Kapat
Anasayfa 179 0

Responsive Tasarım Nedir?

Bu yazımızda mobil cihazlara uygun web projeleri hazırlamanın en uygun yollarından biri olan Responsive tasarım hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Responsive Tasarım, uyumlu web tasarımı anlamına gelir. Yapılan tasarımın farklı ekran çözünürlüklerine göre uyum sağlamasıdır. Son yıllarda oldukça popüler olan bu tasarım şekli ilk olarak 2010 yılında ortaya çıktı. Zamanla dünyada ve ülkemizde popüler hale geldi.

Web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiği zaman sitedeki görsel, yazı gibi elementlerin ekrana göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur.

Önceden web sitelerine mobil cihazlardan girildiği zaman ziyaretçiler siteyi gezmekte oldukça güçlük yaşıyordu. Eğer girdikleri site responsive site yada mobil site değil ise, bakmak istedikleri alana ancak zoom yaparak kısıtlı alanı görüntüleyebilirler. Kullanım zorluğu çekerler.

Responsive site popüler olamaya başladığında bu sorunlarda pek kalmadı. Css3 ile gelen yenilikler sayesinde aynı sayfa, farklı çözünürlüklere göre yeniden şekillendirilmektedir. Daha iyi anlayabilmek için bir web sitesine hem telefondan hem de mobil cihazınızdan girerek aradaki boyut farklarını görebilirsiniz.

Responsive Tasarım Avantajları

  • SEO uygulaması için responsive tasarım oldukça önem arz etmektedir. Tek site üzerinden ziyaretçileri ile buluşan web siteleri, ayrı ayrı açılan web sitelerine göre daha fazla ziyaretçiye sahip olacaktır. Arama motorlarında da üst sıralarda yer alırlar.
  • Mobil cihaz kullanarak web sitelerine erişim sağlayan kullanıcının bu tasarım sayesinde ekranı büyütüp zahmete girmesine gerek kalmaz. Kullanıcı sayfayı yalnızca istediği şekilde aşağı yukarı sürükleyerek görüntüleyebilir.
  • Responsive web tasarım sayesinde mobil siteleri etkileyen yaygın hataların olasılığını azaltılmış olur. 
  • Aynı çözünürlük kalitesini elde etmek için hem mobil hem de masaüstü cihazlar için birbirinden farklı web sayfası tasarlamak lazım. Bu da maliyetli bir işlemdir. Responsive Tasarım da tüm cihazlarla uyumlu olacak şekilde üretilen tek bir tasarımla web sitesi hizmet verebilir. Bu sayede tek bir domain ve hosting alarak maliyeti azalmış olur.
  • Responsive ile hazırlanan web sitelerinde istenilen içeriklere daha rahat ulaşılabileceği için web sitelerinin ortalama oturum açma süreleri de azalacaktır. Yine bu sayede web siteniz arama motorlarında üst sıralarda yer alır

Google Responsive Web Tasarım Seviyor

Google, kullanıcılarının deneyimini arttırmanın yolunun responsive tasarımlarda olduğunu anladı. Bu nedenle de her sitenin responsive olması gerektiğini açıkladı. Bunu yapmayan site yöneticilerinin ise Google sıralamalarında aşağılara düşeceğini bildirdi. Bu açıklamalar internet üzerinden yayın yapan birçok işletme ve firmanın responsive web tasarımına geçmedikleri zaman para kaybedecekleri anlamına geliyor.

SEO kuralları açısından responsive tasarım adeta katı bir kural haline geldi. Google aramalarının yaklaşık yüzde 20’si mobil cihazlardan yapılmaktadır. Bu oran her geçen gün daha da büyümektedir. Google açısından alınan bu kararın esas nedeni de mobil aramalardaki bu artış olmaktadır. Google’da ön planda olmanın artık önemli bir kapısı da responsive tasarımlar. Google Friendly üzerinden sitenizin responsive tasarım olup olmadığını anlayabilirsiniz.

[Toplam: 8   Ortalama: 5/5]
Avatar

Ela Kaşcıoğlu {Ela Kaşcıoğlu}