ANASAYFA

VTYS(5) SQL KURULUMU

Merhaba arkadaşlar sırayla ilerlediğimiz veri tabanı serisinin şimdide SQL kurulumu yazısıyla birlikteyiz. İlk bakışta biraz karışık gelebilir ancak sırasıyla yaparsanız hiç sorun çıkamadan SQL programını kurmuş olacağız. O zaman başlayalım.

[responsivevoice_button voice="Turkish Male"]

  Merhaba arkadaşlar sırayla ilerlediğimiz veri tabanı serisinin şimdide SQL kurulumu yazısıyla birlikteyiz. İlk bakışta biraz karışık gelebilir ancak sırasıyla yaparsanız hiç sorun çıkamadan SQL programını kurmuş olacağız. O zaman başlayalım.

İlk olarak aşağıda verdiğim link üzerinde SQL Server 2019 ürününü indirme işlemini yapmanız gerekiyor.

https://www.microsoft.com/en-us/sql-server/sql-server-downloads

1)İndirme işleminin gerçekleşmesi için DOWNLOAD FREE TRİAL sekmesini seçmemiz gerekiyor.

2)Daha sonra indirme işlemi başlayacaktır ve exe dosyası bilgisayara inmiş olacaktır.

3) Download işleminin başlayabilmesi için öncelikle exe dosyasını çalıştırmamız gerekiyor.

4) Biz otomatik kurulum yapmayacağımız için Download Media butonuna tıklayalım.

5) İndireceğiz dosya türü ve yolunu belirledikten sonra Download butonuna tıklayalım.

6) İnternet hızınıza göre bu işlem biraz zaman alacaktır.

7)İndirme işlemi tamamlandı.

8)Sql Server 2019 belirlediğimiz tür olarak yani iso olarak indirildi.

9)İndirdiğimiz iso dosyasını sistemimize bağlayalım ve “Setup” dosyasını Yönetici olarak çalıştıralım.

10) Kurulum başladıktan sonra ilk önce .Net Framework ve Windows Installer bileşenlerinin yüklü olup olmadığı test edilir. Eğer yüklü değilse yüklemek için bize yardımcı olacak bir uygulama çalışır. Bu bileşenlerin kurulumundan sonra karşımıza SQL Server Installation Center penceresi çıkacaktır.

11)Kuruluma başlamadan önce bu pencerede bulunan başlıklara bir göz atalım.

Planning: Ağ veri tabanı yazılımı kurulumuna başlamak için gerekli olan doküman ve araçların bulunduğu sekmedir.
Installation: Farklı senaryolara göre ağ veri tabanı yazılımı kurulumu ile ilgili seçeneklerin bulunduğu sekmedir.
Maintenance: Ağ veri tabanı yazılımını yükseltmek, tamir etmek ve cluster yapısında çalışan node’lar üzerinden ağ veri tabanı yazılımını kaldırmakla ilgili linklerin bulunduğu sekmesidir.
Tools: Ağ veri tabanı yazılımı için geliştirilmiş farklı ihtiyaçlar için ister kurulum öncesi ister kurulum sonrası kullanabileceğimiz araçların bulunduğu sekmedir.
Resources: Ağ veri tabanı yazılımıyla ilgili online kaynak dosyaları, yardım dosyaları ve ilgili doküman kütüphanesine ait linklerin bulunduğu sekmedir.

12)Biz yeni bir kurulum yapacağımız için “Installation” sekmesine geçiyoruz. Installation seçeneği seçtikten sonra New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation seçeneğini seçerek Microsoft SQL Server 2019 kurulumu ve yapılandırmasını başlatıyoruz.

13) Product Key ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için gerekli olan lisans yapılandırmasını seçmemiz gerekiyor. Eğer bir lisansa sahipseniz lisans bilginiz otomatik olarak Enter the product key gelecektir. Biz test işlemleri yapacağımız ve lisans anahtarımız olmadığı için Evaluation seçimini yaparak “Next” ile ilerleyelim.

Product Key ekranın da eğer Microsoft SQL Server 2019 lisansına sahip değilseniz. Specify a free edition bölümünde Evaluation, Developer ve Express seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Evaluation : Microsoft SQL Server 180 günlük Demo yani Deneme sürümüdür.
Developer : Geliştiricilere yönelik bir lisanslamadır. Sadece Geliştirme ve Test ortamları için kullanılabilir.
Express : Ücretsiz olan bir sürümdür ve Basic yapılandırma ile Genelde son kullanıcılar için idealdir. Database boyutu olarak en fazla 10 Gibabyte (GB)’a kadar desteklemektedir

14) License Terms ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için Lisans Sözleşmesini I accept the license terms and Privacy Statement işaretleyerek kabul ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

15) Global Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumuna başlamadan sistemimizdeki Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için herhangi bir eksik ya da hata olup olmadığının kontrolü gerçekleştiriyor. Herhangi bir eksik ya da hata yoksa Microsoft SQL Server 2019 kurulumuna Next diyerek devam ediyoruz.

16) Microsoft Updates ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için güncelleştirme olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Microsoft Updates ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için gerekli olan güncelleştirmeyi yapmak için Use Microsoft Update to check for updates (recommended) işaretliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

17) Install Setup Files ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için gerekli update işlemi ve kurulum dosyaları hazırlanıyor.

18) Install Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ediliyor. sadece Windows Firewall uyarı veriyor. Microsoft SQL Server 2019 kurulumu ve yapılandırması için önemli bir hata olmadığından kuruluma Next diyerek devam ediyoruz.

19) Bu ekranımızda istersek tüm Sql özelliklerini kurabilir, istersek sadece gerekli olan bileşenleri kurabiliriz. Biz bize gerekli olan kurulum için sadece “Database Engine Services” seçeneğini işaretleyerek buradaki seçimi tamamlıyor. SQL kurulum yollarını olduğu gibi bırakıyorum. Tabi bunu özelleştirme imkanımız var.

