Kapat
Anasayfa 607 0

Python 3 İle Basit Sohbet Arkadaşı Yapımı

Python 3 Nedir ?

 

1991’den beri Python programlama dili sadece gereksiz programlar için tamamlayıcı bir dil olarak değerlendiriliyordu. Hatta “Automate the Boring Stuff” (Türkçe’ye “Sıkıcı Şeyleri Otomatikleştiren” olarak çevirebileceğimiz popüler bir kitap) adında bir kitap dahi yayınlanmıştır. 

Bununla birlikte son birkaç yılda Python modern yazılım geliştirme, altyapı yönetimi ve veri analizinde birinci sınıf bir programlama dili olarak ön plana çıkmıştır. Artık hackerlar için bir arka kapı oluşturucusu değil, web uygulaması oluşturma ve sistem yönetiminde önemli rol alma, veri analizleri ve makine öğreniminde parlayan bir dil olarak ün kazanmıştır.

Internetten Bilgi Çekmek 1 (Requests ve BeautifulSoup) | Webde Öğren -  Eğitim ve Bilişim Sitesi
Resim

Diğer programlama dillerinde olduğu gibi bilgisayarlara hükmetmeyi sağlar. Python kodları sadece makineler tarafından değil insanlar tarafından da okunabilir bir yapıdadır. Bu yüzden öğrenmesi çok kolaydır.

Python Programlama dili 90’ların başında Hollandalı bir programcı olan Guido Van Rossum tarafından geliştirilmiştir. Güçlü bir yazılım dilidir. Piyasada şu anda 2 farklı python serisi bulunmaktadır bunlar Python2 ve Python3 tür. Bu programlama dilini yeni öğrenenen birisiyseniz 3x sürümünü öğrenmeniz yararınıza olacaktır. 2x sürümü eski bir sürüm olduğundan piyasadan kaldırılabileceğini unutmayınız.

Python ile ihtiyaç duyduğunuz pek çok işi, az sayıda kod satırı ile başarabilirsiniz. Masaüstü uygulamaları, web uygulamaları, veri analizi ve görselleştirme uygulamaları gibi bir çok programı pyhton ile kolaylıkla yazabilirsiniz.

Basit Sohbet Arkadaşı Kodları :

yas = int(input(“Yaşınız :”)) #Buraya Yaşınız Girilir
if yas < 15:
print(“Yaşınız Çok Küçük”)
else:
print(“GençProgramcı Ailesine Hoşgeldiniz”)
isim = str(input(“İsminiz :”)) #İsminiz Girilir.
print(“Memnun Oldum” ,isim )
print(“Benimde İsmim GençProgramcı.org”)
renk = str(input(“En sevdiğin renk hangisidir ? : “))
print(“Bende”,renk ,” rengini çok severim”)

if ve else koşulu işin : altında olması gerekiyor işlemlerin. son yazıyı göremeden biz kapanacak while döngüsüne yada time.sleep ile bekletilebilir. int değer yerine str değer girdiğimizde program kapanacaktır aynı şekilde hata mesajında da eklebilir.

Burada integer ( sayılarla oluşan ) string ( “” ve Yazılarla ) oluşan değerleri kullandık ve basit bir sohbet arkadaşı yaptık.

Resmi Sosyal Medya Hesaplarımız: Youtube Instagram Twitter

Sitemizdeki Reklamlara Tıklayarak ÜCRETSİZ Maddi Destek Sağlayabilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler.

Burak Eti {Burak Eti}