Kapat
Anasayfa 516 0

SQL Sorgulama Dili (12) Tablodaki Verileri Güncelleme

  Merhaba arkadaşlar yazılarımda Select işlemleri ve ona bağlı kavramları örnekleriyle beraber anlatmaya çalıştım. Daha önce yazdığım gibi select herkes tarafından yapılan ve izin verilen bir başlıktı.  Bu yazımda ve sonraki yazılarda ise her kullanıcıya yetkisi verilmeyen UPDATE, İNSERT İNTO VE DELETE komutlarını anlatacağım. Bu komutlar önemli komutlardır. Çünkü Select sadece listeleme yaparken bu komutlar tabloda değişikliğe sebep olurlar. Bu açıklama önemli olduğu için tekrar yazma gereği duydum bundan önceki yazıda ekleme işlemi olan insert into komutunu anlattım. O zaman ikinci olarak UPDATE ile devam edelim  

UPDATE komutunu anlatacağım bu yazıda işlem yaptığımız tablolar ve verilerle ilgili tabloda nasıl değişiklik ve güncelleme yapılır onunla ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Tablodaki verileri güncelleme işlemi “UPDATE” komutuyla yapılmaktadır. Bu komutun işlemi de bütün komutlarda olduğu gibi New Query alanından yapılır. Bu komutla oluşturduğumuz tabloda istediğimiz veriyi güncellenebilir ve değiştirebiliriz. Bu komutu kullanırken genellikle şart belirtilir ve güncelleme yapacağımız veriye çok dikkat etmemiz gerekmektedir yanlış bir işlem verilerin kaybolmasına ve bozulmasına sebep olabilir. UPDATE kullanım şekli aşağıdaki gibidir;

KULLANIM ŞEKLİ:

Update Tablo_ismi SET sütun1=Değer1,  sütun2=Değer2, ……. Where {…… or, and vb. ……}

Örneklere geçmeden önce hatırlayacağınız gibi tablo oluştururken tablo ismine sağ tıklayarak tablo alanlarını oluşturuyorduk bu işlemi kodla yapmayı da daha önceki yazılarda anlatmıştım konu daha iyi anlaşılması açısından ön bir hatırlatma yapmak istedim.

Şimdi ise bu oluşturduğumuz alanların içerisine doldurduğumuz verileri nasıl güncelleyeceğimizi ve değiştireceğimizi anlatmaya çalışacağım iki şekilde veri güncelleme ve değiştirme yapabiliriz bunlardan biri Seçeneklerden buton yardımıyla veri güncelleme diğeri ise SQL sorgularıyla veri güncellemedir.

A)Seçeneklerden buton yardımıyla veri güncelleme

1)Öncelikle Object Explorer penceresinde bağlı bulunduğumuz sunucu altında yer alan Database klasörünün içerisinde oluşturmuş olduğumuz gencprogramcı veri tabanına giriş yapıyoruz. Açılan menüden Tables seçeneğini “+” işaretine basarak genişletiyoruz böylece daha önceden oluşturduğumuz tablolar açılmış oluyor. İşlem yapmak istediğimiz yani verilerini güncellemek istediğimiz tabloya sağ tıklıyoruz ve görüldüğü gibi ekrandaki seçenekleri seçiyoruz.

2)Karşımıza tabloda yer alan alanların ve içerinde daha önceden kaydedilmiş verilerin penceresi çıkacaktır. Burada güncelleme yapacağımız verilere göre alanlara dikkat ederek bilgileri değiştirebiliriz. Bilgileri değiştirmek için değişim yapacağımız alana tıklamamız yeterli olacaktır.

3)Tüm bu güncelleme işlemini yaptıktan sonra köşede yer alan kapatma düğmesine basılarak işlem kaydedilir. Aşağıdaki tabloda verilerin güncellendikten sonraki halini görebilirsiniz. Tabloya bu şekilde veri güncelleme ve düzeltmeler yapılabilir.

4) Seçeneklerden buton yardımıyla veri güncelleme işlemi bunları yaptıktan sonra tamamlanmış olur. Bu işlemin en güzel tarafı ekleme işleminde olduğu gibi çok sayıda veriyi daha rahat ve pratik şekilde güncelleme imkanı sağlamasıdır. Verilerin son halini görmek isterseniz de Öncelikle ana menünün sol üst köşesinde yer alan New Query seçeneğini seçelim ve sorgu ekranını açalım. SQL sorgumuz aşağıdaki şekildeki gibi olacaktır tablonun tüm verilerini böylece listelemiş oluruz. Ve böylece Seçeneklerden buton yardımıyla veri güncelleme işlemini tamamlamış oluruz.

B)SQL sorgularıyla veri güncelleme

1)Öncelikle ana menünün sol üst köşesinde yer alan New Query seçeneğini seçelim ve sorgu ekranını açalım. SQL sorgumuz aşağıdaki şekildeki gibi olacaktır daha öncede belirttiğim gibi güncelleme komutunu yazarken veri kaybı olmaması için dikkat edilmelidir. Tablodaki yaptığım işlemi görebilmeniz içinde aşağıya tümünü listele komutunu yazdım böylece tablonun tüm verilerini listelemiş oluruz.

2)Sql sorgusunu aşağıdaki kurallara uyarak yazdıktan sonra üstte yer alan EXECUTE butonuna basarak çalıştırıyoruz ve güncelleme işlemi gerçekleştirmiş oluruz. Güncelleme yaptıktan sonraki değişikliği anlamak için yukarıdaki resimle karşılaştırabilirsiniz. Sql sorgularıyla yapmamız gerekenler bu kadar.

Her iki örnekte de tablo isminden sonra alanların isimlerini ve değiştirmek istediğimiz şeklini dikkat ederek yazdık ve güncellenmiş oldu ilk örnekte Ayşe Baran’ın Veteriner olan bölümünü Uzay Mühendisi olarak güncelledik. İkinci örnekte ise Adı Şilan olan öğrencinin 30 olan yaşını 20 yaptık Gördüğünüz gibi SQL sorgularıyla veri güncelleme işlemi tek tek veri değişimi sağladığı için tek veri girişleri için idealdir.

Böylece Tabloya veri güncelleme ve değiştirme işleminin nasıl yapıldığını görmüş olduk bir sonraki yazıda görüşmek üzere. 😊

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 😀

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...