Kapat
Anasayfa 337 0

SQL Sorgulama Dili (13) Tablodaki Verileri Silme

  Merhaba arkadaşlar yazılarımda Select işlemleri ve ona bağlı kavramları örnekleriyle beraber anlatmaya çalıştım. Daha önce yazdığım gibi select herkes tarafından yapılan ve izin verilen bir başlıktı.  Bu yazımda ve sonraki yazılarda ise her kullanıcıya yetkisi verilmeyen UPDATE, İNSERT İNTO VE DELETE komutlarını anlatacağım. Bu komutlar önemli komutlardır. Çünkü Select sadece listeleme yaparken bu komutlar tabloda değişikliğe sebep olurlar. Bu açıklama önemli olduğu için her yazının başına tekrar yazma gereği duydum bundan önceki yazıda ekleme işlemi ve güncelleme işlemlerini anlattım. son olarak DELETE ile devam edelim  

DELETE komutunu anlatacağım bu yazıda işlem yaptığımız tablolar ve içerisinde yer alan verileri silme ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Tablodaki bilgileri silme işlemi “DELETE” komutuyla yapılmaktadır. Bu komutun işlemi de bütün komutlarda olduğu gibi New Query alanından yapılır. Bu komutla oluşturduğumuz tabloda istediğimiz veriyi silebiliriz. Bu komutu kullanırken genellikle şart belirtilir ve sileceğimiz veriye çok dikkat etmemiz gerekmektedir yanlış bir işlem verilerin kaybolmasına ve bozulmasına sebep olabilir.

DELETE kullanım şekli aşağıdaki gibidir;

KULLANIM ŞEKLİ:

Delete from Tablo_ismi Where {…… or, and vb. ……}

Örneklere geçmeden önce hatırlayacağınız gibi tablo oluştururken tablo ismine sağ tıklayarak tablo alanlarını oluşturuyorduk bu işlemi kodla yapmayı da daha önceki yazılarda anlatmıştım konu daha iyi anlaşılması açısından ön bir hatırlatma yapmak istedim.

Şimdi ise bu oluşturduğumuz alanların içerisine doldurduğumuz verileri nasıl sileceğimizi anlatmaya çalışacağım iki şekilde veri silme işlemi yapabiliriz bunlardan biri Seçeneklerden buton yardımıyla veri silme diğeri ise SQL sorgularıyla veri silmedir.

A)Seçeneklerden buton yardımıyla veri silme

1)Öncelikle Object Explorer penceresinde bağlı bulunduğumuz sunucu altında yer alan Database klasörünün içerisinde oluşturmuş olduğumuz gencprogramcı veri tabanına giriş yapıyoruz. Açılan menüden Tables seçeneğini “+” işaretine basarak genişletiyoruz böylece daha önceden oluşturduğumuz tablolar açılmış oluyor. İşlem yapmak istediğimiz yani verilerini silmek istediğimiz tabloya sağ tıklıyoruz ve görüldüğü gibi ekrandaki seçenekleri seçiyoruz.

2)Karşımıza tabloda yer alan alanların ve içerinde daha önceden kaydedilmiş verilerin penceresi çıkacaktır. Burada silme yapacağımız verilere göre alanlara dikkat ederek bilgileri silebiliriz. Bilgileri silmek için silme yapacağımız alanın başındaki boş kutucuğa sağ tıklayarak Delete seçeneğini seçmemiz gerekir. Böylece silme işlemini gerçekleştirmiş oluruz.

3)Tüm bu silme işlemini yaptıktan sonra köşede yer alan kapatma düğmesine basılarak işlem kaydedilir. Aşağıdaki tabloda verilerin silindikten sonraki halini görebilirsiniz. Tablodan bu şekilde veri silme işlemi yapılabilir.

4) Seçeneklerden buton yardımıyla veri silme işlemi bunları yaptıktan sonra tamamlanmış olur. Bu işlemin en güzel tarafı ekleme ve güncelleme işleminde olduğu gibi çok sayıda veriyi daha rahat ve pratik şekilde silme imkanı sağlamasıdır. Ve böylece Seçeneklerden buton yardımıyla veri silme işlemini tamamlamış oluruz.

B)SQL sorgularıyla veri silme

1)Öncelikle ana menünün sol üst köşesinde yer alan New Query seçeneğini seçelim ve sorgu ekranını açalım. SQL sorgumuz aşağıdaki şekildeki gibi olacaktır daha öncede belirttiğim gibi silme komutunu yazarken veri kaybı olmaması için dikkat edilmelidir. Tablodaki yaptığım işlemi görebilmeniz içinde aşağıya ayrıca tümünü listele komutunu da yazdım böylece tablonun tüm verilerini listelemiş oluruz.

2)Sql sorgusunu aşağıdaki kurallara uyarak yazdıktan sonra üstte yer alan EXECUTE butonuna basarak çalıştırıyoruz ve silme işlemi gerçekleştirmiş oluruz. Sql sorgularıyla yapmamız gerekenler bu kadar.

Örnekte olduğu gibi tablo isminden sonra şart belirterek silinmesi istenilen satırı dikkat ederek yazdık ve silme işlemini gerçekleştirmiş olduk. Gördüğünüz gibi SQL sorgularıyla veri silme işlemi tek tek veri silme sağladığı için tek veri silmeleri için idealdir.

Böylece Tabloya veri silme işleminin nasıl yapıldığını görmüş olduk bir sonraki yazıda görüşmek üzere. 😊

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 😀

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...