Kapat
Anasayfa 428 0

VTYS (4) SQL Nedir?

Merhaba arkadaşlar en son er diyagramı konusunu bitirmiştik ve onu öğrendiğimize göre şimdi asıl konumuz olan SQL başlıklı konumuza geçebiliriz. Öncelikle konuyu daha iyi kavraya bilmeniz için SQL nedir ve nerelerde nasıl kullanıldığından bahsedeceğim.

SQL NEDİR VE NERELERDE NASIL KULLANILIR.

fotolia_206992369_subscription_monthly_m (1)

“S-Q-L” (Structured Query language) olarak veya bazen “ES-KÜ-EL” olarak telaffuz edilen Yapılandırılmış Sorgulama Dili (SQL) aslında ilişkisel veri tabanları ile uğraşmak için kullanılan standart bir dildir. Esasen SQL bir programlama dili olmasa bile pek çok kişi tarafından bu şekilde kabul görür. SQL aracılığıyla sadece veri tabanı üstünden işlem gerçekleştirilir. Genel anlamda SQL kurulumu bir hayli zordur ve hatta kurulumu kadar kaldırılması da bir hayli teknik bir konudur. SQL veri tabanının temel amacı, hem verilerin hem de veri kümelerinin modellenmesini sağlamaktır. SQL veri tabanını kullanarak yapabileceğiniz işlemler şunlardır:

Yeni veriler çekmek

Var olan verileri kaydetmek

Verilerin tamamını güncellemek

Verilerin sorgulanmasını ve aramasını yapmak

Silinen verilerin kayıtlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak

Güvenlik ayarlarını yapmak

Yeni tablolar oluşturmak

SQL Veri tabanı Kullanım Alanları Nerelerdir?

SQL sisteminin temel kullanım alanları veri tabanlarıdır. Veri tabanlarında saklanmış olan verilerin işlenmesini sağlamaktadır. Hedeflenen görev için verilerin modellenmesine yardımcı olan SQL, sorgulama işlemlerinin de kolay bir şekilde yapılmasını sağlar. SQL sistemi ile sorgulama yapan yazılımlar şunlardır:

Oracle: Veri tabanı yazılım sistemleri arasında en güçlü olan yazılımdır. Bütün büyük firma ve uygulamalarda kullanılabilmektedir.

Microsoft SQL Server: Sunucu tabanlıdır ve Microsoft tarafından geliştirilmiştir. SQL sistemi kullanılarak işlemler yapılmaktadır.

MySQL: Hem ücretsiz hem de açık kaynaklı olan bir koddur. Bu sistemin geliştiricisi Oracle’dir.

MssSQL: Microsoft tarafından yazılan sistem ücretlidir.

Access: Bu sistem de Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Diğer sistemlere göre daha küçük olan uygulamalarda geliştirilmiştir. Bu uygulama dışında SQL sisteminin kullanılabileceği alanlar şunlardır:

Bankalar, Hastaneler, Okullar, Kütüphaneler, Telefon rehberleri, E–ticaret siteleri, Ödeme – borç sistemleri

Veri  tabanı kullanım alanlarından en önemlileri MSSQL ve MySQLdir. İkisi de her ne kadar aynı alanda kullanılsa da birbirinden çok farklı iki platformdur.

MSSQL ile MySQL arasındaki farklar ; İki sistemin üreticileri, satış politikaları, arayüz seçenekleri, dil destekleri, kaynak kodları, işletim sistemi destekleri, disk gereksinimleri, kullanım özellikleri birbirinden farklı. Bu da tercih aşamasında bu değişkenleri incelemenizi gerektiriyor. Örneğin ücretsiz, açık kaynak kodlu bir araç düşünüyorsanız MySQL’i kapalı kaynak kodlu bir ürün düşünüyorsanız MSSQL’i satın alabilirsiniz.

MYSQL Nedir?

MySQL, en fazla tercih edilen açık kaynak veritabanlarından biri olarak öne çıkıyor. Web hosting teknolojisinde kullanılan MySQL temel olarak web siteleri için geliştirilen özel bir sunucu yazılımı ve İnternet uygulaması anlamına geliyor. Yüksek boyutlu verilerin özel teknolojiler ile depolanmasını ve istenildiğinde hızlı biçimde verilere erişilmesini sağlıyor. Bu da web geliştiricilerinin database’leri MySQL yardımı ile kontrol etme taleplerini artırıyor. GNU (Genel Kamu Lisansı) lisansı ile korunan ve SQL teknolojisini kullanan MySQL, open source açık kaynak web yazılımı olması ve düşük maliyet avantajını içermesi dolayısı ile hosting firmalarının ilgisini çekiyor. Oracle firması tarafından geliştirilen MysSQL veri analistlerinden yazılım geliştiricilere ve veri tabanı uzmanlarına değin geniş bir kesim tarafından kullanıma uygun bir yapı çiziyor.

MYSQL Ne İşe Yarar?

mysql-nedir

-MySQL kendi klasmanı içerisinde son derece kabiliyetli bir veritabanı olarak biliniyor. Temel işlevler arasında gösterilen, büyük verilerin ideal koşullarda saklanması ve istenildiğinde herhangi bir veri parçacığına erişim sağlanması görevlerini başarı ile yerine getiriyor.

