ANASAYFA

SIM Kart Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

SIM(Abone Kimlik Modülü), telefonların GSM operatörleriyle bağlantı kurmasını sağlayan ve önemli bilgilerin depolandığı bir mikroçiptir. SIM kartları içerisinde kişisel bilgiler yer aldığından PIN adlı şifreleme sistemi kullanılır. Cihaz açılırken SIM kartıyla bağlantı kurabilmek için PIN koduna ihtiyaç duyar, 3 kere yanlış girilen PIN kodu, PUK kodu istemine sebep olur. PIN karta verilen 4 haneli sayılardan oluşan bir şifredir. PUK ise 8 haneli sayılardan oluşur.

Günümüzde iki tür cep telefonu bulunur, GSM(Mobil İletişim İçin Küresel Sistem) ve CDMA (Kod Bölmeli Çoklu Erişim). GSM telefonlar SIM kartı olmadan mobil ağa bağlanmaz fakat CDMA telefonlar bağlanır. GSM telefonlar için gerekli bağlantı bilgileri kartın üzerindedir. CDMA taşıyıcıları ağına erişebilen tüm telefonların bir listesini tutar. Telefonlar ESM(Elektronik Seri Numara) koduna göre izlenir. Bu sebeple bilgi depolayacak SIM kartına ihtiyaç duyulmaz, etkinleştirildikten sonra ilgili ağa direkt olarak bağlanır. SIM kartı olmayan bir telefon arama yapamaz ve gelen aramayı karşılayamaz ancak acil aramalar SIM kartı olmaksızın da yapılabilir.

SIM kartı ağa bağlanmak için gereken oturum açma bilgilerini içerir. SIM kartı içerisinde Telefon Numarası, Tarife Bilgileri, LAI, Servis Menüsü, Yazılı Mesajlar(SMS), Adres Defteri ve PIN kodunun kaydını tutar. Bu bilgilerin kaydını tutar. Üyelik bilgileri kart içerisinde yazılı olduğundan cihaz değişimi oldukça kolaydır. CDMA telefonlarda bu işlem daha zordur çünkü telefonun kimliği ağ üzerinde kayıtlıdır. SIM kartında ICC-ID adı verilen seri numarası bulunur. Bu numara hem kartın içerisinde hem de kartın üzerinde yazılıdır. Çoğunun kapasitesi 32 KB ile 128 KB arasında değişmektedir. SIM kart alanları günümüzdeki telefonların sunmuş olduğu alanların gerisinde kaldığından sadece mobil şebekeye bağlanmada kullanılmaktadır.

SIM kart çeşitleri

SIM kartları; Standart SIM, Mini SIM, Mikro SIM VE Nano SIM Kartı şeklinde ayrılır. Teknoloji geliştikçe SIM kartı boyutları küçülmüştür.

Standart SIM

En büyük boyuttaki karttır ve en eski cep telefonlarında kullanılır. Akıllı telefon olarak adlandırılmayan, işletim sistemi çok düşük cihazlarda kullanılır. Samsung Galaxy Musıc, Samsung Galaxy Note 3 ve Nokia 6600 gibi cihazlar bu SIM kartı kullanan cihazlara örnektir. Boyutu 85.60mm*53.98mm*0.76mm ‘dir.

Mini SIM

Eski nesil akıllı telefonlarda kullanılır. Samsung Galaxy On5, Huawei Honor 4C, Lenovo A916 ve Iphone 3GS örnek olarak verilebilir. Boyutu 25mm*15mm*0.76mm‘dir.

Mikro SIM

Günümüz akıllı cihazları içerisinde en sık kullanılan kart modelidir. Android işletim sistemine sahip neredeyse bütün cihazlarda kullanılır. Bu kart telefonların daha ince ve hafif olmasında rol oynar. Doogee S60, Casper VIA A3 ve LG G4 örnek verilebilir. Boyutu 15mm*12mm*0.76mm ‘dir.

Nano SIM

En küçük boyuta sahip SIM kartıdır. Birçok popüler marka yeni nesil SIM kartı olarak tanımlamaktadır. Diğer SIM kartlarının aksine yalnızca mikroçip bölgesi alınarak oluşturulmuştur, etrafında koruma yoktur. Samsung Galaxy S20 Ultra , Oppo Find X2 ve Apple iPhone 11 Pro Max örnek olarak verilebilir. Boyutu 12.3mm*8.8mm*0.67mm ‘dir.

0 0 vote
Article Rating
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x