Kapat
Anasayfa 116 0

SVG Nedir? SVG Dosyası Nasıl Açılır?

SVG Nedir?

svg nedir
resim

SVG ; Vektör alt yapısına sahip olması nedeniyle, düzenlenmesi oldukça kolaydır. Profesyonel seviyede olmayan CSS bilgisi ile rahatlıkla SVG dosyasının biçimlendirilme imkanı vardır. Bunu gerçekleştirmek için IDE, metin editörü gibi araçlar kullanılmaktadır.

SVG’nin Avantajları

  • SVG’nin dosya boyutu çok küçüktür.
  • Dosya içinde belirtilen özellikler animasyona çevrilebilir.
  • SVG dosyası istenen boyuta getirilebilir.
  • Esnek bir yapıya sahip olması özellikle tasarımcılar için büyük kolaylık sağlamaktadır.
  • Çözünürlük kalitesi bozulmadan şekillendirilebilir.
  • Kod desteği sunulmaktadır.

Kullanım Alanları

Resim dosya formatı SVG genellikle web tasarımcılarını tarafından çokça kullanılmaktadır. Kullanım alanı açısından çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Vektör tabanlı ve basit bir metin editöründe kod desteği ile kullanılması gibi imkanlar sunmaktadır.

SVG dosyasını açmak için birçok yöntem mevcuttur. Dosyasını; yazılımlar, destekleyen tarayıcılar, programlar ve metin düzenleyicilerde açabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan SVG dosyasını nasıl açabilirsiniz açıklayalım.

Adobe Illustrator ile oluşturabileceğiniz SVG dosyalarını; Adobe Photoshop, Indesign ve Adobe Animate programlarında da çalıştırabilirsiniz. Tabi ki sadece Adobe programlarında değil, başka programlarda da çalıştırabilirsiniz. CorelDraw Graphics Suite, Google Chrome, Gimp, CADSoftTools ABViewer ve Inkscape SVG dosyalarını çalıştırabileceğiniz programlardan bazılarıdır.

Metin editörleri SVG dosyası oluşturmak veya düzenlemek için kullanabileceğimiz yazılımlardır. SVG gerçekte bir metin dosyası olduğundan, herhangi bir metin editöründe rahatlıkla görüntüleme yapabilirsiniz. Notepad veya bilgisayarınızda bulunan not defterini kullanabilirsiniz.

PNG, JPG ve GIF gibi dosya formatları en bilindik resim dosya formatlarındandır. Oluşturduğumuz veya önceden oluşturulan SVG dosyasını bahsettiğimiz formatlara dönüştürmek için çevrimiçi araçlar kullanabilirsiniz. Contenta SVG Conventer, Autotracer.org veya Sketsa programlarını kullanarak dosya dönüştürme yapılabilmektedir. Örnek olarak gösterdiğimiz dönüştürme araçlarının dışında Zamzar aracını kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda bu programlar aracılığıyla SVG yerine herhangi bir dönüştürme aracı kullanmadan PNG, PD, DX ODG, EPS gibi farklı dosya formatlarında kaydedebilirsiniz.

SVG Nedir, PNG, JPEG ve GIF Karşılaştırma

SVG, PNG, GIF ve JPG dosya formatları tasarımcıların ve standart kullanıcıların en çok kullandığı ve duyduğu formatlardandır. En çok bilinen ve en çok kullanılan resim dosya formatlarının basit bir karşılaştırmasını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Burak Eti

Burak Eti {Burak Eti}