Kapat
Anasayfa 603 0

SQL Sorgulama Dili (1) Veri Tabanı Oluşturma

Merhaba arkadaşlar veri tabanı yönetim sistemi serisinin yeni bölümü olan SQL sorgulama dili örnekleri ve özelliklerine geçmiş bulunuyoruz daha açıklayıcı olması açısından bu bolümü SQL SORGULAMA DİLİ başlığı altında yeni bir seri olarak ele alacağım umarım yararlı bir yazı dizisi olur.

Öncelikle sorgulara ve örneklere başlamadan önce üzerinde işlem yapacağımız bir veri tabanına ihtiyacımız olacak çünkü tablo vb. işlemler bu veritabanı üzerinden ilerleyecektir. İşte bu yazıda veritabanı oluşturmayı anlatacağım. O zaman lafı fazla uzatmadan konuya giriş yapalım 😊

BOŞ VERİ TABANI OLUŞTURMA

Veri tabanı oluştururken iki ayrı yöntem kullanabiliriz bunlardan biri seçeneklerden butonlar yardımıyla yapma ikinci seçenek ise SQL sorguları kullanarak veri tabanı oluşturmak ikisini de sırasıyla aşağıda bulabilirsiniz.

1)Seçeneklerden buton yardımıyla veri tabanı oluşturma

1)Öncelikle Object Explorer penceresinde bağlı bulunduğumuz sunucu altında yer alan Database klasörüne sağ tuşa tıklıyoruz. Açılan menüden New Database seçeneğini seçiyoruz.

2)Karşımıza New Database penceresi çıkacaktır oraya bastıktan sonra aşağıdaki ekran açılacaktır.

Database name: Oluşturacağımız veri tabanına vereceğimiz ismi belirttiğimiz bölümdür.

Owner: Veri tabanı üzerinde yetkili olacak kullanıcının tanımlandığı bölümdür. Varsayılan olarak seçilirse o an veri tabanını oluşturan kullanıcı yetkilendirilir.

Veritabanı ismini gencprogramcı yetkisini ise default olarak ayarladım. Siz hangi işlemi yapacaksanız ihtiyacınıza göre ismi ve yetkiyi belirleye bilirsiniz.

Database files: Bu bölümde, oluşturulan dosyalar listelenir. Dosyalar üzerinde birtakım ayarlamaları da bu bölümde gerçekleştiriyoruz.

Inital Size (MB): dosyanın başlangıç boyutunun MB cinsinden ayarlandığı bölümdür.

Path: Oluşturulan dosyaların depolanacağı konumun belirlendiği bölümdür.

Autogrowth: Dosyaların büyüme oranlarının ve en çok hangi boyuta kadar büyüyebileceklerinin belirlendiği bölümdür. Yanındaki butona tıklayarak menünün açılmasını sağlıyoruz.

Eğer veri tabanı dosyamız bizim belirttiğimiz boyuta kadar dolduysa ve kendini otomatik olarak genişletmesini istiyorsak Enable Autogrowth kutucuğunu işaretleyemeliyiz.

-File Growth bölümünde genişlemenin yüzde cinsinden mi yok MB cinsinden mi olacağını belirliyoruz. (Not: In Percent seçeneği yüzde, In Megabytes seçeneği MB )

-Maximum File Size bölümünde ise veri tabanı dosyamızın en fazla hangi boyuta kadar büyüyeceğini belirliyoruz. Eğer herhangi bir limit koymak istemiyorsak Unrestricted File Growth seçeneğini seçmeliyiz.

3) OK butonuna tıklayarak veri tabanı oluşturma işlemini tamamlıyoruz.

Görüldüğü gibi gencprogramcı veri tabanını oluşturmuş olduk. İçerisinde yer alan alt başlıkları da sırasıyla ilerleyen zamanlarda tek tek ne işe yaradıklarını ve özelliklerini yazacağım.

2)SQL sorgularıyla veri tabanı oluşturmak

1)Öncelikle sunucu üzerinde sağ tuşa tıklayalım. Açılan menüden New Query seçeneğini seçelim ve sorgu ekranını açalım. SQL sorgumuz aşağıdaki şekildeki gibi olacaktır kendi ihtiyacınıza göre ismi ve boyutunu kendiniz belirleyebilirsiniz:

KODLARIN AÇIKLAMASI

CREATE DATABASE: Bu komut ile veri tabanı oluşturmaya başlıyoruz.

ON PRIMARY: Veri tabanı dosyamızın primary grupta oluşturulmasını sağlıyoruz.

NAME: Veri tabanımızın ismini tanımlıyoruz.

FILENAME: Veri tabanı dosyamızın disk üzerindeki konumunu belirtiyoruz.

SIZE: Veri tabanı dosyamızın başlangıç boyutunu belirliyoruz.

MAXSIZE: Veri tabanı dosyamızın maksimum ulaşacağı boyutu belirliyoruz.

UNLIMITED ataması yaparak sınır koymaya biliriz.

FILEGROWTH: Veri tabanı dosyamızın genişleme boyutunu belirtiyoruz.

LOG ON: Veri tabanı dosyamıza ait log dosyasının oluşturulmasını sağlıyoruz.

2)Sql sorgusunu yukarıdaki kurallara uyarak yazdıktan sonra üstte yer alan EXECUTE butonuna basarak çalıştırıyoruz. Ve sağ tarafta veri tabanının oluştuğunu görebiliriz. Sql sorgularıyla yapmamız gerekenler bu kadar.

Evet arkadaşlar böylece veritabanı oluşturma yazımızı da bitirmiş olduk bir sonraki yazıda tablo işlemlerini anlatacağım bir sonraki yazıda görüşmek üzere 😊

Bu konuyla ilgili diğer yazılara bakmak isterseniz;

https://www.gencprogramci.org/author/ci-d-em/

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 😀

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...