Kapat
Anasayfa 1.782 0

VulkanRT Nedir?

Vulkan RunTime Libraries, VulkanRT veya Vulkan Run olarak bilinene dosya nedir sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle VulkanRT Malware ya da virüs kategorisinde bulunmamaktadır yani bir virüs değildir. Korkmanıza gerek yok.

Khronos Group tarafından yapılmış bir 3D grafik ve hesaplama API’sidir. NVIDIA, Intel ya da AMD gibi ekran kartı üreticileri tarafından bilgisayarınıza yüklenir. Vulkan Runtime’nin görevi GPU yani ekran kartı üzerinde direkt bir kontrol sağlamaktır, ayrıca işlemci kullanımını da azaltmaktadır. Eğer anlamınıza yardımcı olacaksa, Direct3D veya Mantle gibi yazılımlarla da eş tutbilirsiniz. Hatta Vulkan kimi zaman yeni oyunlarda ve bazı grafik uygulamalarında da gerekmektedir.

Neden Vulkan Run Time Kullanılmakta?

Yukarıda biraz söz ettik ancak işin detayına inmemiz gerekiyor. Bahsettiğimiz API, hem işlemci kullanımını rahatlatmak adına kullanılıyor hem de bazı oyunlar için gereklilik olarak sunuluyor.

Sadece oyunlar değil, birçok grafik programında da yine bir gereklilik olarak söz konusu API kullanımının olduğunu söylemek lazım. Bu nedenle söz konusu yazılım virüs olmadığını bilmek ve direk olarak bu yazılımı kaldırmamak önemli.

Silmek Gerekli Mi? Silersek Ne Olur?

Hemen merak edilen bir diğer soruya cevap verelim. Söz konusu yazılımı yine de silmek isterseniz silmeniz mümkün. Fakat yazılımı silmeniz durumunda manuel olarak yükleme yapmak pek mümkün değil. Bunun için ekran kartı yazılımınızı yeniden yüklemeniz ya da yeni bir güncelleme beklemeniz gerekiyor. Ayrıca ekran kartı güncellemelerinden sonra söz konusu yazılımın ortaya çıktığını da belirtelim. Daha doğrusu güncellemelerden sonra karşılaşma ihtimaliniz çok daha yüksek.

Vulkan Run Time

Böyle değerlendirdiğimiz zaman Vulkan Run Time yazılımını silmeniz pek mantıklı değil gibi duruyor. Hem oyun performansı hem de bazı oyunlar için sunulan API gereksinimleri söz konusu yazılım gerekliliğini ortaya koyuyor.

Kıvanç Akgül {Kıvanç Akgül}

Bilgisayar Programcılığı Okumaktayım Sitenin İsminden de Anlaşılacağı Gibi Daha Gencim Öğrenirken Öğretmek İçin 2018 de Bu Siteyi Açtık Ve Yüzlerce Genci Yazılıma Teşvik Ettik Hala da Etmekteyiz Bundan Mutluluk Duyuyoruz ...