Kapat
Anasayfa 277 0

SQL Sorgulama Dili (14) Tabloyu Tamamen Silme

  Merhaba arkadaşlar bundan önceki yazılarda ekleme, silme, güncelleme, tablo oluşturma, veri tabanı oluşturma gibi konulardan bahsettim bu yazıda ise tabloyu tamamen silmeyi anlatacağım çünkü tablodaki verileri her ne kadar tek tek silsek bile tablo varlığını devam ettirir tabloyu tamamen nasıl sileceğimizi bu yazıda size anlatmaya çalışacağım

Tablo silme işlemi “Drop” komutuyla yapılmaktadır. Bu komutun işlemi de bütün komutlarda olduğu gibi New Query alanından yapılır. Bu komutla oluşturduğumuz tablolardan istediğimiz tabloyu silebiliriz. Her zaman olduğu gibi sileceğimiz tabloya çok dikkat etmemiz gerekmektedir yanlış bir işlem verilerin kaybolmasına ve bozulmasına sebep olabilir.

DROP kullanım şekli aşağıdaki gibidir;

KULLANIM ŞEKLİ:

Drop from Tablo_ismi

Şimdi ise bu oluşturduğumuz tabloları nasıl sileceğimizi anlatmaya çalışacağım iki şekilde tablo silme işlemi yapabiliriz bunlardan biri seçeneklerden buton yardımıyla tablo silme diğeri ise SQL sorgularıyla tablo silmedir.

A)Seçeneklerden buton yardımıyla tablo silme

1)Öncelikle Object Explorer penceresinde bağlı bulunduğumuz sunucu altında yer alan Database klasörünün içerisinde oluşturmuş olduğumuz gencprogramcı veri tabanına giriş yapıyoruz. Açılan menüden Tables seçeneğini “+” işaretine basarak genişletiyoruz böylece daha önceden oluşturduğumuz tablolar açılmış oluyor. İşlem yapmak istediğimiz yani silmek istediğimiz tabloya sağ tıklıyoruz Delete seçeneğini seçiyoruz.

2)Karşımıza tabloyu silmeyi onaylamamız için uyarı penceresi çıkacaktır. OK butonunu tıklayarak işleme devam ediyoruz. 

3)Seçeneklerden buton yardımıyla tablo silme işlemi bunları yaptıktan sonra tamamlanmış olur. Seçeneklerden buton yardımıyla tablo silme işlemini böylece tamamlamış oluruz.

B)SQL sorgularıyla tablo silme

1)Öncelikle ana menünün sol üst köşesinde yer alan New Query seçeneğini seçelim ve sorgu ekranını açalım. SQL sorgumuz aşağıdaki şekildeki gibi olacaktır daha öncede belirttiğim gibi silme komutunu yazarken veri kaybı olmaması için dikkat edilmelidir.

2)Sql sorgusunu aşağıdaki kurallara uyarak yazdıktan sonra üstte yer alan EXECUTE butonuna basarak çalıştırıyoruz ve silme işlemi gerçekleştirmiş oluruz. Sql sorgularıyla yapmamız gerekenler bu kadar.

3)Resimlerden de görüldüğü gibi komut çalıştıktan sonra tablo tamamen silinmiş olur.

Böylece Tabloyu tamamen silme işleminin nasıl yapıldığını görmüş olduk bir sonraki yazıda görüşmek üzere. 😊

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 😀

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...