Kapat
Anasayfa 74 0

Server (Sunucu) Nedir? Server Çeşitleri Nelerdir?

Web sitesine sahip olan kişiler, yayın yapabilmeleri için “Sunucu nedir, ne işe yarar?” gibi soruları merak ederler. Sahip olduğunuz web siteniz için hosting seçimi yaparken sunucu ihtiyacınızı da düşünmeniz gerekir. Server seçimi yaparken ilk dikkat edilmesi gereken web sitenizin içerik yapısı, daha sonra ise seçtiğiniz server türüne göre beklentilerinizdir.

Server Nedir?

Genellikle sunucu olarak adlandırılan server, en basit tabir ile aslında bilgisayar gibi bir makinedir. Bilgisayardaki gibi içerisinde CPU denilen işlemci, Ram denilen bir bellek ve sabit sürücüler bulunur. Ancak bu özel makine, bilgisayar çeşitlerinden çok daha güçlüdür. Web sitesini oluşturan kodları saniyeler içinde yüz binlerce kişiye ulaştırır. Bunun için de sunucuların 7/24 çalışmaya dayanıklı olması gerekir.

Sunucu, ağ üzerinde bulunan istemcilere veri, kaynak ve dosya paylaşımlarını yapan, genel olarak üstün donanımsal özelliklere sahip olan hizmet sağlayıcılarına denir. Serverların kullanım amacı aslında bir ağı yönetmek, dosya veya uygulama paylaşımı yapmak, veritabanı barındırmak gibi işlevlerdir.

Server Çeşitleri

Server sunucu, kullanım amacına uygun olarak özelleştirilen donanımlar ve birtakım uygulamalar barındırır. Dolayısıyla kullanım amacına ve serverların sunduğu servislere göre farklı isimler ile anılır.

Dedicated Server:

Fiziksel sunucu olarak bilinirler. Dedicated sunucular siteyi kolayca host edebilirler. Bir bilgisayar ağının hizmetlerini ve isteklerini yönetmek için ayrıştırılmış makinelerdir.

Fiziksel sunucular hem yazılımsal hem de donanımsal kapasiteleri ile kullanıldıkları ağlarda bir çok işlemi gerçekleştirir. Fiziksel sunucuların yapabildiği pek çok işlemden bazıları ise şunlardır:

 • İzinsiz giriş tespiti
 • DNS barındırma hizmeti
 • DDoS koruması
 • Güvenlik denetimleri
 • Olağanüstü durum kurtarma
 • Yük dengeleme
 • İşletim sistemi güncellemeleri
 • Anti-spam yazılımı
 • Veritabanı yönetimi
 • Yedekleme ve geri yüklemeler

VPS server:

Virtual Private Server kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe anlamı “Paylaşımlı özel sunucu” şeklindedir. VPS birden fazla web sitesi tarafından kullanılsa da aynı donanım üzerinde birbirinden bağımsız şekilde çalışılmasını sağlar. Yalnızca kullanıcılar işlemci ve Ram gibi ortak donanım kapasitelerini birlikte kullanırlar.

VPS sunucu tercih eden web sitelerinin orta ölçekte trafiğe sahip siteler olması gerekir. Ancak zamanla web sitesinin popülaritesi arttıkça sitenizin ihtiyaçları da artacaktır. Bu yüzden yeni bir sunucu tercih etmeniz ya da VSP sunucu kaynaklarınızı yeniden ölçeklendirmeniz gerekir.

Cloud Server

Cloud server, Türkçesi “Bulut Sunucu” dur. Teknolojinin gelişimi ile paralel olarak büyük verilerin internet üzerinde depolanabilirliği artmıştır. Bu verilerin istenilen her noktadan erişebilirliği de bulut bilişim denilen teknoloji sayesindedir.

Cloud server, VPS ile hemen hemen benzer sunuculardır. Aralarındaki tek fark, VPS teki bir fiziksel sunucunun sanal parçalara bölünmesi iken; Cloud sunucu çok sayıda fiziksel sunucunun bir araya geldiği bir ağın ayrılması ile oluşur.

VDS Server

Açılımı “Virtual Dedicated Server”‘dır. Sunucunun kullanım tasarrufunun yine tamamen web sitesi sahibi sorumluluğunda olan özel bir server hizmetidir. Serverların her birinde kendine ait donanımsal bileşenler ayrı ayrı yer alır. Bunun dışında üzerinde birbirinden bağımsız olan server yazılımları ile bağımsız işletim sistemi de barındırır.

VDS server, son zamanlarda en popüler sunucu çeşitlerinden biridir. Ram, CPU ve disk alanı gibi kaynaklar tamamen kişiye özel atandığı için paylaşımsızdır. Bu nedenle server üzerinde bulunan web siteleri birbirinin performansını etkilemez. Bunun yanı sıra VDS serverlar trafik dalgalanmaları ile en kolay başa çıkabilen sunuculardır.

Diğer Server Çeşitleri

Kullanıcıların tercih ettikleri diğer server çeşitlerinden kısaca bahsetmek gerekirse:

 • Web server: web tarayıcıları sayesinde sayfaların görüntülenmesini ve uygulamaların çalıştırılmasını sağlar.
 • E-posta server: E-posta serverları, her gün adrese gelen sayısız e-posta mesajlarının gönderilmesi ile alınmasını kolaylaştıran sistemdir.
 • FTP server: FTP serverlar, dosyaların “File Transfer Protocol” araçları ile taşınmasını sağlayan sistemdir. Yani dosya aktarım sunucularına, FTP istemcisi programlar sayesinde uzaktan erişim sağlanabilir.

Bilgisayar ağlarını destekleyen yüzlerce farklı server sayılabilir.

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]
Avatar

Ela Kaşcıoğlu {Ela Kaşcıoğlu}