ANASAYFA

SQL SORGULAMA DİLİ(3) SQL KOMUTLARI

SQL kavramının ne olduğunu ve nerelerde kullanıldığına dair ayrıntıyı bilgiyi daha önceki yazılarımda bulabilirsiniz bu yazıda ise SQL komutlarına giriş yapmış olacağız. SQL sizin de bildiğiniz gibi veritabanı yönetim sistemlerinin standart programlama dili olarak bilinir. bu yazıda komutları kısaca anlatmaya çalışacağım.

[responsivevoice_button voice="Turkish Male"]

Merhaba arkadaşlar yeni yazımızla yine birlikteyiz bundan önceki yazılarım da sql kurulumu, tanıtımı, veritabanı oluşturma ve tablo oluşturma gibi genel konularla ilgili birçok yazı yazdım. Artık bir temel oluşturduğumuza göre komutlara ve özelliklerine ayrıca konuyu kavramanızı sağlayacak örneklere geçebiliriz.

        SQL kavramının ne olduğunu ve nerelerde kullanıldığına dair ayrıntıyı bilgiyi daha önceki yazılarımda bulabilirsiniz bu yazıda ise SQL komutlarına giriş yapmış olacağız. SQL sizin de bildiğiniz gibi veritabanı yönetim sistemlerinin standart programlama dili olarak bilinir. SQL dili Microsoft Access programı içinde sorgu pencerelerinde veya Visual Basic programları içinde kullanılabilir bir dildir.

SQL komutları kulanım alanına göre iki başlık altında toplanabilir:
A. DML Komutları (Veri işleme dili) B. DDL Komutları (Veritabanı tanımlama dili)

SQL

A)DML Komutları (Veri işleme dili)

    DML Komutları SQL komutlarından en çok kullanılan komutlarıdır. Bu komutlarla ekleme, silme, güncelleme ve en önemlisi listeleme işlemleri yapılmaktadır. Komutların açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz. Kısaca bahsettiğim komutları sırasıyla uzun uzun örnekler yardımıyla da anlatacağım.

 1. Select: Belirlenen kıstasa göre tablo içindeki kayıtların seçilmesini ve listelenmesini sağlar.
 2. Insert: Tablo içine yeni bir kayıt ekleme yarar.
 3. Update: Belirlenen kaydı ve alanlarını güncellemeye yarar.
 4. Delete: Belirlenen kayıtları ve alanlarını silinmeye yarar.

SQL DML Komutları genel olarak yukarıda yazdığım komutlardır. Ancak bu komutlar tek başlarına kullanılamaz. İşlevlerin yerine getirilebilmesi için bazı yardımcı deyimlere ihtiyaç vardır kısaca b deyimlere göz gezdirmekte fayda var çünkü deyimleri bilmezsek sorgulamalarım hatalı olur ve istediğimiz sonucu alamaya biliriz. Yardımcı değimleri şunlardır.

 1. “ * ” : Tabloda yer alan bütün satır ve sütunları seçmek için kullanılır.
 2. Distinot:  Çift kayıtları önleyen anahtar kelimedir.
 3. From: Sorgulamanın hangi tablodan yapılacağını tanımlar.
 4. Where: Sorgulama anında kullanılacak kıstası tanımlar. Yani şart bildirir nerede nereye anlamındadır. Kısıtlamalarda kullanılır.
 5. AS: Etiket atamadır. Var olan bir tablodan yeni bir tablo oluşturulduğu zaman isimsiz bir tablo ortaya çıkmaktadır. AS kelimesiyle tabloya yeni isim verilir.
 6. OR: Ya da veya anlamında kullanılır. İki ayrı tabloyu aynı anda listelerken kullanılır.
 7. GroupBy: Kayıtları belirlenen alana göre gruplandırılmasını sağlar.
 8. OrderBy: Seçilen kayıtların sıralanmasını sağlar.
 9. OrderBy: Seçilen kayıtların sıralanmasını sağlar.
 10. Having: Her bir grubun uyması gereken kıstası tanımlar. Grupsal şartlandırmadır. Group By’sız kullanılamaz.
 11. Constraint: Dizin tanımlamasını ve bir diğer tablo ile ilişki kurulmasını sağlar.
 12. Join: Birden fazla tablonun belirlenen sütunları arasındaki ilişkilerin kullanılarak yapılan birleştirme işlemidir.

B) DDL Komutları (Veritabanı tanımlama dili)

DDL Komutları daha çok veri tabanı yönetiminde kullanılan komutlardır. Bu komutlarla oluşturma , düzenleme ve silme işlemleri yapılmaktadır. Bu komutlar yardımıyla tablo oluşturma, silme ve düzenleme yapılabilirken ek olarak kullanıcı ya da Grup oluşturup, düzenlenip ve siline bilir. Bunların yanında View, Stored procedure, Function, Trigger ve İndex gibi yönetimsel işlemleri oluşturmak, silmek ve düzenlemek için de kullanılır. Komutların açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Create table: Yeni bir tablonun alanlarının ve indexlerinin oluşturulmasını sağlar. Sorguyla tablo oluşturma işlemi bu komutla yapılmaktadır.
 2. Create index: Belirlenen tablo için dizin oluşturur.
 3. Drop table: Belirtilen tablo ve dizinlerini veri tabanından silmeye yarar.
 4. Alter table: Tabloya yeni alanlar ilave eder, alan tanımlarının değiştirilmesini sağlar. Tablo içende düzenleme yapılmasını sağlar.

NOT: Yukarıda tablo oluşturma işlemlerini daha çok kullanacağımız için uzun uzun hepsini yazıp kafanızı karıştırmak istemedim açıklamaları da tablo üzerinden yapmayı tercih ettim. Mantık olarak yapı aynı olduğundan table yazan yere diğer oluşturulmak istenen yazıldığı taktirde oluşturulmak istenen oluşturulabilir. Onun dışında zaten sırayla hepsini ayrıntılı anlatacağım için şimdilik bu kadarını bilmeniz yeterli olacaktır.

Evet arkadaşlar böylece komutlara girmiş bulunduk ve kullanılan temel kavramlarını öğrenmiş olduk. Bundan sonra komutları ayrıntılı açıklamaya ve örneklerle pekiştirmeye çalışacağım. bugün ki yazım bu kadar bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 😀


[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top