NOT : Microsoft SQL Server 2019 kurulumu sırasında seçilen servisler kullanılacak olan yazılım için farklılık gösterebilir.

20) Instance Configuration ekranın da kurulacak olan Microsoft SQL Server 2019 sunucumuz üzerinde C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL14.MSSQLSERVER dizini altında hangi isim ile kurulacağını seçiyoruz. Default olarak Instance ID için MSSQLSERVER gelmektedir. Biz buradaki yapılandırmayı Default şekliyle bırakıyoruz. SQL Server directory bölümünde C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL14.MSSQLSERVER olarak kurulacağını görüyoruz bir önceki Feture Selection ekranın da bu dizini görmüştük. Dilerseniz Name Instance bölümünden değiştirebilirsiniz. Biz default ayarları değiştirmeden Next diyerek kuruluma devam ediyoruz.

21) Karşımıza “Server Configuration” ekranı geldi. “Service Accounts” tabında SQL Server 2019 Servislerini çalıştıracak kullanıcı hesapları belirlenir. Bu servis seçimlerini aşağıdaki gibi bırakabilirsiniz ya da isteğe göre yapılandırabilirsiniz ben böyle bırakıyorum. “Collation” seçimini yapmak için bu tabımıza tıklayalım. 

22) Collation tabından SQL Server dil ve karakter set ayarları yapılır. “Collation” ayarında “SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS” seçimini yaptık “Next” butonuna tıklayalım.

NOT : Microsoft SQL Server 2019 kurulumu sırasında Collation seçeneği kullanılacak olan yazılım için farklılık gösterebilir.

23) Database Engine Configuration kısmında kimlik doğrulama metodunu seçmemiz ve bunun için kullanıcı belirlememiz istenmektedir. Sql Windows kimlik doğrulaması ve Sql kimlik doğrulaması ile kurulabilmektedir. Biz ikisinin aynı anda aktif olma durumunu isteyebiliriz. Bu nedenle “Mixed Mode” çimini işaretliyoruz. Add Current User butonuna tıklayarak mevcut kullanıcımıza Windows Authentication için ekleme işlemini yapalım.

24)  “Data Directories” tabına tıklayalım. “Data Directories” tabında log, db ve bileşenlerin kurulacağı yerler belirlenebilmektedir. Biz standart bir kurulum yaptığımız için varsayılan ayarlara müdahale etmiyoruz. Yazımızın başında söylediğimiz gibi bu alanların performans için optimize edilmesi son derece önemli.

25)Bu ekranımızda eski ekranlara göre farklı bir yapı gelmiş durumda. Performans için gerekli sayıda gerekli boyutta TempDB oluşturma imkanına sahibiz. Ben ayarlarını aşağıdaki gibi yapıyorum. Tabi burada belirleyeceğiniz parametreler sizin yapınızdaki duruma göre optimize edilmelidir.

26) Bu ekranımız SQL 2019 ile gelen bir ekran. Kurulum işlemleri sırasında artık MaxDOP ayarlaması yapılabilmekte.

27) Bu ekranımızı default ayarlarında bırakarak “Memory” tabına gelelim. Bu ekranda SQL 2019 ile kurulum sırasında yapılandırılabilir duruma geldi. Bu ekranımızda SQL Server’in kullanacağı Ram limitleri konusunda sınırlamalar yapabiliriz.

28) Biz standart bir test ortamı kurulumu yaptığımız için bu ekrana müdahale etmeden “FILESTREAM” tabına geçiyoruz. Bu işlev Varbinary (max) sütununda FILESTREAM öz niteliğini belirtmek SQL Server, verileri veritabanı dosyası yerine yerel NTFS dosya sisteminde depolamasına neden olur. Ayrı olarak depolansa da, veri tabanında depolanan varbinary (max) verileriyle çalışma için desteklenen aynı Transact-SQL deyimlerini kullanabilirsiniz. Biz bu ekranda bir işlem yapmayacağımız için “Next” ile sonraki ekrana ilerleyelim.

29) Bu kısma kadar olan kısımda yapılan seçimlerin bir özeti karşımıza geldi. Bu ekranda yer alan “Configuration file path” yolundaki ini dosyasına erişerek bu kurulumlar sırasında hangi komutların işletileceğini görebiliriz. Bunlar otomasyonel kurulumlarda işimize yarayabilmektedir. “Install” butonuna tıklayarak kuruluma başlayalım.

30) Kurulum adımlarımız başladı.

31)Kurulum sorunsuzca tamamlandı. “Close” butonu ile ekranımızı kapatalım.

32) Kurulum tamamlandı. SQL Server 2019 kısayolları oluştu.

33) Sql servisleri oluşmuş durumda ve gerekli olanlar çalışır durumda.

Evet arkadaşlar böylelikle SQL server 2019 kurulumu öğrenmiş olduk yukarıda da gördüğünüz gibi SQL Server kurulmuş ve çalışıyor durumda. Bundan sonraki yazımda çalışmalarımızı yapacağımız konsol ekranı olan SQL Server 2019 Management Studio kurulumunu anlatacağım çünkü SQL Server 2019 Management Studio hazır olarak gelmemektedir o yüzden sonradan kurmak durumundayız. SQL Server 2019 Management Studio kurulumunu anlatacağım bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Bu konuyla ilgili diğer yazılara bakmak isterseniz;

https://www.gencprogramci.org/author/ci-d-em/

KAYNAKÇA

Milli Eğitim Bakanlığı bilişim teknolojileri ağ veri tabanı kurulumu modül ders notu

ÇİĞDEM ÇİFTÇİ 😀

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
To Top