Önceden yapılmış olan belirli sayıdaki sorguları ön belleğe alabiliyor ve bunu bir sonraki sorgulama sırasında geri sunuyor. Sorguyu ön belleğe atma özelliği sayesinde, sonraki sorguda sonuçlar daha hızlı alınıyor ve sunucu işlemcisi daha az kullanılarak sayfaya gönderiliyor.

MySQL sistemi ayrıca geniş komut dizinlerine sahip olması ile adından bahsettiren bir veritabanı. Mevcut komut dizinleri büyük bir kütüphane görevi görüyor ve böylece kullanıcılar gereksinimlerine bağlı olarak yüzlerce farklı sorgu yapabiliyor.

Kolay sorgulama altyapısını destekleyen önemli bir diğer nitelik de sahip olduğu geniş komut dizinlerine yönelik açıklamaların internette ayrıntılı şekilde anlatılması ve çeşitli örneklerle desteklenmesi oluyor. Bu yeni başlayanlar ve profesyoneller için doğrudan avantaj sağlıyor.

MySQL’de dünya üzerindeki farklı diller ve bu dil alfabeleri uygun biçimde depolanıyor. Böylece dil alfabeleri arasındaki geçişler son derece hızlı ve kolay biçimde yapılıyor. Böylece örneğin sık karşılaşılan Türkçe dil desteği sorunu bertaraf ediliyor.

-Oracle destekli veritabanı sistemi MyISAM motor teknolojisinden besleniyor. Bu özel sistem veritabanı dahilinde yer alan bilgilerde tam görünüm araması yapmak mümkün oluyor. İç arama için geliştirilen sistem kullanım aşamasında konforu doğrudan artırıyor.

MSSQL Nedir?

MSSQL yani uzun adı ile Microsoft SQL Server temel olarak içerisinde verilerin depolandığı bir sistemdir. Daha detaylı ifade ile verilerin depolanmasını ve birden fazla kullanıcının aynı anda erişmesini sağlayan kurumsal çaplı ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Bir İnternet sitesi içerisinde yer alan metinler, yazılara yönelik yorumlar, kullanıcıların bilgileri de dahil pek çok veri buraya depolanabiliyor.

Verilerin bütünsel ve güvenli biçimde saklanmasını sağlayan bu sistem birbiriyle ilişkili tüm verilerin sistematik biçimde kaydedilmesine olanak tanıyor. Ayrıca ihtiyaç halinde bu verilerden beslenen diğer uygulamalar tarafından da kullanılabiliyor. Bu da işletmelerin bilişim teknolojilerinin veri aktarım süreçlerini problemsiz biçimde yönetmelerinde etkili oluyor. Windows tabanlı serverlar için ve programlama dillerinde özellikle tercih ediliyor.

MSSQL Ne İşe Yarar?

sql-server-nedir

Windows firmasına ait bilgi yönetim ve depolama ürünü olan MSSQL, işletmeler için önemli bir sistem. Microsoft SQL Server ile veri işleme, indeksleme, sorgulama, raporlama gibi çeşitli işlemler yapılabiliyor. Bu veritabanı gelişmiş özellikleri belli meblağlar karşısında sizlere sağlıyor. Masaüstü uygulama ve programları kullanacak olanların ve İnternet sistemleri tasarlayıp hazırlayanların veritabanı gereksinimini iyi derecede karşılıyor.Sağladığı veritabanı özelliklerinin diğerlerine oranla daha iyi sonuçlar veriyor olması Microsoft temelli veritabanı yönetim sistemi ürününün başarısını olumlu etkiliyor. SQL Server İngilizce tabiri ile Relational Database Management System olarak adlandırılan “İlişkisel Veritabanı Sistemi” ve kısaca RDBMS olarak da biliniyor. Bu sistem içerisinde veriler tablo şeklinde tutuluyor. Tablolar birbirleri ile ilişkisel açıdan bağlantılı olabiliyor

T-SQL Nedir?

tsql nedir ne işe yarar

Sql server’lardaki verilerin miktarının artması ve istemcilerin artması neticesinde bu veri transferlerinin ve sorgulamalarının çok daha güvenli bir ortamda yapılması gerektiği ortaya çıktı. Bu durum karşısında şirketler farklı çözümler geliştirdiler. T-SQL de bunlarda birisidir. Microsoft tarafından üretilen Transact-SQL kısa adıyla T-SQL bunlar arasında yer alır. Bu sorgulama dili server ve istemci arasında çalışır. Normalde kullanılan sorgulama dilinden çok daha üst düzeydedir. T-SQL döngüler ya da işlemler için farklı bir derleyiciye ihtiyaç duymaz. Bu yüzden çok daha etkili ve hızlı işlem imkanı sunar. Bu sorgulama dilini kullanabilmek için Microsoft Management Studio programını kullanmanız gerekir.

Böylelikle SQL ve üzerinde çalışma yapacağımız MSSQL öğrenmiş olduk bundan sonraki yazıda SQL server kurulumunu anlatacağım daha sonrasında programın içeriğine yavaş yavaş giriş yapmış olacağız bu yazım bu kadar bir sonraki yazıda görüşmek üzere 😀

Bu konuyla ilgili diğer yazılara bakmak isterseniz;

https://www.gencprogramci.org/author/ci-d-em/

KAYNAKÇA:

https://veriakademi.com/sql-nedir

https://www.mediaclick.com.tr/blog/sql-nedir

https://www.biltektasarim.com/blog/sql-nedir

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 🙂

[Toplam: 1   Ortalama: 1/5]
Kıvanç Akgül

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...