Kapat
Yapay Zeka 68 0

Veri Bilimi (Data Science) Nedir?

veri bilimi ile ilgili görsel sonucu

Teknolojinin hızla gelişmesiyle günümüzün en popüler konularından biri haline gelen veri bilimi; verilerin istatistik değerleri ,veri analizleri ve bilimsel yöntemler gibi birçok konunun ele alındığı bir alandır. Peki veri nedir? Veri de bilgisayarların işleyebileceği forma dönüştürülmüş bilgilerdir ve veri olmadan düşünülebilen hiçbir şey yoktur.

Veriler üzerindeki işlemlerle uğraşan kişiye veri bilimci denir. Veri bilimci yığın halindeki veri kümelerini inceleyip analiz eder ve bu veriler üzerinde geçmişe, şimdiye, geleceğe yönelik tahminler yapar. Bilgisayara işlenen veriler yorumlanma ihtiyacı duyar sonuçta bu ihtiyacı veri bilimi karşılar.

Veri bilimi yapay zekayı, makine öğrenmesini ve toplanan verileri bir araya getirerek hayatımızda verinin etkili olmasını sağlar. Bunu yaparken de birçok alandan yararlanıldığını görürüz. Bunlara istatistik, bilgisayar bilimleri, veri analitiği, veri analizini örnek verebiliriz.

veri bilimi ile ilgili görsel sonucu

Veri biliminin avantajları:

1-Alanda çok fazla talep vardır.

2- Pozisyonda çok fazla açık vardır.

3- Yüksek ücretli kariyer olanağı sağlar.

4- Son derece prestijli bir alandır.

Veri biliminin dezavantajları:

1- Bulanık bir terimdir.

2- Bu alanda ustalaşmak neredeyse imkansızdır.

3- Büyük miktarda alan bilgisi gereklidir.

4- Keyfi veriler beklenmedik sonuçlar verebilir.

5- Veri gizliliği sorunu vardır.

data science gıf ile ilgili görsel sonucu

Daha önce de veri biliminin yapay zeka, makine öğrenmesi ve derin öğrenme alanıyla bir bütün halinde olduğunu söylemiştik. Bu alanların bazı kaynaklarda birbirlerinin yerine kullanıldığını da görebilirsiniz. Bunun nedeni hepsinin temelinde verinin olmasıdır. Ancak bunun pek doğru olduğu söylenemez. Çünkü her biri kendi içinde farklı işlemlerde de kullanılır.

Veri bilimi alanında çalışırken izlenmesi gereken bazı adımlar vardır. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

İlk olarak projenizi tanımlayın ve plan oluşturun. Daha sonra buradan yola çıkarak veri modeli oluşturun. Oluşturduğunuz veri modelini değerlendirin ve modelleri açıklayın. Bu modelleri konuşlandırın. Son olarak da modelleri izleyin. Böylece veri bilimi alanındaki projenizi başarıyla gerçekleştirmiş oldunuz.

Veri bilimi tüm bu işlemleri yaparken programlama dili olarak en çok R dilini ve Python’u kullanır, veritabanı olarak da SQL’i kullanır.

Teknolojinin sıkça kullanıldığı sağlık, işletme ve eğitim gibi alanlara baktığımızda bu alanlarda da veri biliminden çok sık yararlanıldığını görebiliriz. Türkiye’de dahil olmak üzere bazı ülkelerde yüksek lisans düzeyinde veri bilimi alanında eğitimler verildiğini de görürüz. Sonuç olarak en çok eğitim alanında kullanıldığını da görürüz.

Somut bir örnekle veri bilimini açıklamamız gerekirse sık sık kullandığımız online alışveriş siteleri üzerinde erişilen verileri gösterebiliriz. Hepimizin mutlaka karşılaştığı ama okumadan kabul ettiği “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” gereğince verilerimiz depolanır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu verilere erişim kolaylaşmıştır.

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]
Avatar

Kader Sutlu {Kader Sutlu}