ANASAYFA

VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMİ(VTYS)

   Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımda size adını çokça duyduğunuz ve kodlamanın ve yapılan uygulamaların en önemli kısmı olan veri depolama yani oluşturulan veri tabanı serisinin ilk yazısını yazacağım bu seri bittikten sonra veri tabanı ve özellikle temel SQL ifadeleri ve program kullanımını öğrenmiş olacaksınız inşallah hepiniz için yararlı bir seri olur. O zaman ilk olarak veri tabanının ne olduğu ve ne işe yaradığıyla başlayalım.

VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMİ(VTYS)

Karmaşık dosya yapıları ve çok sayıda dosya arası ilişki ve kullanıcıların dosyalara erişimi söz konusu olduğunda geleneksel dosya sistemleri yetersiz kalır. Bu sorunu çözmek üzere veriyi saklama ve erişim konusunda yeni yazılım teknolojilerine yönelme başlamış ve veri tabanı yönetim sistemi anlayışı ortaya çıkmıştır.

Veri tabanı yönetim sistemleri bilgisayar sistemlerinin önemli bir bileşeni olarak değerlendirilir. Veri tabanı yönetim sistemleri birbiriyle ilişkili veri ve program topluluğundan oluşmaktadır. Bu veri topluluğuna VERİ TABANI (DATABASE) denir. Veri tabanı basit olarak bilgi depolayan bir yazılımdır. Birçok yazılım bilgi depolayabilir ama aradaki fark, veri tabanın bu bilgiyi verimli ve hızlı bir şekilde yönetip değiştirebilmesidir. Veri tabanı, bilgi sisteminin kalbidir ve etkili kullanmakla değer kazanır. Bilgiye gerekli olduğu zaman ulaşabilmek esastır.

En basit anlamda veri tabanı, belirli bir amaca yönelik düzen verilmiş kayıt ve dosyaların tümüdür. Bilgisayar sisteminizde arkadaş ya da müşterilerinizin ad ve adreslerini toplamış olabilirsiniz. Belki, yazdığınız tüm mektupları topluyor ve alıcıya göre düzen veriyorsunuz. Ödeme ve tahsilat yapılacak hesaplarınız ya da çek defterinizin borçlan ve bakiyesi gibi finansal verilerinizi topladığınız bir grup dosyalarınız da olabilir. Konularına göre düzen verdiğiniz sözcük işlemci belgeler, en geniş anlamda, bir tür veri tabanıdır. Kullanıma göre düzen verdiğiniz elektronik tablo dosyaları da ayrı bir tür veri tabanıdır. Windows Başlat menüsündeki tüm program kısayolları da bir veri tabanıdır. Sık Kullanılanlar klasöründe düzen verilmiş İnternet kısayolları bir veri tabanıdır.

  • Veri tabanı, belli bir alanda ve birbiriyle ilişkili olarak düzenlenmiş veriler topluluğudur.
  • Veri tabanı, birçok kullanıcı tarafından kullanılan birbirleriyle ilişkili geniş bir veri kümesinin düzenlenmesi, depolanması ve sorgulanması için kurulan sistemdir.
  • Veri tabanı, birçok uygulamaya hizmet vermek için zararlı ve gereksiz veriler hariç ilişkili verilerin saklandığı bir veri topluluğudur.
  • Veri tabanı, bilgisayar temelli bir kayıt tutma sistemidir. Sistemin amacı verileri kayıt etmek ve bakımını yapmaktır.
  • Veri tabanı, bir organizasyonda verilerin merkezi kontrolünü sağlar.

VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMİ ÜSTÜNLÜKLERİ

1)Verinin tekrarlanmasını önler

2)Verinin tutarlı olmasını sağlar

3)Aynı andaki erişimlerde tutarsızlıkların ortaya çıkmasını önler.

4)Verilerin güvenliğini sağlar.

Günümüzde herhangi bir veri tabanı yönetim sisteminin kullanılmadığı uygulama programlarına pek rastlanmıyor. Bu talebe bağlı olarak çok sayıda veri tabanı yönetim sistemi ortaya çıkmıştır.

VERİ TABANI DİLLERİ

Aşağıda görüldüğü gibi dört tane veri tabanı dili vardır biz daha çok SQL ve T-SQL sorgu ve komutları üzerinde duracağız.

  • PL/SQL
  • SQL
  • TLC
  • Transact-SQL(T-SQL)

VERİ MODELLERİ

Veri yönetim sistemleri belirli bir veri modeline dayanır. Dört ana grupta ele alabiliriz.

1)Sırasal düzensel (hiyerarşi) veri modeli

2)Ağ(network) veri modeli

3)Nesne yönelik veri modeli

4)İlişkisel veri modeli

5)Varlık ilişki modeli,

Yukarıdaki veri modellerinin hepsi de kullanılmaktadır. Ancak en yaygın olanı ilişkisel veri modelidir. İlişkisel veri modelinde ise kullanılan dil SQL yani yapısal sorgulama dilidir. İlişkisel veri modeli kurulumu ve komutlarına geçmeden önce tablo oluşumunda işimize yarayacak ve konunun mantığını daha iyi anlamamız için öncelikle varlık ilişki modelinden bir sonraki yazıda kısaca bahsedeceğim ve birkaç örnekle anlatmaya çalışacağım . bu serinin ilk yazısını burada bitiriyorum. Bir sonraki yazıda veri ilişki modeli yani ER DİYAGRAMI’ndan bahsedeceğim sonraki yazıda görüşmek üzere.

4 1 vote
Article Rating
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x