Kapat
Anasayfa 461 0

Veri Yapılarına Dair

Veri Yapılarına Dair yazımıza başlamadan önce ufak bir bilgilendirme .Veri yapıları C, C#, Java vb. dillerde ifade edilir. Biz bu yazımızda C ile veri yapılarını öğreneceğiz. Veri yapılarını detaylı inceleyeceğim için seri şeklinde yapmayı düşünüyorum her hafta bir konu şeklinde keyifli okumalar dilerim

Bir problemin çözümünde kullanılan komutlar dizisine algoritma adı verilir. Algoritma, bir problemi çözmek için geliştirilmiş kesin bir yöntemdir. Bir algoritma, programlama dillerine (C, Pascal gibi) uygulandığında program adını alır.

Veri Yapıları Ders Notları | Murat HAN

Verilerin düzenlenme biçimini belirleyen yapıtaşlarına veri yapıları denir. Bir program değişkeni bile basit bir veri yapısı olarak kabul edilebilir. Değişik algoritmalarda verilerin diziler, yığınlar, kuyruklar ve ağaçlar gibi veri yapıları şeklinde düzenlenmesi gerekebilir.

Veri yapıları temel veri yapıları ve tanımlamalı veri yapıları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
Temel veri yapıları programlama dilleri tarafından sunulan temel değişken tipleridir. Programlama dillerinde genellikle tamsayı, ondalıklı sayı, karakter ve String (karakter katarı) tipinde verilerin saklanması için veri yapıları bulunmaktadır. C Programlama dilinde temel veri yapılarına integer, float, char ve String örnek gösterilebilir.

Tanımlamalı veri yapıları ise, temel veri yapıları kullanılarak sonradan tanımlanan yapılardır. Tanımlamalı veri yapılarına örnek olarak struck ve union gösterilebilir.

Image for post

Bu tabloya dikkat etmeliyiz bize veri yapılarının temelini göstermektedir.

Veri modeli, verilerin birbirleriyle ilişkisel veya sırasal durumunu gösterir; problemin çözümü için kavramsal bir yaklaşım yöntemidir.

Uygun veri modeli kullanılarak yazılım performansı arttırılabilir, karmaşık problemler minimum sistem kullanımı (ram, CPU gibi) ile çözülebilir.

Veri Entegrasyon Modelleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır? | Karel

Veri Yapıları Türleri

  • Stack: Verilerin linear olarak depolandığı ve LIFO yani son giren ilk çıkar yaklaşımı ile veriler üzerinde işlem yapmayı sağlayan veri yapısıdır. İster array ister linked list yapısında stack tanımlayabilirsiniz.
  • Linked List: Verileri doğrusal olarak birbiriyle bağlantılı bir biçimde saklayan veri yapısıdır. Bu yapıda kullanılan node yani düğüm ile hem veri depolanır hem de bir sonraki veriye bir bağlantı kurularak verilerin doğrusal olarak bağlantılı olması sağlanır.
  • Queue: Stack yapısında veri depolayabilen ancak FIFO yani ilk giren ilk çıkar yaklaşımı ile veriler üzerinde işlem yapan veri yapısıdır.
  • Array: Uzunluğu sabit veya esnek olabilen ve genellikle aynı türde verilerin ortak bir bellek alanında depolandığı yapılardır. Verilere erişim index bilgileri ile sağlanır. Yaygın kullanılan veri yapılarıdır.
  • Tree: Veriler hiyerarşik ve doğrusal olmayan bir şekilde tutulur. Verilerin oluşturduğu düzen ağaca benzediği için bu yapıya ağaç denmiştir.
  • Graph: Verileri doğrusal olmayan bir şekilde saklar. Graflar, köşeler olarak da bilinen sınırlı bir düğüm grubundan ve bunları bağlayan çizgilerden oluşur. 

Bir sonraki yazımızda birleşik veri yapılarını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Bu yazımızda veri yapıları ne demek kaça ayrılır ve algoritma nedir bunlar üstünde durduk.

Yazılarımı okumak isterseniz buraya tıklayınız.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Hatice Nur Kaya

Hatice Nur Kaya {Hatice Nur Kaya}