ANASAYFA

SQL SORGULUMA DİLİ(5) SELECT DEYİMİNİN ÖRNEKLERİ

Bu yazıda iki ayrı tablo üzerinden örnekler verip select deyimini anlatamaya çalışacağım.

[responsivevoice_button voice="Turkish Male"]

Merhaba arkadaşlar SELECT DEYİMİNİN ÖRNEKLERİ yazımızda bir önceki yazıda anlattığım select deyiminin daha iyi anlaşılabilmesi için bir kaç örnek anlatacağım. Bu örnekler sayesinde konuyu daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. O zaman yazıyı fazla uzatmadan örneklere geçelim.

Bu yazıda iki ayrı tablo üzerinden örnekler verip select deyimini anlatamaya çalışacağım. İşlem yapacağımız tablolar yazarlar ve personel tablosudur daha önceki yazılarımda tablo oluşturmayı ayrıntılı bir şekilde anlatmıştım. Ayrıca yaptığımız işlemlerin daha anlaşılır olması için tabloların içerisine veri girişini daha önceden yaptım nasıl veri girişi yapıldığını da ilerleyen yazılarda ayrıntılı anlatacağım. O zaman örneklere geçebiliriz.

YAZARLAR TABLOSU ÖRNEKLERİ

Yazarlar tablosunda PkID, ad, soyad ve meslek alanları yer almakta ve bu alanların içerisinde yer alan kişi bilgileri vardır. Bu bilgilere göre aşağıdaki sorgulara ve çıktılarına bakalım.

ÖRNEK 1) Aşağıda gördüğünüz gibi ilk olarak yazarlar tablosunun bütün verilerini listeleyen sorguyu yazmış olduk ve bu sorguyu çalıştırdığımız zaman aşağıdaki tablo gelmektedir. İlk örnekte bunu yapmamın amacı bütün verileri görmenizi istedim çünkü daha sonraki sorularda sadece istenilen kısımlar listeleyecektir.

Select * from Tbl_Yazarlar

YAZARLAR TABLOSU

ÖRNEK 2) Yazarlar tablosunda yer alanların isimlerini listeleyen sorguyu yazmış olduk ve bu sorguyu çalıştırdığımız zaman aşağıdaki tablo gelmektedir.

Select Adi from Tbl_Yazarlar

ÖRNEK 3) Yazarlar tablosunda yer alanların isimlerini ve soy isimlerini listeleyen sorguyu yazmış olduk ve bu sorguyu çalıştırdığımız zaman aşağıdaki tablo gelmektedir. Gördüğünüz gibi listelenmek istenen yerler virgüllerle ayrılarak yazılmıştır.

Select Adi , Soyadi from Tbl_Yazarlar

ÖRNEK 4) YAZARLAR tablosunda yer alanlardan mesleği yazar olanları listeleyen sorguyu yazmış olduk ve bu sorguyu çalıştırdığımız zaman aşağıdaki tablo gelmektedir. Burada şart bildiği için where anahtar kelimesini kullandık.

Select * from Tbl_Yazarlar Where Meslek=’YAZAR’

PERSONEL TABLOSU ÖRNEKLERİ

Personel tablosunda PkID, ad, soyad , yas , maaş alanları yer almakta ve bu alanların içerisinde yer alan kişi bilgileri vardır. bu bilgilere göre aşağıdaki sorgulara ve çıktılarına bakalım.

ÖRNEK 1) Aşağıda gördüğünüz gibi ilk olarak yazarlar tablosunda yaptığım gibi bütün verilerini listeleyen sorguyu yazdım ve bu sorguyu çalıştırdığımız zaman aşağıdaki tablo gelmektedir.

ÇÖZÜM 1) Select * from Tbl_Personel

ÖRNEK 2) Personel tablosunda yer alan personellerin maaşlarını %20 zamlı halde listeleyen sql sorgusu istenmiştir. Sorgu aşağıdaki gibidir daha iyi anlamanız için ben ilk maaşında listelenmesini istedim ve selecten sonra istenilen işlemi yaptım Ayrıca yeni bir alan oluşacağı içinde “as” kelimesiyle yeni alana isim verdik.

ÇÖZÜM 2) Select maas , maas+maas*20/100 as ZamlıMaas from Tbl_Personel

ÖRNEK 3) Personel tablosunda yer alan personellerin maaşlarına 100 TL ekleyip listeleyen sql sorgusu istenmiştir. Select’en sonra istenilen işlemi yaparak sorguyu tamamlamış olduk Ayrıca yeni bir alan oluşacağı içinde “as” kelimesiyle yeni alana isim verdik.

ÇÖZÜM 3) Select maas , maas+100 as YeniMaas from Tbl_Personel

ÖRNEK 4) Burada ise Personel tablosunda yer alan personellerin yaşları ile maaşlarını toplayıp ve çarpıp listeleyen sql sorgusu istenmiştir. Select’en sonra istenilen işlemi yaparak sorguyu yapmamız gerekmektedir. Yine işlemi görmeniz için ben yaş ve maaşı da listeye ekledim. Ayrıca yeni bir alan oluşacağı içinde “as” kelimesiyle yeni alana isim verdik.

ÇÖZÜM 4) Select yas, maas, maas+yas as Topla, maas*yas as Carp from Tbl_Personel

ÖRNEK 5) Burada ise Personel tablosunda yer alan personellerin isimlerinin yanına merhaba kelimesini eklememiz istenmiştir.

ÇÖZÜM 5) Select Adi , Adi+’MERHABA’ as Yeniİsim from Tbl_Personel

ÖRNEK 6) Personel tablosunun son örneğinde ise isimleri Ayşe ve Ali olanların bilgilerinin listelenmesi istenmiştir. şart belirtildiği için “Where” kelimesini kullanmamız gerekmektedir ve bilgilerin hepsini istediği için de ” * ” kullanmış olduk. Ayrıca fark ettiyseniz “Ali” ve “Ayşe” arasında “and” yerine “or” yazdık çünkü and yazamazdık o zaman hata verirdi bir insan hem Ali hem Ayşe olamaz o yüzden or yani yada kelimesini kullandık.

ÇÖZÜM 6) Select * from Tbl_Personel Where Adi=’Ayşe’ or Adi=’Ali’

Evet arkadaşlar böylece select deyimiyle ilgili birçok örnek yapmış olduk ve konsol ekranında görmüş olduk. Umarım yararlı ve anlaşılır bir yazı olmuştur. bir sonraki yazıda görüşmek üzere

Bu konuyla ilgili diğer yazılara bakmak isterseniz;

https://www.gencprogramci.org/author/ci-d-em/

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 😀

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
To Top