Kapat
Anasayfa 196 0

SQL Sorgulama Dili (8) Sıralama İşlemleri

  Merhaba arkadaşlar yeni bir yazıyla yine karşınızdayım önceki yazımızda karşılaştırma işleçlerini anlatıp örnek vermiştim ve konunun önemli bir kısmını bitirmiş olduk. Bu yazımızda ise sql sorgularında sıralamak için kullanılan sıralama işlemlerini anlatacağım..

Sıralama işlemlerinde tabloların satırlarının herhangi bir sütuna göre sıralı olarak elde edilmesi söz konusu olduğunda “SELECT” deyimi ile “ORDER BY” anahtar kelimesi kullanılır.

Sıralama yapılırken çoğalan yani A’dan Z’ye ya da 0’dan sonsuza sıralama istenirse “ASC”  kullanılırken tam tersi olan Azalan yani Z’den A’ya ya da sonsuzdan 0’a sıralaması istenirse ise “DESC” anahtar kelimeleri kullanılır.

KULLANIM BİÇİMİ

Select [Distinot]  { * │sütün, ……}  from tablo Where {…… or, and vb. ……} [Order By { sütun, ifade }    [ asc │desc ]

Sırlama işlemleri genellikle bu şekilde kullanılır. Şimdi yukarıdaki kullanım şekline göre konunun anlaşılması açısından birkaç örneğe bakalım ;

ÖRNEKLER

Bu örneklerde de bütün sorgularda olduğu gibi istenilen bilgilere göre önceden hazırlanmış bir tablo ve veri tabanı olmuş olması gerekmektedir. Böyle bir tablo ve veri tabanı olduğunu varsayarak sorularımızı ona göre çözebiliriz. Ben daha önceden oluşturmuş olduğum tablo üzerinden anlatmaya çalışacağım.

SORU 1: Listede bulunan kayıtları Adı ve Soyadlarını Adına göre A’dan Z’ye göre sıralayınız.

ÇÖZÜM 1: Select Adi, Soyadi from tbl_Ogrenci Order By Adi ASC

NOT 1: Örnekte gördüğünüz gibi Ada göre dediği için listelenecek yere adi ile soyadı sıralanacak yere ise adi sütununu yazdık A’dan Z’ye göre dediği için ise “ASC” anahtar kelimesini kullandık.

SORU 2: Listede bulunan kayıtların Adı ve Soyadlarını Soyadına göre Z’den A’ya göre yani tersten sıralayınız.

ÇÖZÜM 2: Select Adi, Soyadi from tbl_Ogrenci Order By Soyadi DESC

NOT 2: Örnekte gördüğünüz gibi Soyada göre dediği için listelenecek yere adi ile soyadı sırlanacak yere ise Soyadi sütununu yazdık Z’den A’ya göre dediği için ise “DESC” anahtar kelimesini kullandık.

SORU 3:  Listede bulunan kayıtları Adi ve Yaşlarını Yaşa göre sıralayınız.

ÇÖZÜM 3: Select Adi, Yas from tbl_Ogrenci Order By Yas ASC

NOT 3: Örnekte gördüğünüz gibi Yaşa göre dediği için listelenecek yere adi ile yas sıralanacak yere ise yas sütununu yazdık direk sıralayın dediği için ise “ASC” anahtar kelimesini kullandık.

SORU 4:  Listede bulunan kayıtları Adi ve Yaşlarını yaşa göre tersten sıralayınız.

ÇÖZÜM 4: Select Adi, Yas from tbl_Ogrenci Order By Yas DESC

NOT 4: Örnekte gördüğünüz gibi Yaşa göre dediği için listelenecek yere adi ile yas sırlanacak yere ise yas sütununu yazdık tersten sıralayın dediği için ise “DESC” anahtar kelimesini kullandık.

SORU 5:  Listede bulunan kayıtları Şehre göre sıralayınız.

ÇÖZÜM 5: Select * from tbl_Ogrenci Order By Sehir ASC

NOT 5: Örnekte gördüğünüz gibi Şehre göre dediği için sırlanacak yere Sehir sütununu yazdık listelenecek bir yer belirtmediği ve bütün kayıtları istediği için listelenecek yere “ * ” yazdık. Ayrıca direk sıralayın dediği için ise “ASC” anahtar kelimesini kullandık.

SORU 6:  Listede bulunan kayıtları cinsiyeti “E” olanları ve İstanbul da olanları Yaşa göre sıralayınız.

ÇÖZÜM 6: Select * from tbl_Ogrenci Where Cinsiyet = ‘E’ and Sehir = ‘İstanbul’ Order By Yas ASC

NOT 6: Örnekte gördüğünüz gibi Yaşa göre dediği için sırlanacak yere Yas sütununu yazdık listelenecek bir yer belirtmediği ve bütün kayıtları istediği için listelenecek yere “*” yazdık. Sıralamada direk sıralayın dediği için ise “ASC” anahtar kelimesini kullandık. Ayrıca koşul belirtiği için Where anahtar kelimesini de kullanmış olduk.

SORU 7:  Listede bulunan kayıtları cinsiyeti “K” olanları ve Van da olanları Yaşa göre tersten sıralayınız.

ÇÖZÜM 7: Select * from tbl_Ogrenci Where Cinsiyet = ‘K’ and Sehir = ‘Van’ Order By Yas DESC

NOT 7: Örnekte gördüğünüz gibi Yaşa göre dediği için sırlanacak yere Yas sütununu yazdık listelenecek bir yer belirtmediği ve bütün kayıtları istediği için listelenecek yere “*” yazdık. Sıralamada tersten sıralayın dediği için ise “DESC” anahtar kelimesini kullandık. Ayrıca koşul belirtiği için Where anahtar kelimesini de kullanmış olduk.

Bu örneklerle beraber sıralama işlemlerini de bitirmiş olduk umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bundan sonraki yazıda ise gruplandırma işlemlerini ve onla ilgili örnekleri anlatacağım bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili diğer yazılara bakmak isterseniz;

https://www.gencprogramci.org/author/ci-d-em/

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 😀

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...