Kapat
Anasayfa 629 0

Programcılık Hakkında Yanlış Bilinenler

Çoğu insanın programcılık hakkında ön yargıları vardır. İnsanların çoğu programcılık işini sadece çok yetenekli olanların, zeki olanların ya da matematikte üst düzey seviyede bilgiye sahip olanların yaptığı iş olarak görürler. Fakat olay öyle değildir. Bu yazımızda bilinen yanlışlardan bahsedeceğiz. Bu yolda ilerlemek isteyenlere fikir olabilir.

Matematikte Usta Olmam Lazım!

İnsanlar programlama ve matematik arasındaki ilişkiyi anlamak için her zaman net bir cevap duymak ister. Çünkü kafa karıştıran bir olaydır. Kodlamaya meraklı olanlar programlamanın matematikle olan ilişkisi için “evet” ya da “hayır” diye kesin cevap bekliyorlar. Evet matematikle arasında bir ilişki vardır. Matematikte iyi olmanız tabii ki sizin için bir artıdır. Fakat endişelenmenizi gerektirecek kadar büyük bir olay değil. Piyasada tonlarca matematik, fizik ve grafik gibi işlemlerin çözümleri var.

Kod Yazmak İçin Bir Deha Olmalıyım!

Hayır tabii ki 🙂 Kod yazmak için üstün bir zekaya gerek yok. Deha olmayan programcılar tanıyorum. Kod yazmak için analitik düşünmeniz, sabırlı ve istekli olmanız yeterlidir. Hatalarla karşılaşınca kendinizi küçük görüp bu iş için uygun bir zekaya sahip olmadığınızı düşünmek yerine, hatalarınızdan ders çıkarıp daha iyi işler yapmaya odaklanın!

Araştırma yöntemlerinizi genişletip, iletişim kurma becerinize önem verirseniz programlamayı öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Programlama Öğrenmek İçin Üniversite Şart!

Programlamaya dair derin istekleriniz varsa, üniversite okumadan da internet üzerindeki uzman programcılar sayesinde kendinizi geliştirebilir, istediğiniz seviyeye kendinizi getirebilirsiniz. Üniversite, kodlama öğrenmek için engel değildir.

Kodlama öğrenebileceğiniz internet sitelerini önceki yazılarımızda paylaşmıştık. Buradaki yazımızın en alt başlığından ulaşabilirsiniz. İnternetten kendinizi istediğiniz şekilde geliştirebilirsiniz. Burada üniversitelerin size hiçbir bilgi katmadığını elbette söylemiyoruz. Seçtiğiniz yol ne olursa olsun, kendi kendinize öğrenme yeteneğinizi geliştirmeniz en iyisidir.

Programlama Dilleri Sadece Yetişkinler İçindir!

Programlama öğrenmenin yaşı yoktur. Öğrenme modeline göre çocuklar ile yetişkinler arasında tabii ki farklılıklar vardır. En hızlı öğrenme 5-20 yaş aralığındadır.

Çocuklar öğrenmeye daha açık olduklarından dolayı, kodlama öğretmeye küçük yaşlarda başlatmak en iyisi olur. İnsan küçük yaşta öğrendiği şeyleri biraz zor unutur. Küçük yaşta kodlamaya dair bir şeyler öğretmeye başlarsanız, yaratıcı düşünmeyi de öğreneceklerdir.

Programlama Erkek İşidir, Kadın İyi Kod Yazamaz!

Kadın programcıların en çok duydukları cümlelerden biridir. Keza benim de öyle. Kadınlar da iyi kod yazabilirler. Tanıdığım bir sürü iyi kadın yazılımcı var.

Dünyanın ilk programcısı olarak kabul edilen Ada Lovelace de bir kadındır. Yazılım sektörünce şu anda erkek yoğunluğu olsa da kadınların da sayısı gitgide artıyor. Kadınların yazılımı seçmeme sebebi kod yazamadıkları değil, ilgilendikleri farklı mesleklere yönelmiş olmalarıdır. Şunun gibi de düşünebiliriz. Mesela erkekleri parfüm endüstrisinde fazla göremezsiniz çünkü o alana soğuktur, ilgisi yoktur. Kadınlar o sektörde daha baskındır. Erkekler de programlama konusunda bu durumda. Sosyal ve ekonomik baskılardan dolayı bu tür yanlış söylemler ortaya çıkmaktadır.

Çok Hızlı Yazan Programcı, En Değerli Programcıdır!

Yani bu tür duyumlara inanmak tabii ki doğru değil. Programcılık da önemli olan hızlı kod yazmak değil, yazdığınız kodun sorununuzu çözmesi ve etkili bir şekilde çalışmasıdır. Bunun üzerinde çok durmaya gerek bile yok.

Bir Tane Programlama Dilini Bilmek Yeterli!

Bir dilde uzman olmak tabii ki güzel. Fakat bu konu biraz yanıltıcıdır. Bir tane dil öğrenip sadece onun üzerine istediğiniz şekilde çalışamayabilirsiniz. Bazen bir program üzerine çalışacağınız zaman birden çok dili bir arada kullanmanız gerekir. Bunun için tek bir dil sizin kurtarıcınız olmaz.

Programcıların Kimseyle İletişim Kurmasına Gerek Yoktur

Tek başınıza odaklanıp kodlar yazabileceğiniz zamanlar da elbette olacaktır. Fakat genellikle müşterilerle iletişim halinde olup isteklerini yerine getirmeniz gerekir. Yeri gelince programcılarla, satış pazarlama ve müşteri ilişkileri departmanıyla ilişkiler kurmanız gerekecektir. Hatta toplantılara bile katılırsınız.

İyi Programcılar Tüm Söz Dizimini Ezbere Bilir.

Böyle bir şey pek mümkün değildir. Programcılar kod yazarken daha çok araştırma yapar ve kodların bir çoğunu internet yardımı ile yazarlar. İnternet varken ezberlemeye de pek gerek yoktur. Yapabiliyorsanız tabii ki ezberleyin ama gereği yoktur.

En İyi Programcı Hatasız Kod Yazandır

İşte yanlış bilinenlerden en önemlisi. En iyi programcılardan biri olsanız bile ister istemez hatalar yaparsınız. Öyle zamanlar geliyor ki küçük bir hatayı bulmak için günlerinizi harcayabiliyorsunuz.

Kimsenin sizin düşüncelerinizi etkilemesine izin vermemeli ve hedeflediğiniz yolda ilerlemelisiniz.

Önceki yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz…

Ela Kaşcıoğlu {Ela Kaşcıoğlu}