ANASAYFA

Siber Güvenlik Bilinci

Siber Güvenliğin Önemi ve İşi Nedir?

Teknoloji açıktır, biz çalışmalarımızın miktarını ve karmaşıklığını azaltmak için bilimsel bilgi uygulamak. Teknolojik ilerlemeyi aramamızın iki temel nedeni vardır, birincisi, hayatı kolaylaştırmak ve benliğimizin varlığı hakkında daha fazla şey keşfetmek istememizdir. O kadar ilerlemiş ki, sevdiğimiz kişiyle anında konuşabiliyoruz, sinemaya bile yaklaşmadan sinema bileti ayırtabiliyoruz, hatta online olarak çalışabiliyor ve bir derece alabiliyoruz.

İkinci neden ise tembel olmamız ve saçma ürünlere para harcamamızdır. Birinin hayatta kalma ihtiyacının tanımı zaman içinde yok oldu. Tamam, tüm bu teknoloji ürünlerini istediğimiz şeyi elde etmek için kullanmamız harika görünüyor, ama hepsi bu mu?

Kullandığınız ürünün işlevselliğini hiç sorguladınız mı?

Mobil cihazınızdaki Uygulama’nın sadece yapması gerekeni mi yaptığını hiç merak ettin mi?

Teknolojinin herhangi bir parçası kullanmadan önce dikkate alınması gereken 3 önemli şeyler vardır.

  1. Gizlilik – verilerime kimler erişebilir?
  2. Bütünlük – verilerimi kim değiştirebilir?
  3. Kullanılabilirlik – Verilerime erişimim var mı?

Bahsettiğimiz tüm bu veriler dünyanın herhangi bir yerinden herkes tarafından kullanılabilir. Ne zaman şeyler gerçekten çirkin alabilirsiniz yanlış ellere alır, kişisel bir kazanç için veri çalmak ya da bir birey ya da bir grup insan zarar vermek için bu insanlar genellikle “Hackerlar” olarak adlandırılır.

Bununla birlikte, interneti kullanmaya başladığınız anda aynı şeyi yapan büyük bir insan topluluğuna katılırsınız. Burada tek yaptığınız farklı biçimlerde bilgi alışverişi, bu bilgi her türlü olabilir.

Bugün internet, istatistiklere göre 8 yeni kullanıcı her saniye internet katılmak, ve 30.000 web siteleri% 80 küçük ölçekli bir işletmeye ait günlük enfekte olan, iş önemli bir parçası haline gelmiştir.

O kadar ilerlemişiz ki, bir işletmedeki rakibinizi devirmek veya siber suç faaliyetleri gerçekleştirmek için dünyanın dört bir yanındaki siyah şapkalı bilgisayar korsanlarından bir hack hizmeti kiralayabilirsiniz. Bu siber suçlular yarattıkları “Malware” kalitesini test etmek için profesyonel hizmetler var

[www.virustotal.com 11]

. Dünyada “Malware” dağıtımının neredeyse 1/3’ünden sorumlu olan paketlerden biri Kara delik exploit paketi olarak biliniyor, hatta profesyonel bir siber suçludan destek alacağı teknik bir destekle birlikte geliyor.

Birinin verilerinizle ne yapacağını merak edebilirsiniz, cihazlarınızdaki her bir veri sizin hakkınızda bilgi içerir, yani. Mobil cihazınızdan çekilen sosyal medyada yayınladığınız fotoğraflar, resmin çekildiği yeri bulabileceğiniz GPS gibi bilgileri içerir. Evinizde yakalanan bir resim yüklerseniz, bir hacker adresinizi almak mümkün olacak, hangi online bir göndermek resimleri bir demet ilgi alanlarınızı haritalamak mümkün olacak, size olmuştur yerler, ve düzenli rutin ve yaşam tarzı.

Savaştan uzak bir hayat yaşadığını mı sanıyorsun?

İşte bir sır, sen değilsin!

Biz bilinmeyen bir düşmana karşı her gün savaşta, biz ne maruz olduğunu bilmiyorum, ne maruz olmalı ve ne savunmasız. Eğer savunmasız iseniz herkes kısa bir süre içinde iflas edebilir.

Bu tür tehditlerden kendini nasıl koruyabiliriz?

  1. Bilgi güvenliği bilinci.
  2. Kullandığınız ürünleri sorgulama.

Güvenli ürünler geliştirmek yazılım geliştiricilerin sorumluluğundadır, şirketler bir güvenlik danışmanı işe almalı ve zaman zaman düzenli kod denetimleri gerçekleştirmeli ve bu da verilerin açığa alınma riskini azaltacak. Bu aynı zamanda insanların kullandıkları ürünlere güvenmelerini sağlayacak, insanların ürünleri güvenliklerine göre sorgulamaları ve geliştiriciler tarafından takip edilen en azından endüstri standardı güvenlik protokolü talep etmeleri gerekir. Örneğin GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) endüstriler tarafından izlenmesi gereken düzenlemelerin bir listesini önerir, PCI-DDS (Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenliği Standardı) bilinen kredi kartı sahtekarlıklarının önlenmesini sağlayan bir bilgi güvenliği standardıdır.

Teknoloji olduğu sürece, iyi ve kötü için kullanan insanlar olacak, en iyi siber kendini savunma stratejilerini uygulayarak bu tür saldırılara karşı savunabilirsiniz. En yaygın siber saldırı, siber suçluların verilerinizi elde etmek için güveninizi kazandığı sosyal mühendislik olarak adlandırılır.

Cazip bir teklifi teşvik eden birçok kimlik avı e-postasına rastlamış olabilirsiniz ve üzerine tıkladığınızda yemlendiğinizid olduğunu fark etmeden önce bile kurban olursunuz. Bu tür saldırılara karşı nasıl korunursunuz?

Çok basit:

  1. Sağduyunuzu kullanın
  2. Konunun gerçekliğini sorgulayın
  3. Verilerinizin Pozlamasını Tanımlayın

TıKLAMAYı BıRAK!

Herhangi bir bağlantıyı tıklatmadan önce, talep ettiği bilgileri düşünün, hangi verileri açığa çıkarmanız gerektiğini ve bunun arkadaşlarınızı, ailenizi, kendinizi ve kuruluşunuzu nasıl etkileyebileceğini düşünün. Güvenli parolalar kullanın ve her hesap için aynı parolayı kullanmayın. Ek güvenlik için iki faktörlü kimlik doğrulaması önerilir. Tüm güvenlik yanlış yapılandırmasının yamalı olduğundan emin olmak için yazılımınızı güncelleştirin.

Güvende ol, güvende ol.

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x