Kapat
Anasayfa 806 1

Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

Bu haftaki yazımızda yazılıma merakı olup yeni başlayanların sık sorduğu bir soruyu ele aldık. Yazılıma başlamak, bir programlama dili öğrenmek istiyorum fakat nerden başlayacağımı bilmiyorum diyorsanız buyurun beraber yazımızı inceleyelim.

Herhangi bir programlama dili öğrenmek istiyorsanız ve bu konuda azimli iseniz kısa zamanda rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Yazılım sanıldığı kadar zor değil. Biraz sabır isteyen bir iş. Hangi programlama diline başlarsanız başlayın temelde hep benzer şeyler ile karşılaşacaksınız. Bu yüzden işin temel mantığını oturtmak gerek. Şimdi programlama dillerini nasıl öğrenmeniz gerektiğini maddeler ile açıklayalım.

İlgi Alanını Belirle

Evet öncelikle ilgi alanınızı belirlemeniz lazım. Herhangi bir programlama dili öğrenmeye çalışabilirsiniz ama bu konuda ilgi alanını belirleyip ona göre lazım olan programlama dilini öğrenmeniz gerek. Bazı diller diğerlerine göre kolaydır bunu zamanla göreceksiniz.

Eğer web geliştirme öğrenmek istiyorsanız bilgisayar programları geliştirmeye göre öğrenmeniz gereken tamamen farklı dillerle karşılaşacaksınız. Bunlar sizin kararınıza bağlı.

Daha Basit Dille Başla

Yeni başlayanlar için kullanışlı ve basit dilleri tercih etmek önemli. Her seviyeye hitap eden basit dillerle başlamak sizin için hem rahat olur hem de hevesinizi arttırır. Bu diller, neredeyse her dile uygulanabilecek temel kavramlarla başlar. Temeli oturtup ilerleyebilirsiniz.

  • Nesneye dayalı dil olarak en popüler temel diller Python ve Rubydir.
  • “Nesneye dayalı’nın anlamı, dilin “nesne” kavramları veya derlenmiş veriler etrafında kurulduğu anlamına gelir. Bu, C++, Java, C# ve PHP gibi birçok gelişmiş programlama dilinde kullanılan bir kavramdır.

En Temelden Başla

Dilin temel kavramlarını öğrenin. Programları oluşturacağınız dillerinin temel kavramlarından başlayıp hepsinin mantığını eksiksiz bir şekilde kafanızda oturtursanız ileride pek sorunla karşılaşmazsınız. Karşılaşsanız bile konuyu iyi kavradığınız için sorunu çözmek pek vaktinizi almaz.

Temel kavramlarda genel olarak ilk başlanılan konu değişkenlerdir.  Değişkenler değiştirilebilir ve çoğu zaman tam sayılar, virgüllü sayılar, karakterler ve diğerleri gibi tanımlanmış türlere sahip olabilir ve bunlar, depolanabilecek veri türünü belirler. Daha sonra koşullu ifadeler yer alır. Koşullu ifade, ifadenin doğru olup olmamasına bağlı olarak gerçekleşir. Söylediklerimiz en temel ama bir o kadar da önemli ifadeler. Siz de buralardan başlayıp kendinizi ilerletebilirsiniz.

Artık Gerekli Yazılımları Yükle

Bir çok programlama dili, kodu makinenin anlayabileceği bir dile çevirmek için tasarlanmış programlar olan derleyicilere ihtiyaç duyar. Python gibi diğer diller, programları derlemeden anında çalıştırabilen bir yorumlayıcı kullanır.

İlk Kodunu Çalıştır

Bütün programcıların olduğu gibi sizin de çalıştıracağınız ilk kod “Hello World!” olur büyük bir ihtimalle. Her şeyin başı o koddur. Merhaba Dünya mesajını ilk defa başlayan kişilere söz dizimini göstermek için yazdırırlar. Sizde metni değiştirerek temel verilerin program üzerinde nasıl çalıştığını gözlemleyebilirsiniz.

İnternetteki Örnekleri Mutlaka Uygula

İnternet üzerinde istediğiniz dilde milyonlarca kod örneği vardır bundan hiç şüpheniz olmasın. Kendi programını oluşturmak için internetten küçük örnekler alıp değiştirerek başlayabilirsiniz. Bunun için size w3schools sitesini şiddetle tavsiye edebiliriz. Hem istediğiniz dili öğrenebilir hem de kodları “kendin dene ” yerinden uygulamalı olarak görebilirsiniz. Kodlar üzerinde değişiklikler yapıp sonuçlarını inceleyin. Daha sonra benzer şekilde değiştirerek uygulayabilirsiniz.

Her Gün Kod Yaz

Bir programa diline hakim olmak zaman alır. Bunun için çok fazla pratik yapmak gerekir. Her gün düzenli bir şekilde kod yazmaya alışmanız lazım. Konu ne olursa olsun her gün bir şeyler üretmeye çalışın. Programlama dillerinin temelini oluşturmak 3 4 gününüzü alabilir ama o dile hakim olmak için dediğim gibi emek verip zaman ayırmanız gerekiyor. Daha eğlenceli olması için kendinize meydan okuyabilirsiniz. Henüz yapmayı bilmediğiniz şeyi yapmaya çalışın. Bu süre zarfında çok şey öğreneceksiniz. Ayrıca eğlenceli olacak 🙂

Bilgini Arttır

Bir kaç eğitim kursu alabilirsin. Yazılım öğrenmek için illa bir okulda okumana gerek yok okula kayıt yaptırmadan eğitim alacağın verimli kurs siteleri oldukça fazla. İsterseniz ücretli, isterseniz ücretsiz bir sürü eğitim sitesi bulabilirsiniz. İşte bunlarsan bir kaçı;

  • Udemy (En çok tercih edilen)
  • Btk Akademi
  • İstanbul İşletme Enstitüsü
  • Youtube
  • Coursera
  • EdX

Ayriyeten kitap alıp kitap üzerinden çalışabilirsiniz. Kitap içindeki örnekler de oldukça kaliteli oluyor. Kitaptan çalışmayı sevenler için piyasada çok iyi yazılım kitapları mevcut.

Ela Kaşcıoğlu {Ela Kaşcıoğlu}

“Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?” üzerine 1 yorum

Yorumlar kapalı.