Kapat
Anasayfa 921 0

Tails Os Kurulumu

Tails Kurulumu

Tails OS kurulmu için gerekli olanlar;

En az 4 gb bellek

Bilgisayar

Cepte Taşımalı Sözlük (Usb flash bellek) tails os için önemlidir. Çünkü kurulum yapacağımız belleğin yazma ve okuma hız düşük olursa yavaş açılır, donmalar olur. Bunların olamamsı için yazma ve okuma hızı yuksek olması gerek.

Tails OS Kurulmu

  1. ▪▪ tıklayarak Tails‘i indirebilirsiniz. Elinizde dosya varsa indirmeye gerek yok.
  2. ▪▪ tıklayarak ”Universal USB Installer” programını indirelim. (İllaki bu program olacak değil. Rufus ile de yapılabilir) Dosyanın boyutu çok fazla değil. Programı çalıstıralım ve görseldeki ayarı yapalım

1 > Tails seçelim.

2 > Tails’in iso dosyasını seçelim.

3 > Kurmak istediğimiz flash belleğimizi seçmeden önce verileri yedekleyebilirsiniz. Ve belleği seçelim.

DİKKAT BU İŞLEM Bellekteki bigileri siler. İşlem bitmeden flashı çekmeyiniz. Flashı kaybedebilirsiniz.

Create ‘ e tıklayalım

3) Islemin bitmesini bekleyek.

İşlem bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatalım. Açılırken f10/8/2 tuşlarından biridir gerekli yeri açmak için. Bios unuza göre değişebiliri. Önemli olan alttaki görseldeki yere gelmek.

4) Tails açılırken önce

Burada ki seçenekler 1.seçenek kullanım içindir 2.seçenek ise sorun gidermedir. ilk seçenekle devam edelim. Biraz bekleyecğiz, bekleme süredi en başta anlattığıma göre süre değişebilir. Açıldıktan sonra alttaki görseldeki yer gelecektir.

Burayı kendinize göre kişileştirebiliesiniz. Kişileştirme sonrası Start Tails’e tıklayıp kullanıma hazır hale gelecktir.

Ek bilgi: “Administration Password” “Yönetici Şifresi” eklem

Yukarıdaki görseldeki adımları takip ederek Administration şifresini ekleyebilirsiniz. Varsayılan bir “administration password” yoktur.

Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım yararlı bir yazı olmuştur

Bir başka makalemizde görüşmek üzere…

[Toplam: 3   Ortalama: 3.7/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...