANININ SORUMLULUKLARI NELERDİR?

Her iş önemlidir ve kendi alanında yerine getirilmesi gereken sorumlulukları vardır. Php uzmanlığı da oldukça önemli ve ciddi bir iştir ve çalışma ortamında dikkat etmesi gerekenler vardır. Bu başlığımızda da işte bu sorumluluklardan bahsedeceğiz.

 • Veri tabanlı php uygulamaları geliştirmek,
 • Web geliştirmede yeni trendleri ve en iyi uygulamaları takip etmek,
 • Güçlü optimizasyon ve işlevsellik sağlamak için temel ürün yazılımı ve veritabanları sorunlarını gidermek, test etmek ve sürdürmek,
 • Sistem tasarım sürecinin bir parçası olarak web kullanılabilirliği, site performansı ve veritabanı tasarımı gibi hususları araştırmak,
 • Yenilikçi ve son teknoloji ürünü uygulamalar oluşturmak,
 • Web uygulama ve geliştirme sırasından ürün müşteriye teslim edilene kadar olan süreç içerisinde müşteriye destek sağlamak
 • Müşterinin isteklerini analiz edip uygulamak.

PHP Yazılım Uzmanı Maaşları

Php yazılım uzmanlarının maaşları genel piyasaya göre biraz daha düşük kalıyor. Uzmanların en düşük maaşı 2950tl den başlıyor. Kişinin gelişmişliğine bağlı olarak bu maaş zamanla artıyor. En yüksek maaş ise 9230tl olarak biliniyor. Ancak dediğimiz gibi gelişmişliğe bağlı olarak değişiyor bu fiyatlar.

Ela Kaşcıoğlu {Ela Kaşcıoğlu}

“PHP YAZILIM UZMANI NEDİR? NE İŞ YAPAR?” üzerine 2 yorum

 1. Songül dedi ki:

  Çok iyi yazılmış emeğinize sağlık

 2. Melek dedi ki:

  Geleceğin yazılımcısı💕

Yorumlar kapalı.