Kapat
Anasayfa 637 2

VTYS (7) SQL Management Studio Konsol Ekran Tanıtımı

Merhaba arkadaşlar veri tabanı yönetim sistemi serisinin SQL MANAGEMENT STUDİO KONSOL ekranını tanıtma yazısıyla devam ediyoruz kullandığımız programları ne kadar iyi tanırsak işlem yapmamız o kadar rahat ve güzel olur ondan dolayı size önemli olanları ve sürekli kullanacağınız kısımları kısaca anlatmaya çalışacağım.

1) Başlat çubuğundan başlattığımız zaman karşımıza çıkan ekran aşağıdaki gibidir.

2) CONNETC butonuna basıp devam ettikten sonra karşımıza şu pencere çıkmaktadır.

3) Sql server 2019 management studio consol ekranı gördüğünüz gibi açılmış oldu bu aşamadan sonra sql sorgularını yazacağımız ekranı açabiliriz.

4) NEW QUERY butonuna bastığımız zaman sorgu yazacağımız ekran açılacaktır. Ve burada sql sorgularına ait bütün her şey yazılıp çalıştırılabilir. Sorgular yazıldıktan sonra çalışması için EXECUTE butonuna basılması gerekir.

5) Sorgu ekranından sonra dosya araç ve ayarların yapıldığı yukarıda yer alan butonları anlatmam gerekirse önemli olan ikisini kısaca şu şekilde anlatabiliriz.

Solution Explorer

SQL Server Management studio üzerindeki bütün SQL Server projelerinin toplamını barındırır. SQL Server projelerini oluşturan Obje ve Şemalar burada oluşturulup yönetilir.

Object Explorer

Object Explorer, Database Engine Instance, Analysis Servis, Integration Service, Reporting Service gibi servislere bağlanmayı sağlar. Sistem üzerindeki bütün kullanıcıları ve sistem üzerindeki objelerin yönetilmesi için bir ara yüz sağlar. Genel Olarak Object Explorer ile aşağıdaki işlemler yapılır.

  1. Veritabanı ve Objelerini oluşturma ve yönetme
  2. Veritabanı özelliklerini görüntüleyip güncelleştirme
  3. Veritabanı içeriğini ilerde tekrardan oluşturmak için Script Üretme
  4. Data source oluşturma
  5. Yetki ve izinleri kontrol edip değiştirebilme
  6. SQL Server Log dosyalarını izleme
  7. SQL Server Agent larını yönetme

 

Object Explorer altında ki butonları tek tek inceleyelim. Çünkü sorgular tablolar vb tüm işlemler buradan yapılır. En sık kullanacağımız kısım burasıdır.

Databases: Sistem veri tabanları ve Kullanıcıların veri tabanlarını ayırt ederek ayrı ayrı yönetilmesine olanak sağlarken Kullanıcıları ve uygulama verilerinin saklanmasını sağlar.

Security: Bu düğüm altında Server Login lerine, Server Rollerine, Linked Server larına, Uzak serverlara erişmek için zemin sağlar.

Server Objects: Bu düğüm altında Backup devices, End points, Linked servers ve Trigger ları oluşturup yönetmeyi sağlar.

Replication: Bu düğüm Replication Publication ları ve Subscription ları oluşturup yönetmeyi sağlar.

Management: Bu düğüm altında SQL Server Log dosyalarını, Database Maillerini, Veritabanı Maintaineance Planları, Policy Based Management, Resource Governor ve Data Collection gibi yönetimsel araçlara erişim sağlar.

SQL Server Agent: Bu düğüm SQL Server Agent Job larını, Alert lerini , Operatörleri, Proxies ve Error loğlarını oluşturmayı ve yönetmeyi sağlar.

Genel olarak SQL Server Management Studio da çokça kullandığımız butonları kısaca anlatmaya çalıştım. Ve böylelikle programı az çok tanımış olduk. Bundan sonra artık sql sorgularına geçebilir ve örneklerle uygulama yapabiliriz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 😊

Bu konuyla ilgili diğer yazılara bakmak isterseniz;

https://www.gencprogramci.org/author/ci-d-em/

KAYNAKÇA

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 😀

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...

“VTYS (7) SQL Management Studio Konsol Ekran Tanıtımı” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.