Kapat
Anasayfa 901 4

SQL Sorgulama Dili (4) Select Deyiminin Yapısı

    Merhaba arkadaşlar bu yazıyla birlikte artık sql sorgulama diline tamamen girmiş bulunmaktayız. Bu dilin ilk ve en önemli olan SELECT DEYİMİ ve özellikleriyle başlayacağım. O zaman başlayalım

SELECT DEYİMİ

  Öncelikle Select deyiminin ne olduğu ve nerelerde kullanıldığı hakkında kısa bir bilgi vermem gerekirse; SELECT belirlenen kıstasa göre tablo içindeki kayıtların seçilmesini ve listelenmesini sağlar. Genellikle bu yetki herkes tarafından kullanılır.ve en çok kullanılan sql deyimidir.

SELECT DEYİMİ YAZIM KURALLARI

 • SQL büyük küçük harf ayrımından etkilenmez. Bu özelliğe case-sensitive denir.   Örneğin SELECT ,select ,SeLeCt vb. yazımlarda diğer programlama dilleri gibi hata vermez.
 • Bir SQL deyimi birden fazla satırda bulunabilir. Örneğin Select * from Tbl_ogrenci şeklinde de yazılabilir. İstenilirse; Select * From Tbl_ogrenci  şeklinde de yazılabilir.
 • SQL anahtar kelimeleri kısaltılamaz ya da yarıda bırakılamaz. Ayrıca kesilerek diğer satıra yazılamaz.
 • “ ; “ deyimin bittiğini anlatır. “Select;” şeklinde yazılan bir deyim olamaz hata verir. Çünkü mantıken yapılan bir işlem olmadığından biten bir şey de söz konusu değildir.

SELECT DEYİMİNİN YAPISI

Genel olarak select deyimin yapısı şu şekildedir;

Select   [Distinot]   { * │sütün, …………}   from tablo

KODLARIN AÇIKLAMALARI
 1. SELECT: SQL’in sorgulama dilidir.
 2. DİSTİNOT: Çift kayıtları önleyen anahtar kelimedir.
 3. “ [   ] ” :Kullanılması zorunlu olmayan SQL sözcükleri bu işaretler arasında bulunur.
 4. “ {….. …..} ” :Bu şekilde gösterilen ifadeler birden fazla seçeneğin varlığını ve bu seçeneklerden birinin seçilmesi gerektiğini ifade eder. Seçenekler birbirlerinden “│” (veya) ile ayrılır.
 5. “ * ” :Tek bir sütun değil tüm sütunları seçmek için kullanılır. Tüm sütun seçilmek istenmiyorsa sadece seçilmek istenilen sütunun da adı yazılabilir.
 6. FROM :Hangi tablonun sorgulanacağını ifade eder.
 7. TABLO :Altı çizili bu ifadeler kullanıcı tarafından verilen isimleri ifade eder. Yani sorgulamak istediğiniz tablonun adı buraya yazılır.
SQL

NOT: Şart bildiren Sql sorguları da vardır. Select kelimesinden from tablo kelimesine kadar olan kısım listelenecek olan alanlardır. Where’den sonrası da yer alan kısım  ise şartın olduğu yerdir. İstenilen şarta göre and ve or kelimeleri kullanılabilir. Onun genel yapısı ise şu şekildedir.

Select  { * │sütün, ……}   from tablo Where {…… or, and vb. ……}

Evet arkadaşlar böylece select yapısını genel olarak öğrenmiş olduk artık basit sql select sorgularını rahatlıkla yazabiliriz. Yazıyı fazla uzatmamak adına bir sonraki yazıda tablo oluşturarak bu öğrendiklerimizi pekiştirmek için örnekler yapacağım bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili diğer yazılara bakmak isterseniz;

https://www.gencprogramci.org/author/ci-d-em/

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 😀

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...