Kapat
Anasayfa 686 0

VTYS (3) Varlık İlişki Modeli (E-R Diyagramı) Örnekleri

     Merhaba arkadaşlar en son yazdığım yazımızda varlık ilişki modelinden bahsedip özelliklerini açıklamıştım ve bir sonraki yazıda örnek vereceğimi söylemiştim o zaman başlayalım.

VARLIK İLİŞKİ MODELİ(E-R Diyagramı) ÖRNEKLERİ

Örneklere geçmeden önce şemayı çizerken kullandığımız şekilleri biraz hatırlayalım.

ÖRNEK 1) Personel adlı varlığın nitelikleri aşağıdaki gibidir. Bunlardan yola çıkılarak ER Diyagramını çizelim.

Nitelikler: Adı, Cadde, Sokak, Apartman No, Doğum Tarihi, Sevdiği Yiyecekler

NOT: Tek bir varlık olduğu için arasında herhangi bir ilişki yoktur. Bundan dolayı her ne kadar nitelik vermiş olsa da şema çizemeyiz. Ancak aşağıdaki gibi kural verilirse şema çizilebilir.

Kural 1) Cadde, Sokak ve ApartmanNo nitelikleri adres niteliği olarak birleştirilecektir.

Kural 2) Doğum tarihinden yaş türetilecektir. Buna verilenlere göre şimdi şemayı çizebiliriz.

ÖRNEK 2) Müşteri ve hesap isimli iki varlık kümesi “müshes” adlı ilişkiyle bağlıdır.

Müşterinin nitelikleri: Adı, SSKNO, Adres

Hesap nitelikleri: Hesapno, Bakiye

İki varlık olduğu için bir ilişki vardır. Ayrıca şema çizilmeden önce verilen niteliklerin hangi nitelik olduğuna karar verilmeli ve sonra çizilmelidir.

Örnek 3) Varlıklar: Futbolcu, Maç, Hakem, Seyirciler İlişkiler: Oynar, Yönetir, Alkışlar

Yukarıda da gördüğünüz gibi bu soruda nitelik yok sadece ilişki ve varlık vardır bu örneği yapmamın sebebi niteliksizde bu şemayı çizebileceğimizi görmenizi istedim. Şimdi çözüme bakalım.

Son Olarak Hem Nitelik Hem Varlık Hem de İlişkinin Olduğu Biraz Daha Karmaşık Bir Şema Çizelim Ve Bu Örnekle Beraber Konumuzu Tamamlayalım.

Örnek 4) Aşağıda varlık, ilişki ve varlıkların nitelikleri verilmiştir bu bilgilerden yararlanarak varlık ilişki şemasını çizelim

Varlıklar: Personel, Bölüm, Mağaza, Stok, Müşteri

İlişkiler: Çalışmak, Aittir, Satmak, Mevcut

Nitelikler: Personel= Pkıd, Adsoyad, Adres, Maaş 

Bölüm= Pkıd, Adı

Mağaza= Pkıd, Adı, Adres  

Stok= Pkıd, Cinsi, Fiyat, Miktar

Müşteri= Pkıd, Adsoyad, Yaptığıalışveriş

Soru biraz karışık gelmiş olabilir o yüzden adım adım yaparak anlatmaya çalışacağım.İlk olarak ilişkileri kurmaktan başlayalım aşağıda gördüğünüz gibi ilişki şeması kurulduğunda ortaya böyle bir şekil çıkmaktadır. Ayrıca şunu belirtmemde fayda olacak bu tür şemalar daha öncede dediğim gibi kişiden kişiye farklılık gösterebilir bu aşağıdaki benim çizdiğim şema siz kurallara uymak şartıyla farklı şekillerde de çizebilirsiniz.

İlişkilerini çizdiğimiz şemanın niteliklerini yazmaya başlayabiliriz. Şekilden de anlaşılacağı gibi “pkıd” anahtar nitelik “yaptığı alışveriş” ise çok değere sahip niteliktir Biraz karmaşıklığı ortadan kaldırabilmek için varlık ve nitelikleri aynı renkte yapmaya çalıştım umarım anlaşılır olmuştur

Evet arkadaşlarlar bu örnekle beraber varlık ilişki şeması konusunu bitirmiş bulunmaktayız umarım açıklayıcı ve öğretici olmuştur. serinin diğer yazısında SQL giriş yapacağım bir sonraki yazıda görüşmek üzere 😀

Bu konuyla ilgili diğer yazılara bakmak isterseniz;

https://www.gencprogramci.org/author/ci-d-em/

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 🙂

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...